Znanstvenici ubrzano testiraju revolucionarno cjepivo protiv svih 20 sojeva gripe

Nadaju se da će ga na ljudima isprobati već ove godine

07.04.2021., Zagreb - Na Svjetski dan zdravlja na Zagrebackom velesajmu u paviljonu 6 pocelo je masovno cijepljenje opce populacije protiv covida-19 cjepivom AstraZeneca. Danas je naruceno 1500 ljudi. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Ohrabrujuća vijest stiže za sljedeću sezonu gripe. Znanstvenici su konačno uspjeli imunizirati životinje na svih 20 poznatih sojeva virusa gripe A i B, što je važan korak prema stvaranju jedinstvenog cjepiva protiv svih vrsta gripe, javlja ABC 7 News. Gripa je vrlo kompliciran virus zbog sposobnosti promijene strukture vanjske ovojnice.

Trenutna cjepiva pripremaju nas na zaštitu od četiri soja, dva soja influence A i dva soja influence B. Sastav cjepiva se svake godine mijenja, prema predviđanjima od kojih će sojeva većina ljudi oboljeti u nadolazećoj sezoni.

Određeni sojevi gripe cirkuliraju među ljudima, ali ih puno više cirkulira među životinjama. Znanstvenici su zabrinuti da bi ti virusi mogli prijeći na ljude, izlažući nas virusima koje naš imunološki sustav nikada nije sreo.

Stvaraju vrlo visoke razine antitijela

Multivalentne injekcije mogle bi pripremiti tijelo da ove viruse prepozna, ako bi se neki od njih pojavio kod ljudi, što bi pomoglo izbjegavanju teže bolesti i smrti. Univerzalno cjepivo korišteno je na miševima i tvorovima, a rezultati su objavljeni u časopisu Science. Znanstvenici kažu da rade na izradi cjepiva za ljude i nadaju se da će ga isprobati već ove godine. U eksperimentima koji su počeli već 2017. godine, stručnjaci su se oslonili na mRNK tehnologiju, a to je istraživanje pomoglo postavljanju temelja za cjepiva protiv covida.

Tim koji radi na cjepivu, predvođen stručnjacima s Instituta za imunologiju Sveučilišta u Pennsylvaniji, pokušao je pristup stvaranja genetskih uputa za stvaranje hemaglutinina, proteina kojeg ima u svih 20 sojeva gripe. On strši s površine virusa gripe, slično kao šiljasti proteini kod virusa koji izaziva covid.

Ova cjepiva stvaraju vrlo visoke razine antitijela protiv svih 20 sojeva. Cjepivo je potaknulo nastanak antitijela protiv sojeve gripe kojima su miševi prije bili izloženi, ali pritom nije oštetilo sposobnost stvaranja novih antitijela na virusne proteine koji su im bili nepoznati.