Znanstvenici konačno znaju zašto kukce noću privlači svjetlo

Otkrili su da pomoću svjetla korigiraju svoju putanju leta, a umjetno svjetlo ih ometa u tome

FOTO: Pexels

Čim ljeti upalite svjetlo, kukci će se početi skupljati oko žarulje. Iako kukci oduvijek gravitiraju prema izvorima svjetlosti, znanstvenici nisu nikada shvatili zašto. A sada, možda, s Imperial Collega u Londonu stiže odgovor.

U studiji, objavljenoj ovog tjedna u časopisu Nature Communications, stoji da kukce ne privlači umjetno svjetlo. Sjaj svjetla zapravo ometa njihov osjećaj za orijentaciju i kukci koji lete oko lampe vjerojatno su se izgubili. Leteći kukci uhvaćeni su u zamku umjetnog svjetla.

Iscrpljujući let

Kukci koji kruže oko svjetla nisu u stanju osigurati hranu, predatori ih lako uočavaju i skloni su iscrpljenosti zbog neprekidnog leta i lamatanja krilima, pišu autori studije za The Conversation. “Mnogi umru prije jutra”, navode.

Kada lete, kukci mogu doživjeti ubrzanje do pet puta veće od ubrzanja uzrokovanog gravitacijom. Tako im je, dok sumanuto jure zrakom, teško znati lete li prema gore ili prema dolje.

Novi izvor svjetlosti

Autori studije sumnjaju da se kukci oslanjaju na sjaj koji daju zvijezde, planete i mjesec kako bi se preorijentirali. Veći dio Zemljine povijesti nebo je noću bilo najsjajniji izvor svjetla pa su leteći kukci okretali svoja tijela leđima prema nebu. Ali onda se pojavilo umjetno svjetlo.

“Kukci lete uokolo već 370 milijuna godina”, kazao je koautor studije Samuel Fabian za Scientific American. “A zadnjih 150 godina im loše ide”, dodao je.

Lakše lete uz difuzno svjetlo

Kamerama visoke rezolucije i minijaturnim senzorima na moljcima i vretencima, znanstvenici su snimili infracrvene videozapise njihovih pokreta u letu. Snimke su pokazale da kukci okreću leđa prema izvorima umjetne svjetlosti, čak i po cijenu prevrtanja ili sudara.

Kako se svjetlosno onečišćenje nastavlja pogoršavati, znanstvenici su se zapitali koja bi vrsta umjetnog svjetla mogla biti najmanje štetna za leteće kukce.

Pokusima je ustanovljeno da im difuzno svjetlo koje sija ravno prema dolje najmanje ometa let. Najviše poteškoća stvaraju im svjetla usmjerena ravno prema gore, piše National Public Radio.

Utjecaj na životinjski svijet

Znanstvenici već dugo znaju da umjetno svjetlo utječe na divlje životinje i smeta im.

Ono može uzrokovati da ptice noću skrenu s putanje i iscrpe svoje ionako oskudne zalihe energije, mladunci morskih kornjača mogu biti prevareni umjetnim svjetlom i završiti na cesti umjesto u vodi, može utjecati na razmnožavanja žaba i poremetiti im reprodukciju, kao i razmnožavanje krijesnica.