Znanstvenici prvi puta zabilježili umiruću zvijezdu kako guta planetu. Takav scenarij, uvjeravaju, čeka i Zemlju

Umjetna inteligencija pomogla je pri otkrivanju zastrašujuće anomalije

FOTO: Caltech/YouTube (Screenshot)

Iznimni smrtni događaj u svemiru godinama je bio neotkriven među drugim teleskopskim podacima, dok mehanizam umjetne inteligencije laboratorija Purdue, koji pročešljava milijune upozorenja da bi pokazao znanstvenicima da pronađu zanimljive fenomene u svemiru, nije pomogao otkriti zastrašujuću anomaliju.

Po prvi puta astronomi su svjedočili zvijezdi koja je progutala čitavu planetu. Astrofizičar s MIT-a, Kishalay De, uočio je 2020. godine bljesak svjetlosti dok je gledao snimke neba koje je snimila zvjezdarnica Palomar Kalifornijskog instituta za tehnologiju. Znanstvenici kažu da je to jedan od najsvjetlijih, najenergičnijih, najdugotrajnijih prolaznih objekata ikad pronađenih kako vrebaju u zaboravljenom kutku noćnog neba, piše CBS.

Dokazi o ovim događajima su do sada bili posredni

Za ovaj tajanstveni bljesak nije se činilo prihvatljivim objašnjenje da jedna zvijezda otima materiju od druge. Snimke su pokazale da je nakon početnog praska zvijezda bila okružena hladnim plinom i molekulama koje mogu postojati samo na niskim temperaturama, što nije u skladu sa supernovom, piše Ars Technica.

Jarko svjetlo moglo je biti i pokazatelj spajanja dviju zvijezda, ali znanstvenici su zaključili da ni to nije bio slučaj. Umjesto toga, činilo se da je zvijezda progutala plinovitu planetu, možda sličnu Jupiteru. Za New York Times, Kishalay De kaže da nije vjerovao što vidi. Kada zvijezde počnu umirati šire se i postaju gotovo milijun puta veće. Tijekom ove faze zvijezda vjerojatno guta obližnje planete, emitirajući pri tome bljeskove svjetlosti. Do sada su dokazi o tim događajima bili samo posredni, piše Science News.

Gutanja planeta su relativno česta pojava u svemiru

Desetljećima su znanstvenici mogli svjedočiti samo prije ili poslije takvog događaja, a sada su odbacili sva druga objašnjenja pojave bljeskova. Rad je objavljen prošloga tjedna u časopisu Nature. Zvijezda se nalazi oko 15.000 svjetlosnih godina u zviježđu Aquilla, a stara je oko deset milijardi godina.

Znanstvenici sada mogu reći da su gutanja planeta relativno česta u svemiru. U našoj vlastitoj galaksiji to se može dogoditi čak nekoliko puta godišnje, piše Harvard Gazette. De u izjavi kaže da sada vide budućnost Zemlje. Istraživanje je uvid u sudbinu naše vlastite planete. Znanstvenici procjenjuju da će se, za oko pet milijardi godina, naše sunce koje stari također proširiti i progutati Zemlju, Merkur i Veneru.

Objekt se i dalje razvija

Bhaiya Subrayan, diplomant Sveučilišta Purdue, rekao je da istraživači vjeruju kako je crna rupa uvukla zvijezdu, raskomadala je, u brutalnom procesu koji se naziva “špagetifikacija”. Objektu, dokumentiranom u The Astrophysical Journal Letters, dodijeljena je oznaka, ZTF20abrbeie, što je dovelo do nadimaka Strašna Barbie.

“Zvjezdožder” se opisuje kao prolazan što znači da se može pojaviti, nestati ili dramatično promijeniti u rasponu od samo nekoliko sati ili dana, umjesto stoljeća. Objekt se, prema studiji, još uvijek razvija, a istraživači se nadaju da će pomoću moćnih teleskopa NASA-e Webb i Hubble moći identificirati galaksiju domaćina Barbie.