Trideset pasa tartufara otrovano u Italiji prošlog vikenda

Svake godine u prosjeku bude ubijeno desetak pasa

FOTO: Andrea Cairone/Unsplash

Italija ima problem s unosnom industrijom tartufa. Prema lokalnoj policijskoj jedinici za zaštitu životinja, u regiji Abruzzo i Molise, prošloga je vikenda otrovano 30 viskotreniranih pasa tartufara koji su pojeli mesne okruglice, skrivene od vidokruga vlasnika pasa, za koje se vjeruje da su sadržavale otrove metalaldehid i strihnin.

Slučajevi se ne prijavljuju

Ovo nije prvi put da su psi tragači za tartufima žrtvovani u mračnom svijetu lova na tartufe, javlja CNN. Svake godine u Italiji, u prosjeku, bude ubijeno 10 pasa tartufara, kažu iz udruge za prava životinja. Ali broj je vjerojatno i veći jer mnogi lovci, zbog straha, slučajeve ne prijavljuju.

Ovaj puta ubijeno je odjednom tri puta više pasa od godišnjeg prosjeka i lovci se boje da im je poslana zloslutna poruka.

Cijene rastu

Klimatske promjene smanjuju zalihe tartufa, a cijene rastu. Bijeli tartuf treba vlažne, pljesnive šume i polja da bi rastao, a rekordna vrućina i suše utjecale su na ovogodišnju sezonu u Italiji dok globalna potražanja za tartufima raste.

Lovac s vještim psom tragačem može zaraditi tisuće dolara dnevno tijekom sezone od rujna do studenoga. Bijeli tartuf težak 700 grama postigao je 2022. godine cijenu od 184.000 eura na aukciji u Albi, u Italiji.

Kupio ga je kupac iz Hong Konga. Bijeli tartuf je jedna od najskupljih namirnica na svijetu. Cijena po kilogramu, za bijeli tartuf, je 3500 eura, a za tamni 500 eura. Lovci prodaju tartufe posrednicima koji ih dalje prodaju restoranima, izvoznicima ili direktno kuharima.

Boje se odmazde?

Jedan je lokalni lovac rekao za CNN da u vrijeme trovanja niti jedan lokalni lovac nije bio aktivan iako je bio vrhunac sezone.

Sve su žrtve psi iz drugih dijelova Italije koji su došli na to područje nakon što su na tamo pronađeni veliki bijeli tartufi.

Vlasnici pasa rijetko podnose tužbe kada su im psi ubijeni. Neki možda nisu pravilno registrirani, ili im psi nisu mirkočipirani, a vjerojatno nisu ni imali brnjice koje moraju nositi. Neki šute jer se boje odmazde.

To je masakr

U svijetu lova na tartufe rezanje guma i dizanje u zrak kamioneta nije neuobičajeno. Talijanska udruga za zaštitu životinja traži da se područje zatvori na godinu dana, a od lovaca se zahtijeva da prekrše kodeks šutnje.

“Uginuće 30 pasa u jednom danu je masakr i tartufari moraju progovoriti”, kaže Ricardo Germani, predsjednik Talijanske nacionalne udruge lovaca na tartufe. “Kriminalac je ubio desetke pasa da bi ostao sam na području potrage za tartufima.”

U svijetu lova na tartufe postoji malo kontrole, a talijanski sektor tartufa pati zbog nezakonitih i okrutnih praksi, nedostatka priznanja i valorizacije. Tartufari pozivaju na postavljanje kamera i intervenciju vlade kako bi se osiguralo da potraga za tartufima postane održiva i etička praksa, a ne posao za nekoliko kriminalaca.