Znanstvenici duboko u Tihom oceanu snimili čudesnu ribu sa svjetlećim zelenim očima na vrhu prozirne glave

Neobična vrsta ribe uočena je na dubini od 640 metara

FOTO: Screenshot/MBARI YouTube

Institut za istraživanje akvarija u kalifornijskom zaljevu Monterey, u Tihom oceanu, pomoću vozila na daljinsko upravljanje, uočio je dubokomorsko stvorenje, prozirne glave sa svjetlećim očima, piše California News Times.

Bespilotnom verzijom vozila zaronjeno je više od 5600 puta i snimljeno je više od 27.600 sati videa, a na ovu vrstu ribe, macropinna microstoma, naišli su samo devet puta. Ribe, nalik izvanzemaljcima, prvi put su opisane 1939. godine.

Na mjestu gdje bi im inače trebale biti oči, ove neuhvatljive ribe imaju dva mala udubljenja, a umjesto očiju dvije sjajne zelene kugle koje gledaju prema vrhu njihove prozirne glave.

Oči nisu fiksirane na mjestu

Takav položaj očiju omogućava im da skeniraju vodu iznad sebe u potrazi za hranom jer žive na dubini gdje je hrane malo. Nakon što identificira hranu, sitnu ribu i planktone, riba napada i brzo guta plijen. Oči joj nisu fiksirane na mjestu, već imaju mogućnost rotacije prema naprijed, kako bi mogla i tamo naći hranu, ali i da bi vidjela kuda pliva.

Drugi dio tijela ovim ribama je taman pa ih grabežljivci, koji ih vrebaju, ne mogu vidjeti. Prema evolucijskim biolozima, razvile su iznimno dobar vid zbog surovog okruženja, koje je izvan dosega sunčeve svjetlosti. Ova riba koristi i svoje velike, ravne peraje kako bi se održala nepomično na vodi.

Oči im svijetle nevjerojatnim zelenim svjetlom, a znanstvenici vjeruju da su možda razvili oblik optičkog filtera koji može ignorirati sunčevu svjetlost i uočiti bioluminiscenciju malih riba i meduza, što im je omiljena hrana.