Poznata pilates instruktorica otvoreno govori o menopauzi i želi pomoći drugima: ‘Nevjerojatno, to je kod nas još uvijek tabu’

Asja Petersen govori o osobnom iskustvu i radionicama na kojima će žene doznati kako si olakšati u tom osjetljivom razdoblju

FOTO: Vjekoslav Skledar

'Često je problem što u datom trenutku čovjek nije svjestan sebe. Brže izgubiš strpljenje, imaš kraći fitilj, pa misliš da više nisi strpljiv kao nekada. Kasnije shvatiš da to nije tvoja narav, takva je stanja izazvao disbalans hormona. A u tome si možemo puno pomoći'

Asja Petersen, 55-godišnja je instruktorica i edukatorica pilatesa, bivša reprezentativka u body buildingu i vlasnica prvog pilates studija u Hrvatskoj koji je otvorila nakon edukacije u renomiranoj školi Anne Marie Cove u Milanu. Kroz dvadeset godina rada u svojem studiju susretala se i sa ženama u zrelijim godinama kojima je uz pravilnu tjelovježbu pomagala da lakše prebrode razdoblje ulaska u menopauzu.

I sama je nedavno prošla kroz to, pa je s liječnicom Sanjom Toljan odlučila pokrenuti jednodnevne panele pod nazivom Menocure na kojima će govoriti o zdravlju žena u (peri)menopauzi. Za Telegram je iskreno ispričala kakvo je bilo njezino iskustvo, što ju je potaknulo da počne više govoriti o tom neizbježnom periodu života kod žena, te kako će izgledati paneli s kojima kreću u subotu 22. listopada.

O puno težim temama je lakše pričati nego o menopauzi

“Ideja o pokretanju Menocurea pojavila se prije godinu dana, kada sam sudjelovala u TV prilogu u kojem se govorilo o (peri)menopauzi i svemu što ona donosi. Na kraju snimanja novinarka mi je zahvaljivala što sam pristala na razgovor pred kamerama”, prisjeća se Asja i dodaje da joj je odgovorila kako nema potrebe za zahvaljivanjem jer govori o nečemu što je potpuno prirodno, a i jednim dijelom spada u njezin dio posla.

“No, onda mi je novinarka objasnila kako nije mogla pronaći sugovornicu koja bi pričala o svom iskustvu na tu temu i da joj je za emisiju bilo lakše pronaći žene koje su bile žrtve silovanja. Nisam mogla vjerovati da je to takav tabu i to me potpuno iznenadilo; pomislila sam: OK, sada ćemo se baviti menopauzom“, govori Asja. Nakon toga, počela je intenzivnije razmišljati kako pomoći ženama, a u razgovorima s doktoricom Toljan došla je na ideju da pokrenu Menocure.

Foto: Privatna arhiva

Nitko ne govori o dobrim stranama tog perioda

Na pitanje osjećaju li se žene u menopauzi stigmatizirano zbog kulta mladosti kojim smo svakodnevno bombardirani, Asja odgovara da je to vjerojatno najveći razlog. “Kad žena jasno i glasno izjavi da je ušla u menopauzu, to znači da je rekla da je stara. No, nitko ne govori koliko je divan taj period zrelosti i mudrosti. Računam tu na neka životna iskustva, pogreške na kojima smo učili i ulaganja kroz život. To je razdoblje kada se žena osjeća drugačije. Mogu to reći i iz svojeg iskustva. Recimo, sada sam puno zadovoljnija sama sa sobom nego što sam bila prije četrdesete”, priznaje instruktorica.

Vjeruje da će mnogima to zvučati kao laž jer svi žele zauvijek ostati mladi, iako je jasno da je to unaprijed izgubljena bitka. “No, kada se pomiriš s promjenama na svom tijelu, počinješ drugačije gledati na sebe. Ne možemo baš sve o nama ženama svesti na to kakva nam je elastičnost kože i je li nam guza više ili manje zategnuta. Mislim da mi žene ipak imamo puno više za reći. I to mi je bila motivacija. Imam želju pomoći ženama i maknuti tu stigmu hormona. Nažalost, s time se nitko previše ne bavi jer nikome to nije napeto”, mišljenja je Petersen.

Tjelovježba jedna je od prevencija za lakšu menopauzu

O menopauzi je počela razmišljati prije nego se s njom susrela. “Moja struka je da se brinem o zdravlju, kako svojem tako i tuđem. Vidjela sam kod svojih starijih prijateljica kako može izgledati menopauza. Neke su to prošlo bezbolno, a neke su se dosta napatile, pa sam vrlo rano krenula s prevencijom”, govori Asja i objašnjava da se počela informirati već u ranijim četrdesetima.

“No, ja živim lifestyle koji je dosta zahvalan. Cijeli život se bavim sportom što mi je i posao, a tjelovježba je jedna od prevencija da kroz taj period prođemo lakše. Pazim što jedem, pazim na količinu hrane koju unosim i redovito vježbam. Nemam većih oscilacija u težini i tako sam velikim dijelom izbjegla ono što menopauza ženama često može donijeti”, objašnjava Asja koja je uz tjelovježbu počela koristiti i bioidentične hormone.

Imala je, kaže, sreću da je u pravo vrijeme srela doktoricu Toljan i tako saznala sve o toj terapiji. “Riječ je o ženskim hormonima koji se mažu na trbuh, unutrašnju stranu prepona ili laktove, a koristim ih od svoje četrdeset i osme godine. Najprije sam izmjerila hormonalnu sliku i tu se pokazalo da je vrijeme da krenem s terapijom koja je puno efikasnija od oralne jer koža bolje apsorbira sve sastojke. Nažalost, naše zdravstvo ne pokriva te pretrage i terapiju, pa sam je morala platiti iz vlastitog džepa, ali definitivno mi je pomogla da bezbolnije prođem kroz cijeli proces (peri)menopauze”, objašnjava Asja.

‘Imaš kraći fitilj, pa misliš da više nisi strpljiv kao nekada’

Prevencija joj je, kaže, pomogla da ne osjeća toliko fizičke promjene, a njezina perimenopauza trajala je sedam godina. Prve promjene počela je osjećati negdje u četrdeset i petoj godini kada su krenule neredovite menstruacije. “Počele su kasniti i pomalo se počeo gubiti ritam. Danas shvaćam i da sam imala laganu depresiju, no tada sam to pripisivala nekim odnosima situacijama u kojima sam se našla, ali to su bili samo trigeri”, prisjeća se Asja. Često je problem, govori, što u datom trenutku čovjek nije svjestan sebe. “Brže izgubiš strpljenje, imaš kraći fitilj, pa misliš da više nisi strpljiv kao nekada. Kasnije shvatiš da to nije tvoja narav i da je takva stanja izazvao disbalans hormona”, govori.

Valove vrućine, odnosno valunge imala je, kaže, svega tri puta. “Čak mi je bilo fora jer me zanimalo kako će to izgledati i samo sam ih pustila da prođu kroz mene. Bilo mi je to čudno iskustvo jer se pretjerano ne znojim ni na treninzima. Inače, ženama valunzi znaju trajati godinama i stvaraju im velike probleme, ali ih je moguće izbjeći ili smanjiti na minimalnu moguću mjeru bioidentičnim hormonima koje sam uzimala. Dobra stvar je i što se kroz tu terapiju prevenira osteoporoza i osteopenija što je ozbiljna bolest za žene, zatim rizici od srčanih bolesti, a smanjuje se i sklonost Alzheimeru”, objašnjava Asja.

‘Osjetila sam mir, ali ostala sam bez jedne tubine’

Perimenopauza joj je završila u pedeset i trećoj godini. “Tri godine prije toga moje su menstruacije postajale sve neredovitije, pa bih nekoliko tjedana imala osjećaj kao da sam u PMS-u. Bilo je to prilično iscrpljujuće, ali kada je potpuno završio moj menstrualni ciklus, odnosno zadnja menstruacija, osjetila sam nevjerojatan mir. To je divan osjećaj; nema više one napetosti i ludila, ali ostaneš bez jedne turbine, eliksira mladosti i to sam najprije osjetila u padu energije”, opisuje Asja.

Nekada je, kaže, odrađivala trailove od 42 kilometara, a danas se zadovoljava s 25 kilometara. “Mislim da je to sasvim solidna brojka za ženu od 55 godina, ali trebala sam vrijeme da to prihvatim i da se zadovoljim kraćim rutama. Iako ljudi oko mene govore da imam jako puno energije, osjećam da je znatno pala u odnosu na samo nekoliko godina ranije. Međutim, pomirila sam se s time i malo usporila”, opisuje.

Foto: Privatna arhiva

Nakon Zagreba planiraju obići i ostatak Hrvatske

Asja još uvijek uzima bioidentične hormone jer joj podižu kvalitetu života. Svejedno priznaje da starenje nije ugodno čak ni kada je čovjek spreman na promjene. “Ne mogu reći da mi je potpuno svejedno, ali ako mi je mladost jedini adut koji imam, onda mi se ne piše dobro, a da ne kažem koliko je cijela ova priča nepravedna u odnosu na muškarce. I oni imaju svoju andropauzu koja se uopće ne spominje. Možda nemaju probleme poput znojenja i suhoće kože, ali definitivno imaju puno promjena unutar sebe i o tome ćemo također govoriti na našim panelima”, naglašava Asja.

Drugi motiv zbog kojeg je krenula u cijelu priču s Menocureom bio je i podcjenjivački stav u medijima kada se daju savjeti ženama. “Nedavno sam pročitala da bi bilo dobro da žena koja pati od valunga otvori prozor, smanji grijanje i obuće lakšu spavaćicu. Zar je to zaista savjet koji se treba dati ženi od pedeset i kusur godina?”, čudi se Asja i naglašava da kruži i puno polovičnih te neprovjerenih informacija. “Naišla sam na članak u kojem se ženama u menopauzi sugerira da ne jedu mliječne proizvode. Zašto? Koja je poveznica?”, pita se.

Kako bi se izbjegle površne i šture informacije koje kolaju internetom ove će subote u prostoru bivšeg kina Uranija na Kvatriću, uz Asju na panelu govoriti i tri liječnice; dr. Sanja Toljan, ginekologinja Martina Jerbić i dr. Ljubica Prolić. “Pokrit ćemo više aspekata; pitanje hormona, pitanje tjelovježbe, prehrane i dodataka prehrani”, objašnjava Asja, te naglašava da su svi ti elementi jednako važni u prevenciji jer čine neodvojivu cjelinu. Poslije izlaganja, bit će organiziran ručak nakon kojeg kreće razgovor sa sudionicama. “U tom dijelu panela davat ćemo savjete i odgovarati na sva pitanja. U planu je da nakon ovog zagrebačkog, održimo panele i u drugim gradovima diljem Hrvatske”.


Cijena karte za cjelodnevni panel Menocure u koji je uključen ručak, kava, limunada, voće i pokloni sponzora od 16. listopada stoji 320 kuna.