Zašto nas popodne uhvati pospanost

Znanstvenici kažu da hrana ipak nije uzrok

FOTO: Domenico Fetti/Sleeping Girl/Wikimedia

Popodnevni napadaj pada energije, slabosti i pospanosti koji se ponekad naziva “poniranjem nakon ručka” remeti nam planove oko svega što smo planirali napraviti poslijepodne. Dugo vremena se mislilo da je taj ranopopodnevni umor povezan s hranom, ali obrok vjerojatno uopće nije uzrok, kažu stručnjaci za Self.

Pravo objašnjenje najčešćeg uzroka ukorijenjeno je u dva biološka fenomena, u homeostatskom nagonu za spavanjem i cirkadijskom ritmu.

Cirkadijski ritam nam ne dopušta da spavamo kao mačke

Homeostatski nagon za spavanjem u osnovi je naša želja za snom. Tijekom dana ona raste i raste dosežući vrhunac oko vremena za spavanje. Da je to jedina stvar koja kontrolira naš san, spavali bismo tijekom dana kao mačke.

No, cirkadijski ritam sprječava da se to dogodi. Kako se homeostatski nagon tijekom dana povećava, cirkadijski ritam, nešto poput našeg unutarnjeg sata, želi da budemo budni i produktivni cijeli dan, pa se suprotstavlja našem rastućem umoru kako bi nam osigurao budnost. Ti se hormoni bore protiv naše želje za spavanjem sve do trenutka spavanja. Zatim naše tijelo započinje oslobađati melatonin, smanjuje se naša budnost da bi se mogli odmoriti, objašnjava Self.

Ideja je da se te dvije stvari, na neki način, poništavaju tako da imamo stabilnu razinu budnosti tijekom dana. Prema večeri, raste pritisak za spavanjem iz homeostatskog procesa, a cirkadijski sustav polako povlači pritisak na budnost, što doživljavamo kao pospanost.

Bitno je da se noću dobro naspavate

Kad ste dovoljno spavali, sedam sati svake noći, lijegali i budili se u otprilike isto vrijeme svaki dan, homeostatski nagon i biološki sat rade u savršenom tandemu, razine energije su normalne i ne osjećate pad snage nakon ručka. Ali kada ne spavate dovoljno, sustav se poremeti i zato se događa znatan pad energije nakon ručka.

Najbolji način da eliminirate pad je da se dobro naspavate, idealno bi bilo svaku noć. Ali danas je iluzorno da to možemo postići. Čak i nekoliko noći dubokog sna nije dovoljno da izliječimo iscrpljenost.

Ako noću ne spavate dovoljno to možete nadoknaditi drijemanjem danju. Možda to ne volite jer se budite omamljeni, osobito ako ste predugo drijemali, dulje od pola sata. Nakon drijemanja postoje načini pokretanja mozga, operite zube, pojedite užinu, tuširajte se. Ako znate da drijemanje nije za vas, ustanite i krećite se. Tjelesna aktivnost čini nas budnijima. Čak nekoliko minuta stajanja ili hodanja može pomoći. Kada stojite manje ćete osjećati pospanost.

Provođenje vremena vani pomaže

Dobro je provoditi vrijeme vani ili kod velikog prozora. Svjetlost djeluje na centre u mozgu i povećava budnost. Učinci svjetla brzo nestaju pa je važno izlagati se dulje vrijeme. Ako cijeli dan sjedite u mračnome uredu,j dnevno svjetlo je od velike pomoći.

Za održavanje budnosti važna je i društvena interakcija. Teško je biti pospan ako ste uključeni u zanimljiv razgovor. Šalica kave u ranim poslijepodnevnim satima pomaže da preživite pad energije. Ako sve metode održanja budnosti ne pomognu, i pospanost znatno utječe na kvalitetu vašeg života, morate razgovarati sa liječnikom o specifičnim uzrocima trajnog umora.