Uzbudljivi rezultati nove studije: 83 posto pasa nanjušilo je pad razine šećera u krvi svojih vlasnika

Nova studija ima fenomenalne rezultate sa psima koji detektiraju nenormalne razine šećera u krvi

Beautiful little girl with her dog on the bed looking at the camera in modern decorated bedroom
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Još od šesnaestog stoljeća psi se koriste kao vodiči za slijepe osobe, a sada njihova uloga u medicini postaje sve veća. Psi se danas treniraju da nanjuše karcinom, dijabetes tipa I, ozbiljne alergije na orašaste plodove i Adisonovu bolest, a uskoro i Parkinsonovu bolest i malariju.

Prijašnje studije utvrdile su da psi koji se koriste za detekciju određenih medicinskih stanja obećavaju ali još nije bilo sigurnog dokaza. Nakon završetka opsežne britanske studije o korištenju sposobnosti pasa u medicinske svrhe, to se promijenilo, barem kada se radi o dijabetesu tipa I, piše BBC Focus Magazine.

Prepoznaju razinu šećera

Studiju je provelo Sveučilište Bristol Veterinary School i trajala je 12 tjedana. Psi su uvježbani da prepoznaju kada je razina šećera njihovih vlasnika previsoka ili preniska. Analizom rezultata kada su vlasnici pasa imali epizode hipo ili hiperglikemije, u 83 posto slučajeva hipoglikemije psi su alarmirali vlasnike, kod hiperglikemije u 67 posto slučajeva.

“Već sada znamo da se kvaliteta života pacijenta značajno povećava uz psa za detekciju njihovog medicinskog stanja”, kaže dr Nicola Rooney koji je vodio istraživanje. “ A naša je studija prva velika evaluacija korištenja pasa u otkriivanju stanja hipoglikemije.”