Roboti bi mogli pomoći u obnavljanju stradalih freski u Pompejima

Roboti bi trebali pomoći u slaganju više tisuća fragmenata freski

FOTO: Pixabay

Već dugo vremena arheolozi su u nedoumici što napraviti sa skladištima prepunima fragmenata freski iz Pompeja koje su stradale u erupciji Vezuva 79. godine naše ere, koja je uništila veći dio grada, u blizini današnjeg Napulja.

Znanstvenici sa Talijanskog instituta za tehnologiju, IIT, rade na stvaranju automatiziranog stroja za rekonstrukciju oštećenih murala, piše Scientific American. Koristeći umjetnu inteligenciju, znanstvenici su sastavili kompjuterizirani sustav koji bi mogao obnoviti veličanstvene murale koje je uništio Vezuv.

Više od 10.000 fragmenata

Nazvan RePAIR (Rekonstrukcija prošlosti:umjetna inteligencija i robotika susreću se s kulturnom baštinom), robot će pregledati ostatke freski i pokušati ih nanovo sastaviti. Novi projekt mogao bi uštedjeti nebrojene sate u procesu rekonstrukcije. “Ideja je raditi, što je više moguće, na automatizaciji dugotrajne i dosadne aktivnosti digitalizacije kulturne baštine”, kaže Arianna Traviglia, ravnateljica Centra za kulturnu baštinu i tehnologiju IIT-a.

Slomljeni fragmenti s dva povijesna mjesta grada trenutno se nalaze u obližnjem skladištu i čekaju novo sastavljanje, piše BBC News. Ima oko 10.000 fragmenata, a to je tek mali dio. U drugim skladištima još ih je više, spremljenih u kutije.

Dizajn robota još nije finaliziran

Marcello Pelillo, informatičar i stručnjak za umjetnu inteligenciju na Sveučilištu Ca’Foscari u Veneciji, vodi razvoj robotskog programa umjetne inteligencije i kaže da su suočeni s iznimno teškim zadatkom. “Kada postoje stotine komada te se freske mogu sastaviti ručno, ali Pompeji imaju kolekciju od tisuća komada i za to je potrebna tehnologija”, kaže Pelillo za The Times.

Još uvijek se određuje konačni dizajn robota ali su razmotrili primjenu upotrebe mekih humanoidnih ruku i šaka kako bi mogli držati i skenirati krhke dijelove bez da ih oštete tijekom ponovnog sastavljanja, izvještava Scientific American. Jedinica bi se zatim montirala na klizni mehanizam za kretanje između radnih mjesta. Kako je objavio The Times, kada robot skenira neki dio, traži podudarnost u bazi podataka, a zatim šalje podatke natrag u ruke kako bi se sastavili odgovarajući dijelovi.

Golemi potencijal za buduće projekte

“Ako ovo uspije mislim da će to biti ogroman potencijal u budućim projektima, kako u Pompejima tako i drugdje, ne samo za freske i komadiće keramike”, kaže za BBC, Gabriel Zuchetriegel, direktor arheološkog parka Pompeji.

Pompeje je Vezuv razorio prije skoro 2000 godina, a i dalje su izvor arheoloških otkrića. Prvi zadatak robota bit će rekonstrukcija Schola Armaturarum, zgrade izgrađene nekoliko godina prije erupcije, a u kojoj su se nalazile važne vojne udruge, u glavnoj ulici Pompeja, Via del’Abbondanza, gdje su se organizirale borbe gladijatora. Zatim, prođe li sve u redu, rekonstruirat će se freske u Casa dei Pittori al Lavoro (Kuća slikara na poslu) i Insula dei Casti Amanti ( Insula čednih ljubavnika) gdje su umjetnici slikali kada je Vezuv eruptirao, piše Scientific American.

Tim znanstvenika ima velika očekivanja od robota RePAIR, a bude li uspješan, mogao bi predstavljati veliki napredak u arheološkim istraživanjima. Nadaju se da će onda moći ponuditi tehnologiju koja će mnogim muzejima u svijetu omogućiti da rekonstruiraju razbijene freske ili slične artefakte, čak i papiruse.