Žene češće obolijevaju od multiple skleroze. Znanstvenici pokušavaju otkriti zašto

Nedavne studije pokazuju da je broj žena možda i četiri puta veći u odnosu na muškarce

Red engraving brain illustration in top view isolated on blue background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kronična upalna bolest središnjeg živčanog sustava, multipla skleroza, pogađa mozak, leđnu moždinu i optički živac i remeti funkciju centralnog živčanog sustava. Imunološki sustav napada živčana vlakna i izaziva upale. Upale interferiraju s električnim porukama unutar centralnog živčanog sustava, mijenjajući ili u potpunosti zaustavljajući signale.

Ove smetnje izazivaju probleme u komunikaciji između mozga i ostatka tijela uzrokujući različite simptome, ukočenost ili trnce, zamućenje vida, duplu sliku ili gubitak vida, umor, nestabilnost u hodu, depresiju, teškoće koncentracije, slabost. Uzrok ove “bolesti s tisuću lica” nije poznat, a rizični faktori su dob (često se dijagnosticira između 20 do 50 godina), rasa i spol.

Veza između MS-a i hormona

Broj oboljelih od MS-a veći je kod žena ali procjene variraju jer je podatke teško prikupiti. Smatra se da je bolest dva do tri puta češća kod ženske populacije što ukazuje na to da određenu ulogu imaju hormoni. A nedavne studije pokazuju da je broj žena možda i četiri puta veći u odnosu na muškarce.

Tijekom trudnoće, neke žene primijete smanjenje simptoma ali nakon poroda simptomi mogu buknuti. Studija na ženama u menopauzi ukazuje na to da se simptomi znatno pojačavaju ulaskom u menopauzu. Iako se čini da je veza MS-a i hormona jaka, potrebno je još puno istraživanja ove složene bolesti.

Rano istraživanje sa sveučilišta Washington pokazuje da ženski mozak određene proteine drugačije procesuira. Jedino znamo da je MS komplicirana kronična bolest koja se teško dijagnosticira i tijek bolesti nije predvidljiv. Još uvijek ima više pitanja nego odgovora ali sa sigurnošću se zna da je bolesnih žena više nego muškaraca.