Umjetna inteligencija korištena je u stvaranju Velasquezove slike izgubljene u požaru prije 300 godina

Madridski umjetnik Fernando Sanchez Castillo, koristeći umjetnu inteligenciju, nanovo je osmislio sliku

FOTO: Fernando Sanchez Castillo/Instagram

Na sam Badnjak 1734. godine u Madridu, u palači Royal Alcazar, poznatoj po ekstravagantnoj arhitekturi i zbirci umjetnina, izbio je požar koji je nekontrolirani bjesnio četiri dana.

Iz požara je spašeno više od 1000 slika, a među njima i Velasquzovo barokno remek djelo Lad Meninas, jedno od najproučavanijih slika.

Artnet piše da je platno “spašeno iz požara, izvađeno iz okvira i bačeno kroz obližnji prozor.” Danas slika visi u španjolskom muzeju Prado.

Video kreacije

U požaru, u kojem je uništeno oko 500 slika, stradala je i druga Velasquezova slika, Protjerivanje Moriska. Tri stoljeća nakon ovog događaja, madridski umjetnik Fernando Sanchez Castillo, koristeći umjetnu inteligenciju, nanovo je osmislio sliku.

Četverominutni video koji počinje s praznim platnom, prikazuje kako se ponovno nastaje izgubljena Velasquezova slika.

Poslužio se opisom povjesničara

Umjetnik se služio detaljnim opisom slike povjesničara Antonija Palomina, nastalom prije požara. Oslonio se i na preliminarnu skicu koju je Velasquez napravio, a koja je otkrivena u londonskoj aukcijskoj kući 1988. godine, prema El Paisu.

El Pais navodi da sliku čini oko 80 posto umjetničke kreacije, a 20 posto umjetne inteligencije.

Pomoć umjetne inteligencije

I drugi stručnjaci su već koristili umjetnu inteligenciju da bi vratili izgubljena umjetnička djela. Dva su znanstvenika vratila krajolik Santiaga Rusinola, koji je Pablo Picasso preslikao.

Umjetna inteligencija korištena je i za koloriranje crno-bijelih fotografija triju izgubljenih slika Gustava Klimta.