Znanstvenici otkrili da čimpanze kradu mještanima palmino vino i onda se cijeli dan zajedno opijaju

U Gvineji se majmuni okupljaju kako bi se alkoholizirali, nakon čega idu spavati

Čimpanze, pokazalo je najnovije istraživanje, imaju naviku piti alkohol. Opijanje počinje već oko 7 sati ujutro. Majmuni su skloni ispijanju velikih količina ovog alkoholnog pića, a konzumiraju ga do večeri. Kad noć padne, onda prestaju piti te odlaze na počinak. Okupljaju se redovito kako bi zajedno pili, a to ponašanje čak se smatra i društvenim.

Znanstvenici su od 1995. do 2012. godine promatrali ponašanje čimpanza koje žive u blizini sela Bossou u Gvineji koji konzumiraju palmino vino.

Naime, tamošnji stanovnici sela sakupljaju palmin sok u spremnike koje im povremeno majmuni znaju ukrasti. Kako bi izdvojili slatki sok iz palme, ljudi na drvetu zarežu koru te stave posudu ispod kako bi prikupili sok. Potom ga prekriju lišćem kako bi spriječili bube da ulaze unutra dok sok fermentira u alkoholno piće, a to znaju i majmuni.

Umaču lišće u alkohol pa ga žvaču

U nekoliko tjedana iz jednog drveta može se skupiti čak 50 litara soka. U studiji, koja je objavljena ovog tjedna, stoji kako majmuni uzmu spužvasti list, sažvaču ga kako bi ga potom mogli umakati u fermentirani sok i onda ga ponovno žvaču kako bi istisnuli sok van.

Znanstvenici su zabilježili brojne slučajeve u kojem je skupina od 13 čimpanzi koristila lisnate spužve kako bi konzumirali fermentirani sok. “Fasciniralo me njihovo ponašanje”, komentirala je i sama istraživačica, Kimberly Hockings.

Istraživanje je također pokazalo kako nema razlike između mužjaka i ženki jer podjednako količinski, ali i podjednako često konzumiraju ovo alkoholno piće.

Palmino vino ima isto alkohola koliko i pivo

Fermentirani sok ili palmino vino u sebi ima od 3,1 promila do 6,9 promila alkohola, što je zapravo vrlo slično količini alkohola koje u sebi ima pivo, od 3 do 6 promila. A čimpanze su ovo vino pile u velikim količinama, svaka čimpanza oko litru, piše Live Science.

“Čimpanze u Bissou primjenile su svoje znanje kako iskoristiti spužvasto bilje kako bi iskoristile novi izvor tekućine, palmino vino”, komentirala je Hockings te dodala: “Nova upotreba elementarnih tehnologija pokazuje nam još jednom kako su pametni ovi najbliži genetički srodnici ljudi.”

Također, istraživanje je donijelo još podataka koji podupiru tzv. ‘hipotezu o pijanim majmunima’ koja tvrdi kako prirodna selekcija favorizira primate koji vole alkohol zato jer on stimulira apetit, pomaže im da pronalaze voće i tako povećavaju unos kalorija u organizam.

Prije desetak milijuna godina naši preci (i oni od majmuna), stekli su genetsku mutaciju koja 40 puta poboljšava našu spospobnost organizma da razbije etanol (bez toga konzumiranje velikih količina alkohola bilo bi još opasnije).

Ipak, studija ne donosi zaključak piju li čimpanze palmino vino jer ih privlači alkohol ili tekućina kao takva. Ovo istraživanje uskoro se nastavlja, a znanstvenici planiraju provjeriti privlači li majmune alkohol kao takav na način da će im ponuditi palmin sok i palmino vino istovremeno.