Svjetska zdravstvena organizacija prati novu varijantu koronavirusa, raste broj novih slučajeva i hospitalizacija

Nova podvarijanta pojavila se u veljači i sada čini oko 15 posto svih slučajeva zaraze

19.01.2022., Zagreb - Omicron, novi soj koronavirusa. Svjetska zdravstvena organizacija je B.1.1.529 ili omikron klasificirala kao ‘zabrinjavajucu SARS-CoV-2 varijantu’, objavivsi da se moze siriti brze od ostalih oblika korona virusa.
 Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL/Ilustrativna fotografija

Nažalost, stručnjaci kažu da Covid-19 neće nestati u skorije vrijeme. Nova varijanta koja izaziva zabrinutost, EG.5, neslužbeno nazvana Eris, mogla bi biti kriva za nagli porast slučajeva zaraze u svijetu, piše The Guardian.

“Novi soj uzima maha, ali to ne znači da će uzrokovati teže infekcije”, kazao je David Cennimo, stručnjak za zarazne bolesti i profesor na medicinskoj školi Rutgers. “U ovom trenutku nemamo razloga misliti da će ovaj val biti gori od prethodnih”, smatra profesorica Christina Pagel, sa University College u Londonu.

Brzo se širi

Virus se brzo širi u Americi, Irskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Japanu i Kini. U SAD-u raste broj slučajeva zaraze te hospitalizacija, javio je CNN.

Epidemiolozi misle da je ljudsko ponašanje pokretač ovog rasta. Uz veće migracije uslijed putovanja tijekom godišnjih odmora te povratak djece u školske klupe diljem Europe, rekordne vrućine tjeraju ljude u zatvorene, klimatizirane prostore što pomaže širenju virusa.

Varijanta EG.5, podvarijanta je Omikrona i u prošlom tjednu uzrokovala je 17.3 posto trenutno sekvenciranih slučajeva zaraze u Americi, a 15 posto u Engleskoj, više nego bilo koja druga varijanta.

Ima vlastiti izdanak

Virus ima dodatnu mutaciju koja se već pojavljivala i u drugim varijantama koronavirusa, a znanstvenici nisu sigurni koje točno nove trikove omogućuje virusu. EG.5 već ima i vlastiti izdanak EG.5.1. koji dodaje drugu mutaciju na svom šiljastom proteinu zbog koje se brzo širi, piše Prevention.

Sudeći prema višim stopama zaraze, Eris je malo zarazniji od prethodnih sojeva, ali teško je još reći koliko zato što se ne testiraju svi pacijenti, kažu stručnjaci.

Svjetska zdravstvena organizacija WHO, upravo je EG.5, koji je prvi put prijavljen 17. veljače ove godine, nazvala varijantom od interesa. Klinički se EG.5 ne razlikuje od bilo kojeg drugog oblika virusa Covida-19. Čini se i da su simptomi isti kao i kod prethodnih sojeva.

Simptomi nove podvarijante koronavirusa

Simptomi nove podvarijante Covida-19 isti su kao i kod prijašnjih sojeva, a to su vrućica, glavobolja, curenje nosa, kašalj, poteškoće s disanjem, umor, bolovi u mišićima, gubitak okusa ili mirisa, mučnina te proljev.

Cjepivo koje će se koristiti ove jeseni uključuje sve podvarijante, a Eris je jedna od nekoliko blisko povezanih varijanti omikrona koje se posljednjih mjeseci natječu za dominaciju.

Virus će se nastaviti razvijati

Nove varijante virusa nastavit će se pojavljivati zato što tako funkcionira evolucija virusa, ali zbog povećane razine imuniteta u populaciji ne bi trebale predstavljati veliki problem kao prethodne varijante.

Nema specifičnog cjepiva koje bi ciljalo ovu podvarijantu, trenutna cjepiva spriječit će teške bolesti bilo koje podvarijante, kažu stručnjaci. Ažurirane varijante cjepiva očekuju se kroz nekoliko dana.

I antivirusni lijekovi poput Paxlovida djeluju iznimno dobro, bez obzira na varijante. Kao i svi drugi sojevi, Eris je vrlo zarazan pa nastojte spriječiti širenje – ako ste bolesni ne odlazite u školu ili na posao te nosite masku ako trebate izaći.