Znanstvenici misle da je novi soj koronavirusa, koji je trenutno dominantan u svijetu, zarazniji od prve verzije

Studija nije pokazala da mutacija čini ljude bolesnijima

3d gernerated virus image
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici iz Nacionalnog laboratorija Los Alamos identificirali su novi soj koronavirusa koji je postao dominantan u cijelome svijetu i čini se zarazniji od verzije koja se širila u ranijim danima pandemije COVID-19, pokazala je studija o kojoj piše LA Times. Novi soj pojavio se u veljači u Europi, brzo migrirao na Istočnu obalu SAD i od sredine ožujka postao je dominantan, pišu znanstvenici.

Osim što se brže širi, može ljude učiniti ranjivijima na drugu infekciju nakon prvog naleta bolesti. Rad je objavljen na BioRxiv, web stranici na kojoj znanstvenici objavljuju radove prije recenzije da bi se ubrzala suradnja među znanstvenicima koji rade na cjepivima ili liječenjima protiv COVID-19. Kako se istraživanja liječenja temelje na genetskom slijedu ranijih sojeva možda neće biti učinkoviti protiv nove vrste.

Mutacija ne čini ljude bolesnijima

Mutacija identificirana u novoj studiji utječe na šiljke na vanjskoj strani koronavirusa koji mu omogućavaju ulazak u ljudske respiratorne stanice. Autori pišu da imaju hitnu potrebu za upozorenjem kako bi cjepiva i lijekovi u razvoju bili učinkoviti protiv mutiranog soja. Na mnogim mjestima gdje se virus pojavio, zarazio je brzo više ljudi nego onaj početni iz Wuhana. Dominacija novog soja sugerira da je zarazniji ali se ne zna zašto.

Izvješće je temeljeno na kompjuterskoj analizi više od 6000 sekvenci koronavirusa iz cijeloga svijeta prema podacima koje je prikupila Globalna inicijativa za dijeljenje svih podataka o gripi, javno-privatna organizacija iz Njemačke. Znanstvenici iz Los Alamosa uz stručnjake sa sveučilišta Duke i sveučilišta Sheffield iz Engleske, identificirali su 14 mutacija. Fokusirali su se na mutaciju nazvanu D614G koja je odgovorna za promjenu šiljaka virusa.

Studija nije pokazala da mutacija čini ljude bolesnijima ali je pronađeno više virusa prisutnih kod oboljelih, što sugerira da se virus bolje reproducira. Za sada, znanstvenici su podijeljeni i kažu da je jako puno nagađanja ali da ove rezultate svakako treba eksperimentalno provjeriti.