Znanstvenici misle da bi cjepivo protiv žute groznice moglo djelovati kod korone, kreću klinička ispitivanja

Koristi se već 80 godina, sad je pokazalo dobre rezultate na životinjama

Black Medical syringe with needle and drop icon isolated on beige background. Syringe sign for vaccine, vaccination, injection, flu shot. Abstract circle random dots. Vector Illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Genetski izmijenjeno cjepivo protiv žute groznice pokazalo se iznimno učinkovito protiv Covid-19 kod životinja, kaže belgijsko istraživanje, a prenosi MNT. Prođe li klinička ispitivanja, ovo cjepivo moglo bi imati neke prednosti u odnosu na ostala protiv koronavirusa. Čini se da pruža zaštitu poslije samo jedne doze i ne treba se čuvati na ekstremno niskim temperaturama.

“To ima važne logističke implikacije, posebno za zemlje s nižim primanjima”, tumači profesor Johan Neyts s Instituta Rega pri KU Leuven u Belgiji. Profesor Neyts jedan je od virologa koji je vodio ispitivanje.

Koristi se već 80 godina

Studija, objavljena u časopisu Nature, sugerira da je jedna injekcija cjepiva zaštitila hrčke, miševe i majmune. Tim znanstvenika se sada priprema za provođenje kliničkih ispitivanja novog cjepiva, privremenog naziva RegaVax. Samo klinička ispitivanja mogu otkriti je li cjepivo sigurno za ljude.

Znanstvenici su vrlo optimistični da će cjepivo pružiti brz i snažan imunitet poslije samo jedne doze. Preliminarni podaci sugeriraju da bi novo cjepivo bilo sigurno i za osobe najosjetljivije na Covid-19.

Standardno cjepivo protiv žute groznice koristi se već 80 godina, ima dobre sigurnosne rezultate i nosi oslabljeni soj virusa žute groznice.

Cjepiva koja već imaju dozvolu

Tim iz KU Leuven prethodno je koristio isti virus kao osnovu za cjepiva protiv ebole, zike i bjesnoće. Virus žute groznice koristi se kao vektor za isporuku fragmenata genetskog materijala iz drugih virusa, a fragmenti izazivaju ciljani imunološki odgovor i dugoročni imunitet za buduće infekcije.

Cjepiva koja koriste virus žute groznice kao vektor već imaju dozvolu za uporabu protiv virusa japanskog encefalitisa i denge.

Za 3 tjedna svi testirani hrčci bili su imuni

Otprilike 3 tjedna nakon cijepljenja svi testirani hrčci bili su imuni na infekciju SARS-CoV-2 i nisu imali znakove plućne bolesti. Majmuni su 7 dana nakon cijepljenja imali antitijela u krvi koja onemogućavaju virus, nakon 14 dana koncentracije antitijela bile su visoke.

Druga važna prednost je da se cjepivo može čuvati na 2 do 8 stupnjeve Celzijusa. Pfizer/BioNTech cjepivo zahtijeva jaču logistiku jer se čuva na minus 70 što ga čini teško mogućim za cijepljenje velike populacije u udaljenim tropskim i suptropskim područjima.