Ministarstvo i dalje pokušava smisliti kako djecu vratiti u škole. Evo kako su to riješile druge zemlje

Ključno je osigurati socijalni razmak među djecom pa države dijele razrede i ograničavaju broj učenika na nastavi

Najmlađi školarci trebali bi se od 11. svibnja vratiti u školske klupe, ali još uvijek nije poznato pod kojim će se uvjetima za dva i pol tjedna otvoriti osnovne škole u Hrvatskoj. Nacrt preporuka o funkcioniranju škola poslan je Ministarstvu znanosti i obrazovanja, rekao je danas ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak, a finalna verzija uputa bit će objavljena u četvrtak.

Capak je, prenosi Hina, kazao da su to najdetaljnije preporuke koje su dosad napravili te ocijenio da je među djecom u školi moguća distanca. Očito je, dakle, da se i preporuke za hrvatske škole bave istim, ključnim pitanjem kojim su se bavile i druge europske zemlje prije nego što su dozvolile povratak učenika u klupe: kako među školskom djecom osigurati socijalni razmak, koji je, prema savjetima struke, nužan da bi se suzbila epidemija koronavirusa.

Manje učenika u razredu

Države poput Luksemburga, Norveške, Austrije ili Francuske odlučile su da će socijalnu distancu među učenicima pokušati održati tako što će ograničiti broj djece koja istovremeno smiju biti u razredu. Bez obzira na stvarnu veličinu razreda, u Norveškoj je, primjerice, dozvoljeno da ih u učionici bude najviše 15, a isto pravilo, kako izvještava Reuters, uvodi i Francuska.

U obje zemlje – kao i u Hrvatskoj – roditelji mogu odlučiti hoće li djecu slati na nastavu. Djeca u Norveškoj stara od šest do deset godina počela su se vraćati u školske klupe od ovog tjedna. Francuska, pak, planira osnovne škole otvoriti u istom tjednu kad i Hrvatska, dok će tjedan dana kasnije razmotriti hoće li otvoriti škole za učenike od 11 do 15 godina u onim područjima u kojima je epidemija oslabila. Prema izvješću Reutersa, vlada će staviti na raspolaganje maske onim srednjoškolcima koji ih ne mogu nabaviti sami.

Naizmjenično u školu

Vlasti u Luksemburgu su poštivanje socijalne distance odlučile pokušati osigurati podjelom razreda na dva dijela. Kako su javljali tamošnji mediji, dvije razredne skupine će se tjedno izmjenjivati na nastavi. Sličan model bit će primijenjen i u Austriji.

Tamo se škole počinju postupno otvarati početkom svibnja, povratkom učenika završnih razreda, dok bi se većina učenika trebala vratiti 18. svibnja. Austrija ima plan da razredi podijeljeni u dvije grupe naizmjenično dolaze na nastavu. Jedna skupina ići će u školu od ponedjeljka do srijede, druga četvrtka i petak, a onda se u sljedećem tjednu mijenjaju.

Prema informacijama Jutarnjeg lista, u hrvatskim školama neće biti propisan maksimalni broj učenika prema kvadraturi učionice, nego samo obaveza držanja fizičkog razmaka. Preporučuje se, tvrdi nadalje zagrebački dnevnik, da djeca za vrijeme odmora budu u razredu ili da izađu na otvoreno. Prehrana će, pišu dalje, biti organizirana u više termina da bi se mogao održavati razmak.

Dezinficiranje kvaka i WC-a

Jedna od prvih država koje su, nakon što je epidemija koronavirusa počela jenjavati, otvorile škole bila je Danska. Kako smo već pisali, neka od pravila koja su uvedena u tamošnje škole uključuju – osim distance od dva metra među učenicima kada sjede u klupama – nadzor nad time da redovito peru ruke, barem svaka dva sata i da se dva puta dnevno dezinficiraju površine poput umivaonika, WC školjki ili kvaka na vratima.

Prema tvrdnjama Jutarnjeg, i u hrvatskim školama bit će uvedene dodatne higijenske mjere. Tako će, pišu, na ulazima u školu, u učionice i školske WC-e biti postavljeni dezinficijensi na visini na kojoj ih djeca mogu dohvatiti. Učionice i druge školske prostorije, navodi dnevnik, svakodnevno će se dezinficirati.

Tko sve ne otvara škole?

Pojedine europske države, međutim, još uvijek nemaju namjeru dozvoliti povratak učenika u školske klupe, bez obzira na njihov uzrast. U Poljskoj je odluka o zatvaranju škola najprije bila produžena do ovog tjedna, ali su vlasti prošlog petka objavile da će vrtići i škole ostati zatvoreni barem do 24. svibnja.

Italija je vrtiće, škole i fakultete u cijeloj zemlji zatvorila još početkom ožujka, no njihovi učenici neće tako skoro ponovno u učionice. Vlada je odlučila da se te institucije neće otvarati do početka nove školske godine, dakle do rujna. Istovjetnu odluku ovog su tjedna donijele i rumunjske vlasti, javljaju mediji, pa se škole neće otvarati do rujna, osim što će se u lipnju omogućiti polaganje završnih ispita u školama, ali uz ograničenje do desetero učenika u učionici.