Ugodno, lagano, pitko: proizvodi se već tisućama godinama, ali narančasto vino tek sad postaje globalni hit

Postoji širok raspon okusa i stilova ovog drevnog pića

FOTO: Screenshot YouTube

Narančasto vino trenutno je jedna od najpopularnijih tema u svijetu vina, piše Delish. Ovisno o tome koga pitate, ljudi ga ili vole ili mrze, ali postoji mnogo toga što ovo vino čini posebnim.

Što se tiče izgleda, ova vrsta vina može varirati u boji od pastelno narančaste do duboko bakrene. Postoji i širok raspon okusa i stilova. Delish tako navodi da postoji narančasto vino za svakoga. “Narančasto vino nije novo, ono ima daleku i bogatu povijest, radi se već tisućama godina”, objašnjava za Delish Sam Hueker, voditeljica vinskih klubova u SommSelectu.

Tajna je u procesu maceracije

Narančasto vino moglo bi datirati iz razdoblja od 6.000 godina prije nove ere, a nastalo je u današnjoj Gruziji, za koju se vjeruje da je rodno mjesto proizvodnje vina. Vinogradari su prvotno skupljali grožđe u velike glinene posude, zatvarali ih pčelinjim voskom, a zatim zakopavali u zemlju.

Ono što vino čini narančastim pripisuje se procesu maceracije. To znači, na najosnovnijoj razini, da je grožđe fermentirano s pokožicom grozda. “Razmišljajte o narančastom vinu kao o bijelom vinu proizvedenom u procesu proizvodnje crnog vina”, kaže Hueker.

Maceriranje se obično koristi za proizvodnju crnog vina kako bi boja bila dublja. Narančasto vino koristi istu tehniku, ali pokožica ima manje pigmenta pa umjesto tamnocrvenog, dobivamo vino narančaste nijanse. Nasuprot tome, rose svoju ružičastu nijansu dobiva od crnog grožđa koje ima minimalnu maceraciju.

Okus sličan bijelim vinima

Kao i kod drugih vrsta vina, okus narančastog vina varira, pa ovisno o puno različitih čimbenika, sorti grožđa, okolišu vinograda i individualnom stilu vinara. Okus narančastog vina sličan je drugim bijelim vinima zbog grožđa koje se koristi. Narančasto vino je cvjetno, citrusno i biljno. Obično više naginje slankastim okusima, manje voćnim i slatkim.

Jedan od najvažnijih faktora jest koliko je dugo vino bilo u kontaktu s kožicom ploda. Neka se narančasta vina maceriraju tek nekoliko sati pa imaju laganiji i čišći okus te prigušenu boju. A neka se maceriraju mjesecima. Ta vina imaju dublju, intenzivniju nijansu koja graniči s jantarom. Ove vrste imaju okus više taninski i pikantniji.

Kožica grožđa, osim što daje boju i okus vinu, nosi i jedinstvenu floru autohtonog kvasca. Zrak je pun prirodnog kvasca koji se lijepi na površinu grožđa i pomaže u procesu fermentacije. Pravi vinari se, u proizvodnji, oslanjaju se isključivo na autohtoni kvasac. To vrijedi za neke ali ne sve proizvođače narančastog vina. U zraku lebde stotine sojeva kvasca, a komercijalni kvasac je samo jedne vrste.

Može se upariti s raznom hranom

Narančasta vina se zbog toga svrstavaju u kategoriju prirodnih vina ali nije točno reći da su sva narančasta vina takva. Narančasto vino se, kao i bijelo, pije rashlađeno. Laganija narančasta vina podnose niže temperature. Dublje nijanse trebale bi se piti nešto toplije, tek malo ispod sobne temperature. Tanini iz kožice grožđa su blago adstrigentni pa su gotovo neugodni ako su jako hladni.

Narančasta vina su u sparivanju s hranom vrlo svestrana, mogu se upariti s mesom s roštilja, curryjem, začinima pa čak i jakim sirevima. Možete ih piti prije početka obroka ili sve dok ne pređete s večere na desert.

Da bi bolje razumjeli narančasto vino vrijedi probati bocu s mjesta gdje je sve počelo, iz Gruzije. Ovdje se proizvodi na starinski način u podzemnim zemljanim posudama i ima relativno kratak kontakt s kožom grožđa. Cijena je pristupačna, okus blag i vrlo je pitko.

Gdje pronaći narančasto vino?

Još jedno područje koje se specijaliziralo za starije metode pravljenja narančastog vina je Grčka, podregija Ioannina, poznata po polupjenušavim vinima. Slično francuskom pet natu, ovo nefiltrirano vino puni se u boce tijekom procesa fermentacije, a preostali kvasac prirodno karbonizira vino unutar boce.

U Italiji je mogo narančastih vina, ali isplati se probati ono iz dviju regija. Vino iz regije Friuli-Venezia Gulia Hueker opisuje kao istinski zrelu dinju sa savršenom količinom slatkoće. U drugoj regiji, Siciliji, možete isto tako naći fantastično narančasto vino. Klima je toplija, što donosi intenzivnije mineralne note od cvjetnih okusa u Furlaniji. Jedan od najpoznatijih proizvođača je Alessandro Viola koji koristi isključivo autohtono grožđe tog područja.

U Francuskoj možete pronaći i stara i nova narančasta vina. Jedan vinograd, važan u cijelome svijetu je Domaine Matassa u Languedoc-Roussillonu. Ovo vino proizvedeno je od grožđa uzgojenog na trsovima starim 50 godina.