Znanstvenici su uvjereni da je kupanje u bazenima, moru i rijekama sigurno bez obzira na koronu

Nema zasad dokaza da se možete zaraziti preko vode

People swimming in pool or sea. Cartoon modern characters set. Flat vector illustration.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ljeto uvijek povezujemo s vodom, bilo da se radi o moru, jezeru, rijeci, bazenu ili kadi. Danas, kada sve više brinemo o bakterijama i virusima, hoće li plivanje, surfanje ili namakanje biti jednako sigurno ove sezone kao nekada, pita se Los Angeles Times.

“Nema podataka da se netko zarazio koronavirusom putem vode” kaže profesorica Karin B. Michels, predsjedateljica Odjela za epidemiologiju na UCLA-a sveučilištu.

Klor deaktivira virus

“Ne mogu reći da je rizik 100 postotno nulti ali vam mogu reći da mi nikada ne bi palo na pamet da mogu dobiti COVID-19 iz bazena ili mora” kaže Paula Cannon, profesorica molekularne mikrobiologije i imunologije i dodaje: “Izuzetno je malo vjerojatno da bi se to moglo dogoditi.”

Na web stranicama koje daju savjete oko pandemije, piše da nema dokaza da se virus koji uzrokuje COVID-19 može prenijeti preko bazenske vode, kada, igrališta s vodom.

Klor je u većini bazena dovoljan za deaktiviranje virusa. Stručnjaci kažu da nisu poznati prijenosi bolesti vodom u rijekama, jezerima ili moru. Također, smatra se da je boravak na otvorenom manji rizik od zatvorenog prostora zbog slobodnog protoka zraka.

‘Morali bi popiti jezero da se možda zarazite’

Znanstvenica Katie Day piše da se pokazalo da su slični koronavirusi održivi i zarazni, barem neko vrijeme, u prirodnim slatkovodnim okruženjima, uključujući jezera i potoke. Ali nisu sigurni vrijedi li to i za COVID-19.

“Čak da je to i teoretski moguće, morali bi popiti jezero da biste se možda zarazili”, kaže profesorica Michaels. Neki virusi žive u fekalnim tvarima koje dospijevaju u more kanalizacijom, ali dosadašnja istraživanja pokazuju da je glavni način prijenosa COVID-19 respiratoran, a ne fekalno-oralan.

Do sada, nema podataka da je virus SARS-CoV-2 održiv u slanoj vodi. Nije sigurno ni da li je virus zarazan nakon što prođe kroz ljudski probavni sustav ili uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.

Potrebno je još istraživanja

Virus voli tih 37 stupnjeva u ljudskoj slini. Voli toplo i mokro. Očito je da preživljava izvan našeg tijela ali sat mu otkucava čim ga napusti. Analizom fekalnih tvari ljudi oboljelih od COVID-19, piše časopis Nature, nisu pronađeni zaraženi uzorci. Potrebno je još istraživanja da bi se utvrdilo gubi li virus zaraznost pročišćavanjem otpadnih voda i izlaganjem zraku, suncu, vodi.

Umjesto brige ima li virusa u vodi, plivači bi trebali voditi računa da su jedan od drugoga udaljeni. Više nas treba brinuti dodirivanje ormarića ili klupa u svlačionicama kraj bazena.