Znanstvenici su istraživali koliko vitamin D i omega-3 zapravo pomažu starijima

Kod nekih zdravstvenih stanja mogu pomoći

probiotic bottle, vitamins, probiotic icon. vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Europska studija DO-HEALTH ispituje učinak jednostavnih mjera na zdravlje zdravih odraslih osoba, starijih od 70 godina. Prva procjena ne pokazuje značajna poboljšanja kod prijeloma, stanja mišića i funkcije pamćenja kod vitamina D, omega 3 masnih kiselina i kroz treninge snage.

Ipak, određene skupine ljudi bi mogle imati koristi, piše myscience.ch. Do 2030. godine svaka treća osoba u Europi bit će starija od 65 godina. Svi želimo moći uživati u životu do duboke starosti, a najvažniji preduvjet za to je održavanje tjelesnog i mentalnog zdravlja.

Svakodnevno su promatrali ispitanike

Prošlogodišnja američka studija VITAL istaknula je da vitamin D i omega-3 masne kiseline ne mogu smanjiti rizik novih karcinoma i velikih kardiovaskularnih događaja kod pedesetogodišnjaka.

Najveća europska dobna studija DO-HEALTH sada se fokusira na učinak ovih dodataka na proces starenja. Projekt vodi švicarska profesorica Heike A. Bischoff-Ferrari sa sveučilišta Zurich.

Za istraživanje je regrutirano oko 2000 osoba starijih od 70 godina. Tijekom tri godine sedam europskih studijskih centara provodilo je opsežna svakodnevna promatranja kako bi se procijenilo funkcionalno i zdravstveno stanje polaznika.

Ipak imaju nekog efekta

Rezultati sugeriraju da su omega-3 masne kiseline smanjile rizik infekcija za 11 posto, posebno u gornjim dišnim i u mokraćnim putevima. Vitamin D smanjio je sistolički krvni talk za 2.5 mmHg kod muškaraca, a rizik zaraze za 16 posto.

Nedostajući učinci oko prijeloma kostiju, funkcije mišića i memorije studijski tim pripisuje relativno dobrom zdravstvenom stanju sudionika. Većina sudionika studije se redovito bavila sportom, a pola ih nije imalo nikakve bolesti i nije im nedostajalo D vitamina.

Studijski tim sada očekuje rezultate DO-HEALTH intervencija u smislu prevencije karcinoma, razine kolesterola, kardiovaskularnih bolesti, padova, krhkosti i troškova zdravstvene zaštite. Bischoff-Ferrari kaže da će tada moći točnije procijeniti ulogu dodataka u preventivnoj gerijatrijskoj medicini.