Znanstvenici sve više testiraju cjepiva za koronu; jedno je djelomično djelovalo na majmunima

Nakon nekoliko dana, majmuni su se oporavili i počeli stvarati antitijela na virus

A researcher works on a vaccin against the new coronavirus
FOTO: AFP/Ilustracija

Znanstvenici već na ljudima testiraju različite kandidate za cjepivom ali su početna ispitivanja usmjerena na sigurnost, a ne na to koliko je cjepivo učinkovito. Do sada je pokrenuto oko 100 istraživačkih projekata, a rana ispitivanja sigurnosti na ljudima započeta su ili su završena u 9 od njih. Sada će uslijediti veća istraživanja da bi se utvrdilo jesu li ta cjepiva, uz to što su sigurna, i učinkovita, ali rezultati neće stići mjesecima.

U međuvremenu, tim dr. Dana Baroucha započeo je seriju eksperimenata na majmunima da bi dobili širi uvid u to kako virus utječe na majmune i može li cjepivo pobijediti patogene. Jučer su u časopisu Science objavili da je prototip cjepiva protiv koronavirusa zaštitio majmune od virusa, piše NY Times. Ovo istraživanje pokazuje kakvo cjepivo mora biti da bi bilo učinkovito i kako to izmjeriti.

Majmuni na kojima su testirali cjepivo su se oporavili

Dr. Dan Barouch, virolog iz bostonskog centra Beth Israel i njegov tim započeli su ispitivanja kandidata za cjepivo na majmunima. Dr. Barouch surađuje s kompanijom Johnson&Johnson na razvoju cjepiva koje koristi posebno modificirani virus, Ad26 koji je dr. Barouch razvio.

Zaraženi majmuni imali su simptome koji nalikuju umjerenom slučaju bolesti uključujući i upalu pluća. Nakon nekoliko dana, majmuni su se oporavili i počeli stvarati antitijela na virus. Pokazalo se da su neka antitijela neutralizirajuća i da su zaustavila ulaz virusa u stanice i razmnožavanje. Trideset pet dana nakon cijepljenja, majmunima je data druga doza koronavirusa. Majmuni su stvorili neutralizirajuća antitijela. Koronavirus je uspio nakratko uspostaviti malu infekciju u nosu majmuna, ali je ubrzo izbrisan.

“Ovo povećava naš optimizam da će cjepivo protiv COVID-19 biti moguće”, kaže dr. Barouch. “Da nam studija o novom izazovu nije uspjela, čitav trud na cjepivu bi propao, a to bi bila loša vijest za čovječanstvo.”

Isprobali su šest varijanti cjepiva

Tim dr. Baroucha isprobao je šest varijanti cjepiva. Svako su dali četiri ili pet majmuna, a poslije tri tjedna opet su im unijeli virus kroz nos. Neka cjepiva su pružila tek djelomičnu zaštitu. Virus nije u potpunosti eliminiran iz nosa i pluća životinje, ali je bolest bila znatno blaža nego kod necijepljenih majmuna.

Ali druga su cjepiva djelovala bolje. Najbolje je djelovalo ono koje je treniralo imunološki sustav da prepozna i napadne cijeli spike protein koronavirusa. U osam majmuna virus više uopće nije pronađen.

Druga dva tima s Oxforda su u kineskoj kompaniji Sinovac testirali cjepiva na majmunima i izvijestili da nude zaštitu životinjama.