Povremeni post rezultira dinamičnim promjenama u ljudskome mozgu

Otkriće otvara nove načine za održavanje zdrave težine

FOTO: Shutterstock

Danas se smatra da je više od milijardu ljudi u svijetu pretilo, što povećava rizik mnoštva različitih zdravstvenih problema, od karcinoma do bolesti srca.

Kineski znanstvenici koji se bave problemom pretilosti došli su do važnog otkrića i kažu da povremeni post dovodi do značajnih promjena u crijevima i u mozgu, što otvara nove načine za održavanje zdrave težine, piše Science Alert.

Veza mozak-crijeva

Dvadest i pet sudionika studije koja je trajala 62 dana, u prosjeku je izgubilo 7,6 kilograma, a nađeni su i dokazi o pomacima u aktivnosti regija mozga povezanih s pretilošću te crijevnih bakterija.

Znanstvenik Qiang Zeng iz Nacionalnog kliničkog istraživačkog centra za gerijatrijske bolesti u Kini, kaže da trenutno nije jasno što je uzrokovalo promjene u mozgu, ali da su mozak i crijeva usko povezani, te da bi liječenje određenih dijelova mozga mogao bi biti način za kontrolu unosa hrane.

Složena komunikacija

Smatra se da mikrobiom crijeva komunicira s mozgom na složen dvosmjeran način. Mikrobiom proizvodi neurotransmitere i neurotoksine koji pristupaju mozgu putem živaca i krvotokom. Zauzvrat, mozak kontrolira ponašanje u ishrani, dok hranjive tvari iz naše prehrane mijenjaju sastav mikrobioma crijeva.

Pitanje na koje treba odgovoriti je kojim preciznim mehanizmom crijevni mikrobiom i mozak komuniciraju kod pretilih ljudi, uključujući i tijekom mršavljenja, kažu znanstvenici.