Sve je evidentnije, imat ćemo problema sa školskim ocjenama, maturom i studentskim ispitima. Pričali smo s odgovornima

Ocjenjivanje i ispitivanje morat će se prilagoditi okolnostima u kojima se nalazimo

FOTO: Pixsell/Tomislav Metelko/Telegram

Od prošloga tjedna, nastava se u hrvatskim osnovnim i srednjim školama te na fakultetima odvija na daljinu. U više smo navrata pisali o tome kako sve protječe i koji se sve problemi javljaju putem, a nastava će se na ovaj način odvijati najmanje do 19. travnja, kako je u četvrtak odlučila Vlada. Zbog minimalno 30-dnevne obustave klasične nastave, brojni su upitnici nad glavama studenata, učenika i njihovih roditelja.

Kako će se vršiti ocjenjivanje i vrednovanje učenika i studenata, kako će se provoditi ispiti, što će biti s državnom maturom te što će biti s krajem ove i početkom iduće akademske godine – raspitali smo se na nekoliko adresa. Iz razgovora s četvero rektora i Ministarstvom obrazovanja jasno je da u ovome trenutku nema jednoznačnog odgovora niti na jedno pitanje.

Početkom travnja upute za ocjenjivanje na daljinu

Za osnovne i srednje škole na snazi su i dalje upute za prva dva tjedna nastave na daljinu. U prvome, proteklom tjednu, bilo je ključno uspostaviti informacijske kanale, a učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola naglašeno je da “vrednovanje naučenog za sada nije obvezno”. Iz Ministarstva su danas, pak, javili kako će ovaj tjedan svim osnovnim i srednjim školama, ali i učenicima i njihovim roditeljima i skrbnicima, uputiti novu Preporuku za organizaciju nastavnog dana.

Dodaju i kako će početkom travnja prema školama ići i upute po pitanju vrednovanja i ocjenjivanja učenika tijekom izvođenja nastave na daljinu. Izgledno je, dakle, da će učenici uskoro imati neki oblik ocjenjivanja i vrednovanja na daljinu. U najtežoj su situaciji, dakako, maturanti; njima je za 16. svibnja zakazan esej iz Hrvatskog jezika, kao prvi test koji će polagati u sklopu ovogodišnje državne mature.

I dalje se razrađuju scenariji za državnu maturu

Iz Ministarstva danas kažu kako je, što se tiče održavanja ispita državne mature, očito da postoje “neki logistički izazovi po pitanju kreiranja ispita, njihove distribucije te same provedbe”. Dodaju, na tome intenzivno rade kako bi pronašli najbolja rješenja. “Trenutno su u razradi tri do četiri moguća scenarija, a u kontaktu smo i s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja koje će nam dati podatke o vremenskim okvirima koji su im potrebni za sve prethodno navede logističke izazove kako bismo ustanovili koji su scenariji najbolji”, poručuju.

Maturanti u ovome trenutku nastavu prate online putem, na Sportskoj televiziji kao i na programu RTL2. Ministrica Divjak ranije je apelirala na njihovu odgovornost i samostalnost, a danas je za N1 televiziju kazala kako će ova školska godina “biti regularna, ovo su nastavni dani i molim učenike da ozbiljno shvate zadaće”. Što se tiče državne mature, rekla je kako je nužno da se svi scenariji temelje na realnim rokovima i opcijama.

Maturanti pokrenuli peticiju: ‘Ovo izmiče kontroli’

Istaknimo kako su neke države, poput Velike Britanije i Nizozemske odlučile otkazati državnu maturu ove godine zbog pandemije koronavirusa. Maturalne svjedodžbe izdavat će im na temelju ocjena koje učenici postignu tijekom školske godine, a testovi za te ocjene održavat će se online putem. Hrvatski su maturanti, pak, još protekloga tjedna pokrenuli peticiju kojom traže bolje uvjete za ovogodišnju državnu maturu.

Traže reduciranje gradiva za ovogodišnje polaganje državne mature, što se prvenstveno odnosi na gradivo četvrtoga razreda. Zahtijevaju i redukciju popisa literarnih djela za esejski ispit iz Hrvatskog jezika, kao i smanjenje bodovnoga praga u slučaju kolektivnog pada u rezultatima.

“Problem koji nas neiscrpno prati gotovo cijelu školsku godinu sada izmiče kontroli. Naše zahtjeve ne smatramo preuveličanima ili neopravdanima te nam je u cilju izboriti se za adekvatne uvjete za polaganje Državne mature, jer ničim nismo zaslužili situaciju u kojoj je opća prolaznost generacije dovedena u pitanje”, poručuju maturanti u peticiji, koju je do ovoga trenutka potpisalo njih 11.591.

Boras: Još se ne razmatra pomicanje termina

Kod četvero rektora hrvatskih sveučilišta raspitali smo se i o situaciji s ispitima studenata. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu na koje otpada najveći broj hrvatskih studenata, kazao je za Telegram kako smatra da ispitivanje ili završno vrednovanje znanja na daljinu kod najvećeg broja kolegija ipak neće biti potrebno. “Prema važećem akademskom kalendaru Sveučilišta u Zagrebu za akademsku godinu 2019./2020., ljetni ispitni rok traje do 10. srpnja 2020., a jesenski ispitni rok od 31. kolovoza do 30. rujna 2020. godine”, objašnjava Boras.

Dodaje i kako je za kontinuiranu provjeru znanja tijekom semestra (npr. kolokviji) ostavljeno fakultetima da definiraju kako će ih izvoditi. Modularnu nastavu, u kojoj studenti pojedinih fakulteta nekoliko tjedana slušaju samo jedan kolegij nakon čega odmah polažu ispit iz tog kolegija, Boras ne smatra hitnim problemom “jer smo u četvrtom tjednu nastave u ljetnom semestru”. Na Sveučilištu se, kaže nam, još ne razmatra pomicanje termina upisa novih studenata, kao niti pomicanje početka nove akademske godine.

Na Pravu već zakazani online ispiti

“Sveučilište u Zagrebu kao najveće i najstarije javno sveučilište u Republici Hrvatskoj kontinuirano održava nastavu i ispite već 350 godina. S uspjehom smo provodili i održali cjelokupnu djelatnost Sveučilišta u Zagrebu tijekom različitih ugroza za vrijeme pobjedničkog Domovinskog rata. Pobijedit ćemo i u ratu protiv virusa u stanju proglašene epidemije i izvanrednih mjera”, rekao nam je rektor Boras, a sve studente Sveučilišta koji imaju bilo kakve nedoumice, pozvao je da se obrate prodekanima za nastavu svojih fakulteta.

Spomenimo kako na Sveučilištu u Zagrebu već postoji primjer najavljenih ispita online. Na Pravnom fakultetu, kako je objavio tamošnji Studentski zbor, 3. travnja će se online održati ispiti iz predmeta Hrvatska pravna povijest u europskom kontekstu, Politička ekonomija, Rimsko privatno pravo, Europsko javno pravo, Ekonomska politika i Kazneno pravo. “Preporuča se studentima da uče između ostalog na način da se pripremaju za rješavanje problemskih zadataka koji se odgovaraju u obliku pisanih odgovora esejskog tipa”, stoji u objavi Studentskog zbora Prava.

Dodaju i kako će sve obavijesti o održavanju ispita biti pravovremeno poslane putem e-pošte i objavljene na mrežnim stranicama Fakulteta. “Preporučamo studentima da rade pod pretpostavkom da će se ispiti održati i da se pripremaju za njih”, javlja Studentski zbor Prava.

Nije isključena mogućnost ljetnih nadoknada

Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, za Telegram je rekla kako se online putem nastoji osigurati i sve planirane ishode učenje i kvalitetu poučavanja. “Pokušat ćemo pronaći i adekvatne forme ispitivanja, no zasad nemam nikakvu odluku s nacionalne razine da se išta otkazuje”, istaknula je.

Pritom je, kaže, otvoreno pitanje kako će se riješiti specifični studiji poput medicine i sličnih, koji zahtijevaju laboratorijski dio nastave te praksu. Napominje kako je preuranjeno o tome sada govoriti, no kako sve planiraju po uzoru na europska sveučilišta, a ne isključuje mogućnost ljetnih nadoknada.

Trenutno su sve opcije na stolu

Rektorica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican kazala nam je kako u ovom trenutku poduzimaju sve razborite mjere da organiziraju znanstvene, nastavne i druge aktivnosti primjenom različitih informatičkih sustava i oblika e-komunikacije. Istaknula je i kako u ovom trenutku ne razmatraju pitanje termina upisa na visoka učilišta te kako im je sada na prvome mjestu zdravlje studenata i djelatnika.

“Bude li potrebe, govorim osobno mišljenje, pomicanje upisa studenata na visoka učilišta najesen jest rješenje. Ponavljam – pratit ćemo razvoj situacije i u skladu s time donositi i provoditi mjere”, zaključila je Vican u odgovoru za Telegram. Čuli smo se i s rektorom Sveučilišta u Dubrovniku Nikšom Burumom koji nam je kazao kako zasad, sukladno uputi Ministarstva, imaju scenarij za prvih 15 dana nastave na daljinu. Predviđen ispitni rok s početka travnja, u Dubrovniku su pomaknuli na početak svibnja.

Burum ističe i kako će biti nužno čekati i slijediti zajedničke upute za sva sveučilišta. Dodaje, održavaju nastavu putem sustava Merlin u kojemu je moguće postaviti kratka pitanja za neki vid kratkog ispitivanja, a za dugoročnije projekcije oko nastave i ispita, kaže kako je nužno čekati ujednačene upute Ministarstva.