Umjetna inteligencija pala test u crkvi, pastor razočaran propovijedi s ChatGPT-a: 'Nedostajao je ljudski duh radosti'

Više svećenika složilo se da tekstovi koje generira umjetna inteligencija nemaju dušu, za sada

Worshippers listen to a sermon during a church service July 22, 2012 in Aurora, Colorado. Many residents affected by the attack at a midnight premiere of "Batman: The Dark Knight Rises" in Aurora have turned to their religion for comfort. AFP PHOTO/DON EMMERT (Photo by DON EMMERT / AFP)
FOTO: AFP

Metodistička crkva u sjevernom Austinu u Teksasu prije dva tjedna okrenula se novoj tehnologiji kao neortodoksnom načinu poučavanja iz Biblije. Pastor crkve Violet Crown City Jay Cooper petljao je po ChatGPT-u kako bi mu umjetna inteligencija napisala ne samo propovijed nego i molitve i pjesme.

“Prvi razlog zašto smo ponudili ovu, doduše neortodoksnu uslugu, bio je informirati našu zajednicu o umjetnoj inteligenciji i razumjeti njezin potencijal i ograničenja”, rekao je Cooper.

“Ideja o stvaranju bogoslužja generiranog umjetnom inteligencijom proizašla je iz mojeg uvjerenja da crkva ne samo da treba biti svjesna ogromnih problema našeg svijeta, već i da se aktivno bavi njima… Umjetna inteligencija je definitivno jedno od tih pitanja”, dodao je.

Potaknuta rasprava

Edukativan tekst nastao u takvom aranžmanu vjernici su ocijenili kao “plitak i generički”, navodi Cooper. No, u konačnici je potaknuo raspravu među župljanima, piše New York Post.

“Dobili smo smislen razgovor o tome kako mi, kao Isusovi sljedbenici, trebamo tražiti sveto u svakoj osobi, mjestu i situaciji u našem životu jer nas Sveto pismo podsjeća da ćemo ga pronaći samo kad tražimo Boga”, rekao je.

Cooper planira zadržati svoju propovijed na računalu kao jednokratno iskustvo, barem za sada. “Nedostajala je najvažnija komponenta bogoslužja, a to je srce i ljudski duh radosti i autentičnosti”, objasnio je.

‘Nikad ne reci nikad’

“‘Nikad ne reci nikad’, pretpostavljam, budući da nam umjetna inteligencija može biti od koristi u crkvi, ali za sada je više nećemo koristiti za generiranje bilo kojeg dijela nedjeljnog jutarnjeg bogoslužja”, rekao je Cooper.

Nekoliko vjerskih vođa iz različitih vjera počelo je eksperimentirati s ChatGPT-om kao alatom za pisanje još prošle zime. Kao i Cooper, i drugi svećenici složili su se da tekstovi nastali na takav način nemaju dušu, za sada.