Znanstvenici su otkrili novi način liječenja ozbiljnih vrtoglavica. Pomoću injekcija steroida

Trenutna opcija može ostaviti trajna oštećenja sluha

A heatlh worker prepares an injection during H1N1 flu innoculations at Montgomery County's Piccard Drive Health Center in Rockville, Maryland, October 21, 2009. Distribution of the vaccines for the so-called "Swine flu" have begun for small children and high-risk individuals. AFP PHOTO / Saul LOEB / AFP PHOTO / SAUL LOEB
FOTO: AFP

Injekcije steroida u uho su učinkovit način liječenja uobičajenih oblika ozbiljnih vrtoglavica, kaže nova studija. U dvogodišnjem ispitivanju znanstvenici s Imperial College London uspoređivali su trenutne tretmane za Menierovu bolest koja izaziva napade slabosti uz vrtoglavicu.

Utvrdili su da su injekcije steroida metilrednisolona u uho jednako učinkovite kao standardni tretmani liječenja antibioticima. Trenutna opcija liječenja je uzimanje antibiotika gentamicina koji injektiran u uho, razara stanice unutrašnjeg uha. Tretman prevenira napade vrtoglavice, ali može ostaviti trajna oštećenja sluha.

Pacijenti su bolje i jasnije čuli

Novo ispitivanje, objavljeno u Lancetu, utvrdilo je da su steroidne injekcije učinkovite koliko i antibiotik ali bez popratnih pojava. Pacijenti koji su primali takve injekcije bolje i jasnije su čuli govor nego ljudi koji su tretirani antibiotikom.

Profesor Adolfo Bronstein, voditelj studije kaže da Menijerova bolest izaziva napade vrtoglavice koji u nekim slučajevima onemogućavaju ljude da normalno rade. Ovog časa, antibiotik je jedini tretman za ozbiljne slučajeve ali je tretman destruktivan jer uništava stanice unutrašnjeg uha.

Ne znaju se razlozi ove vrtoglavice

Liječnici, pa i sami autori studije, smatrali su da su injekcije steroida manje efikasne od tretmana antibioticima i dosta su iznenađeni da je djelovao učinkovito koliko i gentamicin, uz puno manje štete.

Tijekom napada vrtoglavice osoba obično ne može stajati, ne čuje, osjeća mučninu i čak povraća. Bolest pogađa ljude iznad četrdesete, ali se ne zna zašto. Jedna je teorija da je izazivaju naslage soli i tekućine u unutrašnjem uhu. Ovaj dio je blizu mozga i utječe na ono što nam je bitno za držanje ravnoteže.

Nema nuspojava

Misli se da pritisak nastalog taloga izaziva lagano curenje tekućine u unutrašnjem uhu pa sustav za ravnotežu prestaje pravilno funkcionirati. Stanje može izazvati i trajan gubitak sluha. Nema lijeka mada se rani stadiji bolesti mogu ublažavati lijekovima i vježbama. Poslije injektiranja u uho, lijek putuje u unutrašnje uho gdje razara stanice odgovorne za ravnotežu ali zaustavlja vrtoglavicu.

Obično je zahvaćeno samo jedno uho pa pacijenti još nekako održavaju ravnotežu drugim, zdravim uhom. Zato je moguće trenirati držanje ravnoteže u početku Menijerove bolesti. Gentamicin uništava slušne stanice pa jedan od pet pacijenata ogluši.

Poslije dvogodišnjih pokusa pacijenti koji su probno dobijali steroide bolje su čuli, a nuspojava nije bilo. Injekcije se moraju ponavljeno davati, a što se tiče gubitka sluha svakako su bolji izbor, piše Knowridge.