Zabrinjavajuće otkriće. Psi koji žive s pušačima imaju ogromne šanse razviti invazivnu vrstu raka

Istraživanje škotskih terijera nakon tri godine alarmiralo je veterinare

FOTO: Biosphoto via AFP

Škotski terijeri izloženi dimu cigareta u kući vlasnika imali su šest puta veću vjerojatnost da će razviti rak mokraćnog mjehura nego psi iste pasmine koji žive u domovima nepušača, pokazala je nedavna studija.

Dugoročna studija, objavljena u Veterinary Journalu, pratila je 120 škotskih terijera tijekom tri godine. Ova je pasmina inače poznata po visokim stopama raka mokraćnog mjehura jer škotski terijeri imaju čak 20 puta veći rizik od za razvitak ove vrste raka od većine drugih pasmina, piše The Washington post. Većina pasa koji obole od raka mokraćnog mjehura imaju najinvazivniji oblik bolesti.

Istraživači su anketirali vlasnike 120 škotskih terijera i analizirali urin njihovih ljubimaca kako bi pronašli metabolit nikotina koji ukazuje na izloženost dimu cigareta. Tijekom razdoblja istraživanja, 32 psa razvila su rak mjehura. Škotski terijeri koji su živjeli u domovima s pušačima imali su šest puta veću vjerojatnost da će razviti rak od kontrolne skupine. Analiza urina otkrila je da su psi koji žive s pušačima bili izloženi u prosjeku 10 godina pušenja jedne kutije dnevno, u usporedbi s godinom i pol pušenja kutije dnevno za pse koji nisu oboljeli od raka.

I drugi faktoru imaju ulogu

Još jedan čimbenik značajan za rizik obolijevanja jest i život unutar dva kilometra od močvare ili močvarnog područja koja mogu sadržavati zagađivače ili se mogu tretirati insekticidima, otkrilo je istraživanje. Psi koji su živjeli blizu močvarnog tla imali su 21 do 23 puta veću vjerojatnost da će razviti rak mokraćnog mjehura u usporedbi s kontrolnom skupinom. Starija dob i povijest infekcija urinarnog trakta također su povezani s većim rizikom od raka.

Kada je pas (ili čovjek) izložen duhanskom dimu, bilo udisanjem ili lizanjem odjeće natopljene mirisom, njegovo tijelo preuzima kemikalije iz dima i eliminira ih putem urina. To dovodi do raka u urinarnom traktu, a istovremeno nudi i način procjene izloženosti dimu, prenosi Purdue.

Velik utjecaj genetike

“Znamo da genetika škotskih terijera igra veliku ulogu u tome što ih čini ranjivima na rak”, rekla je Deborah Knapp, veterinarka sa Sveučilišta Purdue koja je vodila istraživanje. “Kada bismo ovu studiju proveli s mješancima pasa, trebale bi stotine i stotine pasa da se otkrije taj isti rizik, koji vjerojatno postoji, samo ga je teže uočiti jer ti psi već nisu genetski skloni obolijevanju od raka mokraćnog mjehura”, dodala veterinarka.

Knapp je istaknula da vlasnici pasa mogu smanjiti izloženost svojih pasa dimu – i time potencijalno smanjiti rizik od raka – prestankom pušenja ili pušenjem izvan kuće te presvlačenjem zadimljene odjeće prije nego što provedu vrijeme sa svojim ljubimcima.