Što kažu studije, može li prehrana pomoći kod suhog oka?

Određeni nutrijenti ključni su za vlažnost oka

FOTO: Soroush Karimi/Unsplash

Prehrana bogata omega-3-masnim kiselinama, cjelovitom hranom i antioksidansima može spriječiti ili ublažiti simptome suhog oka, navode stručnjaci. Razumijevanje koje hrane treba jesti više, a koju ograničiti, može pomoći onima koje muči suho oko.

Suho oko je stanje koje utječe na sposobnost očiju da ostanu vlažne. Događa se kada oči ne mogu proizvesti dovoljno suza ili kada suze prebrzo ispare da bi oči ostale hidratizirane. To može dovesti do iritacije, ozljeda i infekcija oka, objašnjava Medical News Today.

Češći u žena

Sindrom suhog oka češći je kod žena starijih od 50 godina, a i drugi čimbenici kao nedostatak određenih vitamina i hranjivih tvari mogu utjecati na rizik nastanka suhog oka.

Hrana koju jedemo sadrži nutritivne gradivne elemente koje tijelo treba za obavljanje svojih funkcija. Prehrana siromašna nekim nutrijentima može dovesti do zdravstvenih problema, pa i do suhoće oka.

Važnost omega-3 masnih kiselina

Istraživanja pokazuju da nedostatak omega-3-masnih kiselina povećava vjerojatnost suhog oka. Omega-3-masne kiseline odgovorne su za održavanje optimalne funkcije meibomove žlijezde što doprinosi zdravom suznom sloju oka. One su esencijalne masne kiseline koje tijelo ne proizvodi nego ih unosimo hranom.

Do sindroma suhog oka može dovesti i nedostatak A vitamina koji pomaže u proizvodnji suza i podmazuje oči. Niže razine vitamina B1, B12 i C, kalcija i višestruko nezasićenih masti isto se povezuju sa suhoćom očiju.

Učinak prerađene hrane

Konzumacija previše prerađene hrane uzrokovat će, ne samo nedostatak određenih namirnica u prehrani, nego i metaboliziranje šećera u tijelu, a višak šećera u prehrani može dovesti do upale koja oštećuje oko i utječe na proizvodnju suza.

Svi ugljikohidrati u tijelu pretvaraju se u šećer, pa i ako ne jedete slatkiše nego možda unosite puno kruha i tjestenine. I ti ugljikohidrati imati će isti učinak.

Moć zdrave prehrane

Zdravlje očiju podupiru cjelovite namirnice i manje prerađene hrane s dovoljno omega-3-masnih kiselina. Studija iz 2020. godine zabilježila je povezanost biljne prehrane i manje izraženih simptoma suhog oka. Istraživanje je pokazalo i da mediteranska prehrana poboljšava simptome suhog oka.

Omega-3 masne kiseline uključuju masnu ribu, poput lososa, skuše i srdela. Žumanjak organskih jaja također sadrži omega-3 masne kiseline. Orašasti plodovi, laneno sjeme i maslinovo ulje mogu osigurati potrebne zdrave masti.

Vitalni koenzim

Goveđa jetra goveda koja pasu po pašnjacima, slatki krumpir, mrkva, marelice, dinja i lisnato povrće dobri su izvori A vitamina i beta karotena koje tijelo pretvara u A vitamin.

Zdravlje očiju podržavaju antioksidansi lutein i zeaksantin, a izvori su jaja, lisnato povrće, brokula, agrumi i neki začini.

Vitalni koenzim za očno tkivo je cink koji pomaže prijenosu A vitamina iz jetre u mrežnicu da bi se stvorio melanin koji štiti oči. Izvori cinka su kamenice, jastozi, govedina, svinjetina, jogurt, losos i jaja.

Potrebno je vrijeme

Unošenje promjena u prehranu je proces koji zahtijeva vrijeme. Kada u svoju prehranu unesete cjelovite proteine, cjelovite ugljikohidrate i zdrave masti, najvjerojatnije ćete dobiti sve ili većinu ključnih hranjivih tvari potrebnih za dobro zdravlje očiju.

Kako možda ipak ljudi ne jedu dovoljno masne ribe, stručnjaci za MNT preporučuju uzimati omega-3 masne kiseline koje su dobre i za zdravlje očiju, a imaju puno drugih koristi za zdravlje.

Veza upale i suhog oka

Još jedan koristan dodatak su probiotici. Problemi u crijevima mogu doprinijeti nedostatku hranjivih tvari i dovesti do upale u cijelome tijelu, što može izazvati simptome suhog oka.

“Na hranu moramo gledati kao na lijek s namjerom liječenja bilo koje kronične bolesti pa tako i suhog oka”, kažu stručnjaci za MNT.