Što je to woke kultura? Istražili smo desetljećima star izraz rasne pravde i društveno-političke svjesnosti

Od poticanja društveno-političke svjesnosti do potkopavanja društvenih pokreta

FOTO: Pexels

Prije nekoliko godina, snimka slučajnog prolaznika na kojoj se vidi kako bijeli policajac iz Minneapolisa kleči na vratu Afroamerikanca više od 9 minuta postala je viralna. Ogorčenje i bijes koji su uslijedili nakon smrti Georgea Floyda doveli su pitanja sustavne opresije i rasne diskriminacije u prvi plan, potaknuvši razgovore i rasprave o različitosti, jednakosti i uključenosti u društvu i na radnom mjestu.

Policijska brutalnost, diskriminacija na radnom mjestu i drugi prijestupi protiv povijesno marginaliziranih zajednica potaknuli su društvene pokrete, uključujući Black Lives Matter i #MeToo te doveli do koncepta “woke,” žargonskog izraza koji je postao glavni dio političkog diskursa u SAD-u. Istražili smo što je to woke kultura i koje je značenje ove riječi.

Što je woke kultura?

Izraz woke počeo je kao pokret zalaganja za društveno-političku svjesnost, a značenje mu se mijenjalo godinama. Općenito govoreći, woke kultura može se definirati kao pokret koji zastupa društvenu i političku svjesnost, posebice oko pitanja društvene pravde.

Prije nego što je riječ prihvatila desnica, “woke” je bila riječ koja se koristila u crnačkim zajednicama i kampanjama za društvenu pravdu za označavanje svijesti o nejednakosti, pri čemu su neki pozivali druge da “ostanu budni,” a postigla je najveću popularnost u pokretu Black Lives Matter koji se razvijao početkom 2010-ih, posebice nakon policijskog ubojstva Michaela Browna 2014. u Fergusonu, Missouri.

Međutim, ovaj desetljećima star izraz rasne pravde tijekom godina mijenjao je svoje značenje.

Ovo su ključne stvari o pozadini izraza woke:

  • Rane verzije poput “stay woke” (eng. ostanite probuđeni ili budni) korištene su još prije 100 godina.
  • Godine 1923., kao dio zbirke filozofskih ideja koju je napisao jamajčanski aktivist Marcus Garvey, izjavio je : “Probudite se Etiopijo! Probudi Afriku!” kao poziv na oslobođenje Afroamerikanaca.
  • “Stay woke” izgovoreno je u uvodu pjesme “Scottsboro Boys” Leada Bellyja iz 1938., temeljene na slučaju u Alabami iz 1931. u kojem je devet crnih tinejdžera optuženo za silovanje dviju bijelih žena. Lead Belly poziva slušatelje da “ostanu budni i drže oči otvorene” na kraju pjesme.
  • Oxfordov engleski rječnik pripisuje članku New York Timesa iz 1962. o tome kako bijeli Amerikanci prisvajaju crnački sleng, “If You’re Woke You Dig It,” koji je napisao romanopisac William Melvin Kelley, kao prvi citat koji koristi izraz “woke.”
  • “Woke” su dodatno popularizirali moderni pjevači, uključujući Erykah Badu, čija pjesma “Master Teacher” iz 2008. sadrži refren “I stay woke,” kao i fantastična pjesma “Redbone” Childish Gambina iz 2016., koja uključuje “stay woke” u refrenu.

Woke kultura danas

Riječ “woke” je danas najpoznatija kao politička krilatica s negativnom konotacijom koja se koristi za opisivanje svega što se smatra previše liberalnim ili progresivnim, poput robnih marki koje podržavaju gay pride, Disneyjev igrani film “Little Mermaid” s Afroamerikankom koja glumi Ariel u glavnoj ulozi ili poučavanje o rasama u školama. Ova riječ ima dugu povijest te izvorno znači “biti svjestan rasno motiviranih prijetnji”. Danas je preuzeta od strane konzervativaca koji svim snagama pokušavaju izmijeniti originalno značenje ove riječi.

Naime, konzervativna redefinicija izraza “woke” učinila ga je popularnijim nego ikad: Google pretraživanja pojma “woke” dosegla su najvišu razinu ikada od ožujka 2023., prema Google Trendovima.

Konzervativci, uključujući medijske stručnjake i republikanske predsjedničke kandidate, prozvali su kontinuirano rastući popis tvrtki kao “woke,” uglavnom zbog njihovog pristupa LGBTQ zajednici. Konzervativne definicije za “woke” kulturu kreću se od “oblika kulturnog marksizma,” prema republikanskom guverneru Floride Ronu DeSantisu, do “virusa opasnijeg od bilo koje pandemije,” prema bivšoj guvernerki Nikki Haley.

Upotreba izraza “woke” u negativnom kontekstu proširila se izvan granica SAD-a: političari u zemljama poput Mađarske, Švicarske i Novog Zelanda oštro su kritizirali “woke ideologiju” u posljednje vrijeme.

Candis Watts Smith, izvanredna profesorica političkih znanosti na Sveučilištu Duke i koautorica knjige “Stay Woke: A People’s Guide to Making All Black Lives Matter,” izjavila je za Washington Post da je preuzimanje jezika i mijenjanje njegove konotacije standardna praksa potkopavanja društvenih pokreta, a u ovom slučaju radi se o Afroameričkom političkom pokretu.

Woke kultura u SAD-u
Pexels

Prednosti i nedostaci woke kulture

Prema Paulu Wolfeu, stručnjaku za poslovanje i bivšem rukovoditelju ljudskih resursa u tvrtkama Indeed, Condé Nast i Match.com, ovo su prednosti i nedostaci woke kulture koja se konstantno razvija i prilagođava novim kulturnim, političkim i društvenim kontekstima:

Prednosti woke kulture:

  • Veća svijest o društvenim nepravdama

Biti “woke” može potaknuti svijest o društvenim nepravdama i njihovom utjecaju na pojedince i zajednice. To može dovesti do empatičnije i suosjećajnije kulture na radnom mjestu i većeg uvažavanja različitih perspektiva i iskustava.

  • Poboljšana raznolikost i inkluzija

Woke pristup može rezultirati inkluzivnijim radnim mjestima gdje se pojedinci osjećaju cijenjenima i uključenima bez obzira na njihovu rasu, spol, seksualnu orijentaciju ili druge oznake identiteta. Posvećenost ovome može stvoriti raznoliku radnu snagu i poboljšati suradnju i inovacije.

  • Povećana društvena odgovornost

Biti “woke” može promicati osjećaj društvene odgovornosti i predanost stvaranju pozitivnih društvenih i ekoloških promjena. To dovodi do povećanog angažmana zajednice i pozitivnoj reputaciji brenda, što može biti od koristi tvrtkama.

Black Lives Matter pokret
Unsplash

Nedostaci woke kulture:

  • Polarizacija i podijeljenost

Biti “woke” može dovesti do polarizacije i podjela, osobito ako zaposlenici imaju različite poglede na pitanja socijalne pravde. To može stvoriti napetost i sukob na radnom mjestu, što je štetno za produktivnost i moral, posebice tijekom izborne godine kada je razina stresa među zaposlenicima sa suprotnim stajalištima već visoka.

  • Percipirana neiskrenost

Inicijative za raznolikost i inkluziju mogu se promatrati kao trendovski, simbolički ili performativni, a ne kao istinski napori za promicanje jednakosti i uključenosti. Programi koji se percipiraju kao neiskreni mogu ugroziti povjerenje i kredibilitet zaposlenika, što također može potkopati učinkovitost tih inicijativa.

  • Pretjerano oslanjanje na trendovske riječi

U nekim slučajevima, terminologija povezana s “woke” kulturom može se zloupotrijebiti i upotrebljavati više nego što je potrebno, a to dovodi do zabune i nesporazuma i pridonosi osjećaju “mi protiv njih” te može stvoriti neprijateljsku kulturu i lošu atmosferu na radnom mjestu.