Znanstvenici iz NASA-e slučajno su otkrili sićušnu galaksiju staru gotovo kao svemir

Mogla bi biti ključ saznanja o nastanku svemira

FOTO: NASA, ESA and L. Bedin (Astronomical Observatory of Padua, Italy)

Znanstvenici iz NASA-e slučajno su naletjeli na prastaru i sićušnu galaksiju koja nam je cijelo vrijeme bila nevjerojatno blizu. Ono zbog čega je posebna je njezina starost. Naime, tek je nešto sitno mlađa od svemira, tvrde znanstvenici koji misle da bi mogla biti ključ za otkrivanje tajna postanka svemira. Ova galaksijica udaljena je od Zemlje samo 30 milijuna svjetlosnih godina, ali toliko je tamna da je jednostavno prije nisu uočili.

Do slučajnog otkrića znanstvenici su došli dok su teleskopom Hubble tražili bijelog patuljka u kruglastom skupu NGC 672, preko kojeg bi saznali koliko je ta nakupina zvijezda stara. Na samom rubu tog skupa ugledali su nakupinu, za koju su nakon analiza shvatili da ne pripada Mliječnoj stazi, nego je zasebna, jako stara malena galaksija. Nazvali su je Bedin 1 i prilično je dugačka i tamna.

NASA, ESA and L. Bedin (Astronomical Observatory of Padua, Italy)

Stara 13 milijardi godina

Nakon što su proučili zvijezde u toj glakasijici, znanstvenici su zaključili da je stara oko 13 milijardi godina, što je čini gotovo starom kao kompletan svemir.

Zbog toga što je prastara i toliko udaljena od ostalih galaksija, a zbog čega je ništa nije uspjelo poremetiti, znanstvenici je smatraju fosilom sa samog početka svemira.