Znanstvenici godinama pokušavaju otkriti zašto je izmet ovih medenih životinja u obliku kocke

Vombati ili zdepaši su srodnici koale, a sada su stručnjaci sa sveučilišta u Tasmaniji otkrili više o fenomenu njihova izmeta

Wombat, Vombatus ursinus, in the arms of a ranger in a fetal position. Closeup of masupial and adult Australian herbivore.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici se godinama pitaju zašto vombati ili zdepaši, srodnici koale, izbacuje izmet u obliku kocke, a čini se da su sada stručnjaci sa sveučilišta u Tasmaniji otkrili više o tom fenomenu, javlja CNN, o studiji objavljenoj u časopisu Soft Matter.

Izmet ovih krznaša inače se koristi u proizvodnji papira jer je, zbog njihove prehrane, prepun vlakana. U tvornici neizrecivo smrdi, ali je ručno rađeni papir izvanredne i posebne kvalitete.

Izmet kuboidnog oblika

Zdepaši ili vombati narastu do jednog metra, teški su od 25 do 30 kilograma, hrane se korijenjem, travom, korom drveća, gljivama, a obitavaju u šumama brdolikih krajolika na jugu i jugoistoku Australije i u Tasmaniji.

Ovi torbari poznati su po tome što proizvode karakteristične kuboidne kakice za koje znanstvenici vjeruju da tako međusobno, taktički, komuniciraju.

Crijeva su im dugačka 33 metra

Koristeći laboratorijska ispitivanja i matematičke modele, znanstvenici su otkrili da postoje dva kruta i dva fleksibilna područja oko crijeva vombata. Crijeva su im dugačka 33 metra, 10 puta više od tijela životinje.

“Ova sposobnost stvaranja relativno ujednačenih fekalija, pravilno izrezanih, jedinstvena su u životinjskome carstvu”, kazao je Scott Carver, ekolog sa sveučilišta u Tasmaniji.

Međusobno komuniciraju izmetom?

Kockaste fekalije ostavljaju na istaknutim mjestima u svome domu, na kamenu ili cjepanici, kako bi međusobno komunicirali. Kocke nastaju u zadnjih 17 posto debelog crijeva.

Prepoznatljiv i neobičan oblik nastaje kao rezultat isušivanja fekalija u debelome crijevu i mišićnih kontrakcija koji tvore kocke iste veličine i kutova.

Probavljaju hranu 4 puta dulje od ljudi

Kod ljudi hrana putuje kroz crijeva jedan ili dva dana, a probavni proces vombata može trajati i do četiri puta dulje, kako bi životinja iz svoje hrane izvukla sav mogući hranjivi sadržaj. Imaju sposobnost boljeg izvlačenja vode iz crijeva pa je izmet više suh nego ljudski.

Carver je rekao da otkriće da su kocke stvorene unutar crijeva otkriva potpuno novi način proizvodnje kockica što bi moglo imati implikacije na proizvodnju, kliničku patologiju i zdravlje probavnog sustava.