Talijani režu masline koje su stare i po 500 godina zbog bolesti koja se naziva ebola masline

Problem je toliko ozbiljan da je talijanska vlada proglasila alarmantno stanje

FOTO: Flickr

Ove godine cijene maslinovog ulja narasle su za 10 posto poslije bolesti i suše koje su uništile usjeve u Italiji i Španjolskoj. Mali urod koji potražnja premašuje, uzrokovala je suša u Španjolskoj i bakterijska bolest nazvana “ebola maslina” u Italiji.

Problem je toliko ozbiljan da je talijanska vlada proglasila alarmantno stanje u pokrajinama Lecce i Brindisi zbog bolesti Xylella fastidiosa. Bakterija Xylella fastidiosa napada masline, agrume i vinovu lozu.Prenosi je jedna vrsta cvrčka koji sišu biljne sokove pa leteći sa zaražene na zdravu biljku prenose zarazu. Talijani pokušavaju sve kako bi spriječili širenje zaraze. Pokušava se utvrditi kada je početak leta cvrčaka, kada im je populacija najbrojnija. Za sada krče zaražena stabla, a neka su starija od 500 godina.

Pogođeno 95 tisuća hektara maslinika

Pogođene su velike površine
Pogođene su velike površine Flickr

Kako bakterija napada sredinu stabla, nikakve kemijske mjere nisu moguće nego će pokušati djelovati na cvrčke kao nositelje zaraze. Stabla zaražena bakterijom počinju se sušiti i više nisu sposobna nositi plod.

Pogođeno je 95 tisuća hektara zemljišta i izvađeno je 600 do 800 tisuća stabala. Bakterija se prvo pojavila u Kostarici u Srednjoj Americi, a s njome su imali problema i uzgajivači maslina u Kaliforniji.

Slab urod maslina potaknuo je službena upozorenja stručnjaka industrije maslinovog ulja o masivnoj nestašici u opskrbi tržišta. Rane procjene kažu da je proizvodnja pala za 19 posto usprkos prošlogodišnjoj koja je potukla sve rekorde.

Prema Internacional Olive Oil Council, koji radi statistike prema zadnjih pet godina, utvrdio je da će ove godine nedostajati 783.000 tona maslina na tržištu. Trošak proizvodnje maslina se u zadnje dvije godine povećao i nastavit će rasti zbog ovogodišnjeg pada uroda. Slijedeći urod maslina iz južne Europe dospijeva u rujnu, ali se čini da će ovo biti treći loš urod za redom što će značajno podignuti cijene u veleprodaji preostalih zaliha, javlja The Guardian.

Proizvodnja Grčke i Tunisa ne može pokriti potrebe Europe

Frčka ne može pokriti potrebe za europsko tržište
Frčka ne može pokriti potrebe za europsko tržište Flickr

Dva druga velika proizvođača maslina, Grčka i Tunis, imaju dobar urod i proizvodnju, ali nedovoljnu da pokrije slab europski urod. Dodatni problem je ovogodišnje iznadprosječno suho i vruće vrijeme koje je ove godine na Mediteranu počelo ranije, već u svibnju i lipnju. Zahvatilo je masline taman u doba cvata kada je vlaga od iznimne važnosti da osigura rast i urod maslina.

Stabla maslina u Italiji su osim toga i dalje zahvaćena maslinovom mušicom koja leže jaja na maslini i hrani se plodom. Maslinova mušica ili Bactrocera oleae ostavlja jaja u šupljinama masline i kada se izlegu, a larve traže izlaz iz svojih čahura glođući meso ploda i uništavajući ga. Samo veće farme imaju tehničke mogućnosti da pesticidima zaprašuju stabla da bi smanjile gubitak.