Znanstvenici su stvorili inteligentne miševe koji se manje boje i bolje uče (kako bi proučili mentalne bolesti)

Otkrića otvaraju mogućnost za pronalazak lijeka za Alzheimera, PTST i shizofreniju

FOTO: Alexander Misharin/Flickr

Tim znanstvenika iz Velike Britanije i Kanade modificiranjem jednog gena kod miševa stvorio je inteligentne miševe koji su manje anksiozni i strašljivi od običnih miševa.

Znanstvenici su kod miševa blokirali enzim fosfodisterazu 4B (PDE-4B) kako bi vidjeli njihove promjene u učenju, kognitivnim vještinama i vještinama pamćenja.

Tim stručnjaka sa Sveučilišta Leeds iz Britanije i bolnice Mount Sinai iz Toronta proveo je nekoliko bihevioralnih testova kod genetički modificiranih miševa, a rezultate su objavili u časopisu Neuropsychopharmacology.

Manje su se bojali mačaka

Znanstvenici su otkrili da genetički modificirani miševi brže uče i brže rješavaju kompleksne zadatke te određene događaje pamte duže. Također je otkriveno da inteligentni miševi rijeđe pamte strašne događaje za razliku od običnih miševa.

Modificirani miševi više vremena su provodili u otvorenim i svijetlim prostorima jer su imali puno manji osjećaj anksioznosti od običnih miševa koji su radije obitavali u mračnim i zatvorenim prostorima.

Blokiranjem PDE-4B enzima miševi su ujedno bili skloniji rizičnom ponašanju i manje su se bojali mačaka. Otkrića znanstvenika otvaraju mogućnost za pronalazak novoga lijeka za Alzheimerovu bolest, PTST i shizofreniju.