Visinska bolest - uzroci, simptomi i liječenje

Zašto je ključna pravilna priprema tijela za uspone na visoke nadmorske visine?

FOTO: Unsplash.com

Simptomi visinske bolesti su glavobolja, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, nedostatak apetita, nesanica i umor. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma i na nadmorskoj ste visini višoj od 3000 metara to je naznaka visinske bolesti. Važno je obratiti pažnju na ove simptome osobito ako se planirate i dalje penjati.

Visinska bolest nastaje prebrzim usponom. Tijelo nema dovoljno vremena da se prilagodi smanjenoj količini kisika i promjenama tlaka zraka. Simptomi visinske bolesti najčešće se pojavljuju nakon što se osoba uspinje na veće nadmorske visine.

Rano prepoznavanje simptoma ključno je za pauziranje uspona jer može spriječiti komplikacije ili pogoršanje simptoma. Ako se na vrijeme ne reagira visinska bolest može dovesti osobu u životnu opasnost.

Ako planirate penjanje na visoke planine, važno je postupno se prilagođavati visokim nadmorskim visinama. Prebrzo penjanje može povećati rizik od visinske bolesti.

Kako biste prevladali visinsku bolest, preporučuje se polako povećavati nadmorsku visinu, odmarati se i hidratizirati često kako bi se tijelo postepeno prilagodilo promjenama u atmosferskom tlaku i razini kisika.

Alkohol i kofein mogu imati dehidrirajući učinak na tijelo, stoga je važno izbjegavati ih ili ih konzumirati u umjerenim količinama tijekom penjanja na visoke nadmorske visine. Ako primijetite simptome visinske bolesti, važno je spustiti se na niže nadmorske visine kako biste omogućili tijelu da se oporavi i prilagodi. Odmor i spavanje na nižim nadmorskim visinama mogu pomoći u ublažavanju simptoma.

U nekim slučajevima, posebno ako se radi o težim oblicima visinske bolesti, možete koristiti određene lijekove, ali prije se svakako konzultirajte s liječnikom i iskusnim planinarima.