Amerikanci optužuju najveće kineske banke za pomaganje krivotvoriteljima

Kina upozorava da bi američko ustrajanje moglo ugroziti odnose Kine i SAD-a

FOTO: World Economic Forum

Globalno tržište krivotvorene robe procjenjeno je na 1,8 bilijuna dolara, a glavno utočište ilegalne zarade su kineske banke. Najmanje tri velike kineske banke drže milijune dolara krivotvoritelja, koji banke koriste za obradu uplata s kreditnih kartica te za transferiranje novca širom svijeta, doznaje Associated Press.

Stotine sudskih dokumenata koji sadrže razgovore s odvjetnicima, istražiteljima, vladinim dužnosnicima i predstavnicima kompanija, svjedoče o manjku pravne suradnje između Zapada i Kine, koja ne čini puno kako bi spriječila krivotvoritelje da koriste kineske banke kao financijska utočišta.

Zaradu od krivotvorene robe prebacuju u kineske banke

9544847065_844609a188_b
Tržište krivotvorene robe procjenuje se na 1,8 bilijuna dolara Ervins Strauhmanis/Flickr

Pregledom pet tužbi protiv krivotvoritelja u SAD-u pokazalo postao je jasan uzorak poslovanja krivotvoritelja koji prodaju lažnjake u SAD-u. Za transakcije koriste kreditne kartice ili PayPal, a zatim milijune dolara prebacuju na račune u tri najveće kineske državne banke.

U bankama ne poriču da krivotvoritelji kod njih imaju otvorene račune, ali odbijaju izvršiti američke sudske naloge za zamrzavanje sredstava ili otkrivanje podataka o vlasnicima računa, uz obrazloženje da time prekršile obvezu držanja bankovne tajne. Banke tvrde da su posvećene borbi protiv krivotvorenja robe te da nisu prekršile nikakve zakone. Kineske banke se trenutno nalaze usred jurisdikcijskog spora između SAD-a i Kine.

Manjak poštovanja prema kineskim zakonima i suverenosti

Kina se 2013. preko svoje ambasade u Washingtonu žalila američkom ministarstvu vanjskih poslova zbog stalnih sudskih naloga koji stižu na adrese kineskih banaka. Kinezi tvrde da zahtjevi za zamrzavanjem sredstava i otkrivanju informacija predstavljaju nedopustive poteze kojima se iskazuje manjak poštovanja prema kineskim zakonima i suverenosti. Iz Kine je stiglo i upozorenje da bi američko ustrajanje moglo ugroziti odnose Kine i SAD-a.

1066472_392b9d1c
Draguljarnica Tiffany & Co. otkrila lanac krivotvoritelja koji djeluje na tri kontinenta Tim Westcott/Wikimedia Commons

U jednoj tužbi pred američkim federalnim sudom u New Yorku poznata draguljarnica Tiffany traži 58,5 milijuna dolara odštete od udruženih online krivotvoritelja koji operiraju na tri kontinenta. Tiffany tvrdi da je trag o PayPal transakcijama završavao u Bank of China, Industrijskoj i komercijalnoj banci Kine (ICBC) i Kineskoj trgovačkoj banci. Pored toga, doznali su da Bank of China za jednog od okrivljenika obrađuje uplate preko kreditnih kartica. Jedna latvijska banka je predala dokaze o ilegalnim tokovima novca, ali, prema sudskim dokumentima, Bank of China je odbila suradnju sa sudom.

Trag novca vodi u kineske banke

1024px-Charlottenburg_Kurfürstendamm_Gucci
Gucci na sudu traži 12 milijuna dolara odštete Peter Kuley/Wikimedia Commons

Gucci na istom sudu traži 12 milijuna dolara odštete od udruženih krivotvoritelja za koje tvrdi da su Amerikancima prodali lažne torbice i novčanike u vrijednosti nekoliko milijuna dolara. Korištenjem podataka JP Morgan Chasea, Gucci je pronašao dokaze o uplati 530 tisuća dolara krivotvoritelja na račun u Bank of China. Kineska banka je odbila zamrznuti tražena sredstva. Umjesto toga potajno su zamrznuli 890 tisuća dolara optuženog krivotvoritelja kako bi pokrili vlastite sudske troškove, stoji u dokumentima kineskog suda.

Dvije tužbe podnijelo je američko ministarstvo pravosuđa koje otkrilo pratilo trag novca, zarađenog na krivotvorenim sportskim dresovima, do Bank of China i ICBC. „Moramo pronaći bolji način traženja dokaza“, kaže Mark Cohen, bivši ataše za intelektualno vlasništvo američke ambasade u Pekingu.

Više od 90 posto banaka krivotvoritelja su kineske

1024px-Jiang_Jianqing,_2009_World_Economic_Forum_on_Africa-1
Jiang Jianqing je direktor ICBC-a, jedne od banaka otpuženih za pružanje fiancijskog utočišta krivotvoriteljima

Više od 90 posto banaka, koje online krivotvoritelji koriste za obradu uplata preko kreditnih kartica, su kineske, stoji u izvješću Koalicije protiv krivotvorenja (IAAC), neprofitnog udruženja kompanija, čiji članovi su, između ostalog, Apple, Procter & Gamble i Tiffany.

U Koaliciji tvrde da su od 2012. pomogli u zatvaranju 4900 računa koji se koriste za obradu uplata 200 tisuća web stranica koje prodaju krivotvorenu robu. Podaci IAAC-a o zatvaranju računa pokazuju da obradom uplata krivotvoritelja bave Komunikacijska banka i Poljoprivredna banka kine.

Kineske banke su, kao odgovor na američke tužbe, ponekad znale otkriti tražene informacije o klijentima. Jedna takva informacija rezultirala je razbijanjem lanca krivotvoritelja koji je u SAD uvozio krivotvorene testere za glukozu u krvi, koji su završili na policama 60 američkih ljekarni.

Stroži kineski zakon o zaštiti potrošača

Kineske banke odbijaju otkriti podatke zbog strože zakona o zaštiti potrošača Imaginechina/Imaginechina/AFP

Međutim, kineske banke se sada sve više pridržavaju svojih pravila o tajnosti podataka, djelomično i zbog pooštravanja kineskog zakona o zaštiti potrošača, koje je stupilo na snagu 2010., kaže Zheng Junguo, profesor na kineskom Sveučilištu političkih znanosti i prava.

SAD također ima ograničava pristup financijskim podacima, ali dozvoljava sudovima da zbog tužbi narede objavu informacija bilo gdje u svijetu. Sličnu praksu imaju Velika Britanija, Hong Kong i Singapur.

Kineske banke se nalaze u nemogućoj situaciji

Jedini legalni način za dobivanje informacija o kineskim bankovnim računima je podnošenje tužbe na kineskom sudu ili podnošenjem zahtjeva putem Haške konvencije. Kritičari obje opcije odbacuju zbog prevelike kompliciranosti.

U Bank of China tvrde da su ih američke tužbe bacile u nemoguću situaciju. S jedne strane, američki sudski nalozi im naređuju da zamrznu sredstva okrivljenika ili otkriju informacije o bankovnim računima, a s druge kineski zakoni im to zabranjuju.