Polako cure nova pravila za otvaranje crkvi, frizera i škola u Hrvatskoj; neka su prilično neobična

Recimo, neće biti propisan dozvoljen broj vjernika u crkvi

A hairdresser wearing a protective face mask and plastic gloves cuts the hair of a customer at Giaquinto hair salon after Switzerland started to ease the restrictions imposed to control the COVID-19 pandemic due to the novel coronavirus, on April 27, 2020 in Lausanne. - Doctors' surgeries, dentists, creches, hairdressers and massage and beauty salons were able to reopen, along with DIY stores, garden centres and florists. The Swiss stopped short of full confinement in emergency measures introduced last month to combat the spread of COVID-19. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

U sklopu popuštanja mjera restrikcija zbog epidemije koronavirusa, do kraja ovoga tjedna ukida se zabrana služenja misa u crkvama, a u ponedjeljak 4. svibnja s radom počinju frizeri, pedikeri i druge uslužne djelatnosti koje imaju direktan kontakt s mušterijama. Zatim se od 11. svibnja otvaraju dječji vrtići i osnovne škole za najmlađe učenike.

Uoči druge i treće faze popuštanja mjera, epidemiolozi u suradnji s resornim ministarstvima, javlja Jutarnji, u strogoj tajnosti sređuju preporuke i pravila ponašanja. Ta će pravila biti predstavljena sutra na sjednici Vlade i želi ih objaviti sam premijer Plenković. Jutarnji neslužbeno doznaje kako će pravila ponašanja biti propisana u crkvama, u uslužnim djelatnostima u kojima se ostvaruje bliski kontakt s mušterijama te u školama.

Ne propisuje se dozvoljen broj vjernika u crkvi

Imunokompromitiranim i starijim osobama savjetovat će se da ne dolaze na mise, a dezinfekcija će se u crkvama provoditi kao i u svim drugim zatvorenim prostorima; nakon održavanja misa, crkve će se dezinficirati. I dalje neće biti blagoslovljene vode na ulazima u crkve, neće biti davanja mira, a preporuka će biti i da se ne skuplja milostinja vjernika u novcu, već će ih se poticati da, ako žele, svoje priloge ostave nakon mise u za to predviđenim košarama na izlazu.

Hostija će se vjernicima davati isključivo u ruku, ne u usta, a svećenici, pritom, moraju voditi računa o higijeni ruku. Na bilo koji simptom bolesti, ne bi smjeli dolaziti na misu. Ispovijedi bi se trebale održavati u prostorijama u kojima je moguće ostvariti propisani razmak, a ako se one održavaju u malim, zatvorenim ispovjedaonicama, na rešetke ispovjedaonice treba postaviti najlonsku foliju. Neće se propisivati dozvoljen broj vjernika u crkvi, već će se morati držati fizički razmak od dva metra u svim smjerovima. Vjernike bi se i dalje trebalo poticati da mise prate putem medija.

Dva metra distance u učionici

Što se tiče početka rada frizera, pedikera i ostalih uslužnih djelatnosti u kojima se ostvaruje direktan kontakt s mušterijama, Jutarnji neslužbeno doznaje da će sve mušterije dobivati jednokratne ogrtače. I radnik i mušterija trebali bi, pritom, nositi zaštitne maske, a sav pribor koji će se koristiti, morat će se dezinficirati. Bit će ograničen i broj ljudi u salonima, s preporukom da se mušterije naručuju s razmakom kako ne bi bilo kontakta i kako bi se provele nužne higijenske mjere. Više neće biti moguće šišanje bez pranja kose.

Najviše prijepora izazvao je najavljeni povratak najmlađim učenika u školske klupe. Prema ranijim najavama, na roditeljima će biti odluka hoće li poslati dijete u školu ili ne. Neće biti propisan niti broj djece po razredu, već će biti propisana obveza držanja distance od dva metra u učionici. Pritom će ravnatelji biti zaduženi za donošenje odluka o broju učenika ovisno o veličini razreda. “Također, djeca za vrijeme malog i velikog odmora ne bi smjela izlaziti u hodnik, nego boraviti u razredu ili izaći na otvoreno”, piše Jutarnji.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak kazao je kako su preporuke za vrtiće, škole i državnu maturu jučer ujutro predane Ministarstvu obrazovanja. “Oni su zatražili rok od 24 sata kako bi predložene mjere razmotrile njihove stručne službe i provjerile jesu li one u skladu s pedagoškim standardom”, kazao je Capak.