Stručnjaci su razvili test krvi koji s visokih 94 posto sigurnosti prepoznaje rane promjene u mozgu zbog Alzheimera

Znanstvenici već dugo nastoje pronaći sigurne metode što ranijeg prepoznavanja bolesti

Colorful blue and pink low poly side view human brain illustration with connection dots isolated on bright blue background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Prošlo je skoro sto godina otkad je prvi puta opisana Alzheimerova bolest, a još uvijek ne postoji lijek koji bi kontrolirao kognitivni otklon i gubitak pamćenja koje ova neurodegenerativna bolest izaziva. Lijekovi koji danas postoje mogu ublažiti neke simptome ali ne djeluju na uzrok bolesti. Nedavne studije obećavaju nove terapije lijekovima.

Kada se simptomi Alzheimera pojave, moždani neuroni već su oštećeni, vjerojatno toliko da ih se ne može popraviti. A jednom kad su neuronske veze kompromitirane, ne mogu se obnoviti i nanovo izgraditi. Lijekovi koje ljudi počinju piti nakon pojave simptoma i dijagnosticiranja bolesti, počinju se uzimati prekasno.

Test može prepoznati razine amiloida u krvi

Zbog toga znanstvenici nastoje naći sigurne metode što ranijeg prepoznavanja bolesti. Znanstvenici s Washington University School of Medicine iz St. Louisa izvještavaju u časopisu Neurology da su razvili test krvi koji s 94 posto sigurnosti prepoznaje promjene u mozgu pacijenata. Kako se kod Alzheimera proizvode abnormalne količine proteina amiloida koji se grupira i formira talog u mozgu, stručnjaci su napravili test koji može prepoznavati razine amiloida u krvi, piše Time.

Ovim testom krvi promjene se mogu prepoznavati vrlo rano, kada ih snimke mozga još ne mogu otkriti. Test još nije perfektan, potrebno ga je još usavršiti i testirati na većem broju pacijenata, ali rezultati na pacijentima iz Australije i Europe obećavaju.