Starije osobe imaju previše informacija u mozgu, što dovodi do pretrpanosti. Ipak, to ne mora biti nedostatak

Studija sugerira da bi stariji mogli bolje koristiti svoje znanje kod donošenja odluka i u kreativnim zadacima

FOTO: Unsplash

Prilično je očekivano da je pamćenje slabi kako ljudi stare. Nova istraživanja koja su trajala više od 20 godina, pokazuju da stariji pojedinci jednostavno imaju previše informacija koje se vrte u njihovim glavama što rezultira “pretrpanom memorijom”, piše Study Finds. Znanstvenici kažu da mudrost zaista dolazi s godinama. A znanstvenici iz Centra za gerijatrijsku skrb, Baycrest u Torontu, kažu da je trik u tome kako se prisjetiti te mudrosti.

Studija kategorizira “pretrpanu memoriju” kao onu koja se bori da se prisjeti specifičnih detalja ili detaljnih informacija i događaja, za razliku od memorije kod mlađih ljudi. “Rezultati ove studije objašnjavaju zašto mudrost i znanje nastavljaju rasti kako starimo, čak i kada pamćenje opada”, kaže viša autorica studije dr. Lynn Hasher, u priopćenju za medije.

Starenjem se vještine inhibicije uma pogoršavaju

Svakodnevno, i u bilo kojoj dobi, ljudski um neprestano blokira nepotrebne informacije. Ali kako starimo, vještine inhibicije uma se pogoršavaju, što otežava fokusiranje na određene informacije. Prema autorima studije, to rezultira poplavom informacija i oštećenjem pamćenja među starijim osobama.

“Kada se starije odrasle osobe pokušavaju sjetiti jedne pojedinosti, imaju poteškoća jer je ta jedna pojedinost ostala povezana s raznim drugim pojedinostima u njihovom umu i moraju filtrirati kroz sve njih. Na primjer, zamislite da poznajete pet osoba po imenu Ivan i pokušavate zapamtiti jedno određeno prezime. To vam je teže nego da poznajete samo jednog Ivana. To je slično onome što se događa kada se starije odrasle osobe pokušavaju prisjetiti određenih detalja”, objašnjava dr. Hasher.

Pretrpano sjećanje je znak mudrosti i puno znanja

Starije osobe pohranjuju više informacija od mlađih ljudi. “Aktivnost mozga otkrila je da starije osobe, za razliku od mlađih, pamte i relevantne i nerelevantne kategorije predočenih im slika”, izvještava dr. Tarek Amer, postdoktorski suradnik na Columbiji i Harvardu. “Ovo sugerira da su se stariji sudionici studije sjećali svih predočenih im slika i onih koje su trebali ignorirati, podržavajući ideju da starije osobe pohranjuju previše informacija”.

Iznenađuje da studija bilježi neke prednosti pretrpane memorije. Studija snažno sugerira da je pretrpano sjećanje znak mudrosti i puno znanja. U izvješću se također sugerira da bi stariji pojedinci mogli bolje koristiti svoje prethodno znanje kod donošenja odluka i u kreativnim zadacima.

“U istraživačkim laboratorijima skloni smo se fokusirati na preciznost pamćenja, ali u stvarnom životu preciznost nije važna. Kao znanstvenici možda precjenjujemo nedostatak koji starije osobe imaju sa svojim pamćenjem i podcjenjujemo prednosti”, zaključuje dr. Hasher. Studija je objavljena u časopisu Trends in Cognitive Sciences.