Znanstvenici otkrili tragove najstarijeg masakra u povijesti

Pronađeni su ostaci kostura 27 osoba ubijenih prije 10.000 godina

FOTO: Marta Mirazon Lahr

Pretpostavlja se da su ostaci kostura stari oko 10.000 godina pronađeni u Keniji dokazi prvog masovnog pokolja u ljudskoj povijesti, tvrde znanstvenici s Cambridgea. Arheolozi kažu da 27 djelomičnih ili potpunih kostura osoba ubijenih na obali lagune daju jedinstven uvid u sukobe između grupa lovaca-sakupljača.

Među tim kosturima nalaze se ostaci barem osam žena i šestero djece.

“Nisam niti sanjala da ćemo pronaći tragove najstarijeg masakra u povijesti”, rekla je Marta Mirazo Lahr, antropologinja na sveučilištu Cambridge, koja je vodila istraživanja.

Dvanaest kostura je u relativno kompletiranom stanju, a čak deset njih ima znakove nasilne smrti: od ozljeda tupim predmetom na području lubanje, slomljenih ruku i nogu, posjekotine od strijela na vratu te kamenih projektila zaglavljenih u lubanji i vratu dvojice muškaraca.

Licem prema tlu

Kostur muškarca pronađen ležeći
Kostur muškarca pronađen ležeći Marta Mirazon Lahr

Neki od kostura pronađeni su okrenuti licem prema tlu, a većina ima teške ozljede lubanje. Barem pet pronađenih kostura nosi ozljede nastale oštrim predmetima, vjerojatno nastale od strijela. Četiri kostura pronađena su u pozicijama što sugeriraju da su im vjerojatno ruke bile vezane. Jedan od takvih kostura su ostaci žene u kasnom stadiju trudnoće, pronađene su i kosti fetusa.

Tijela nisu pokopana već su neka upala u lagunu što je odavno isušila te su ostala zakopana u mulju na dnu lagune.

Arheološki pronalasci sugeriraju da su žrtve napali i ubili pripadnici konkurentske skupine, a postoji mogućnost da su žrtve bile članovi šire obitelji.

Korijeni ratovanja

Marta Mirazon Lahr
Kostur žene s frakturama koljena Marta Mirazon Lahr

Korijeni ratovanja su kontroverzni, a najveće rasprave vode se oko toga jesu li korijeni ratovanja nastali daleko u našoj evolucijskoj prošlosti ili su proizvod pojmova vlasništva nakon što smo prestali biti nomadi. Istraženi masakr je najraniji dokaz o postojanju međugrupnih neprijateljstava između lovaca-sakupljača koji su većinom živjeli nomadski.

“Smrti kod Nataruka dokaz su starosti međugrupnog nasilja i rata”, rekla je Lahr te dodala: “Ovi ljudski ostaci zapis su namjernog ubojstva male skupine sakupljača i daju jedinstvene dokaze da je ratovanje bilo sastavni dio međugrupnih odnosa među nekim pretpovijesnim skupinama”.

Pronađeni ostaci fetusa

Skica položaja trudnice
Skica položaja trudnice Marta Mirazon Lahr

Od 27 ostataka, 21 su odrasli, a ostaci šestero djece pronađeni su zajedno s kostima četiri odrasle žene. Petero djece mlađe je od šest godina, a jedini izuzetak je tinejdžer starosti između 12 i 15 godina, sudeći prema analizi zuba. Ostaci fetusa između šestog i devetog mjeseca trudnoće pronađeni su trbušnoj šupljini trudnice otkrivene u neobičnom položaju. Položaj tijela naveo je znanstvenike na zaključak da su joj noge i ruke vjerojatno bile vezane.