Prvi dojam ugostitelja o uputama za otvaranje: mjere su OK, ali neke detalje još treba razjasniti

Najbolja je vijest, kažu, što će kafići i restorani moći raditi i na vanjskim terasama i u unutarnjim prostorima

FOTO: Sandro Lendler

Četiri dana prije nego što mogu ponovno početi s radom, ugostitelji su konačno doznali precizne upute na koji način moraju od 11. svibnja organizirati posao. Hrvatski zavod za javno zdravstvo danas je objavio detalje o mjerama kojih će se ubuduće morati pridržavati kafići i restorani koji se od ponedjeljka namjeravaju otvoriti.

Prema prvim dojmovima, predstavnici ugostitelja s kojima smo razgovarali nisu nezadovoljni donesenim uputama, pogotovo činjenicom da će biti dozvoljeno posluživati goste i u unutrašnjim prostorima kafića i restorana. Mada se ranije govorilo da će ugostitelji moći raditi samo na terasama, zadnjih dana se neslužbeno nagađalo da će se ipak ići na tzv. austrijski model, kako su ga nazvali mediji. Dakle, da će restorani i kafići raditi i na vanjskim terasama i u unutrašnjim prostorima.

Rad u zatvorenom

„To je definitivno najbolja vijest“ u danas objavljenim uputama, kazao nam je Mario Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja i vlasnik restorana. Medak je uvjeren da se, bez te mogućnosti rada u unutarnjim dijelovima, „hrpa objekata ne bi niti otvorila“.

Poznati hrvatski chef pritom podsjeća na prošlogodišnji svibanj u kojem je, kaže, 25 dana bilo kišno. Ako bi prognoza ponovno bila takva, kako bi uopće bilo moguće organizirati posao samo na terasi, pita se. Što, na primjer, kad padne pljusak i gosti se razbježe? Zato je ovaj dio preporuka za mnoge ugostitelje bio ključan.

I predsjednik Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj obrtničkoj komori Joso Smolić kaže da je od početka glavni cilj bio otvoriti i unutarnje prostore, ali i osigurati da ugostitelji ne moraju imati velika dodatna ulaganja u tehničku opremu, poput ventilacije ili pleksiglasa. Takvih zahtjeva u mjerama nema.

Kako razmaknuti goste?

U uputama se, među ostalim, predviđa osiguranje socijalne distance među gostima od metra i pol. Ograničenje broja posjetitelja može se postići tako da se postavi onoliko stolova koliko je moguće da bi stolovi međusobno bili udaljeni 1,5 metara. Isto toliki mora biti fizički razmak među pojedinim grupama posjetitelja.

Dio uputa koji se odnosi na udaljenost stolova i još onda i skupina posjetitelja, kaže Medak, nije do kraja precizno određen. Smatra da bi još trebalo dodatno pojasniti kako se definira skupina posjetitelja. Kako će, pak, restorani osiguravati taj razmak među skupinama?

Na to pitanje kaže da će, vjerojatno, kod formiranja većih skupina gostiju konobari premještati stolove da ih odmaknu koliko je propisano od druge skupine. A ako, primjerice, u restoran nenajavljeno dođe šest gostiju, ali osoblje procijeni da ne može razmaknuti stolove na dovoljnu udaljenost, morat će toj grupi gostiju objasniti da ih ne mogu primiti, opisuje Medak.

Što s jastucima i foteljama?

Nije sasvim jasno ni kako će se osigurati dezinfekcija svih površina u ugostiteljskim objektima, točnije onih površina koje nije baš jednostavno održavati. U uputama se navodi da nakon svakog gosta treba prebrisati dezinficijensom stol, stolice i druge površine koje su gosti dodirivali, primjerice, i kvake i rukohvate na vratima. Medak, međutim, skreće pozornost na jedan praktični problem – što, recimo, s jastucima?

Očito će ih se morati maknuti, smatra. Mada time nije riješen problem drugog, sličnog namještaja kojeg se može naći u pojedinim kafićima ili restoranima, poput kauča ili fotelje, tapiciranih tkaninom.

Besplatan prostor za terase

Predsjednik Ceha ugostitelja Smolić smatra da ugostitelji, u trenutnim okolnostima, mogu biti zadovoljni donesenim mjerama. Ocjenjuje pritom da „mjere nisu prepreka za otvaranje ili neotvaranje“ objekata od ponedjeljka, jer ipak ne zahtijevaju velika ulaganja niti dramatične promjene. Dakle, iako je doista ostalo malo vremena, ugostitelji bi se ipak mogli u narednih nekoliko dana prilagoditi novim uvjetima.

Smolić napominje i da na terasama, osim socijalne distance, nema posebnih ograničenja. Zadovoljan je i što sve veći broj gradova pristaje dati javne površine ugostiteljima, uglavnom bez naknade, da prošire svoje terase. Gradovima koji su to dosad najavili – poput Pule i Bjelovara, da spomenemo samo neke – danas se, kako smo pisali, priključio i Zagreb.

Što se tiče radnog vremena, Medak rad od 6 do 23 sata smatra zasad prihvatljivim, ali podsjeća da time i dalje nije riješen status, primjerice, barova i noćnih klubova. Pita se ujedno i zašto ne bi bili dozvoljeni veći organizirani događaji, poput buffet svadbi na otvorenom, na kojima ne bi bilo stolova i držao bi se propisani razmak od metra i pol.