Kada je vrijeme za čišćenje jetre i kako to pravilno napraviti ?

Jetra je najveća žljezda u tijelu te drugi najveći organ ljudskog tijela

Često puta je se naziva središnjim laboratorijem organizma u kojem se odigravaju možda i najvažniji procesi koji pomažu u razgradnji sastojaka hrane. Jetra je najveća žljezda u tijelu te drugi najveći organ ljudskog tijela, a osim što igra važnu ulogu u preradi hranjivih supstanci iz hrane i pića, sudjeluje u filtriranju štetnih tvari iz krvi. Zbog njene višestruke uloge koju obavlja kako bi cjelokupni čovječji organizam funkcionirao u normi, potrebno je s vremena na vrijeme napraviti čišćenje jetre kako bi se smanjio višak triglicerida koji se mogu nakupiti kroz vrijeme. U nastavku donosimo najbolje čajeve za čišćenje jetre te popis namirnica koji vam u tomu mogu pomoći.

Koju funkciju igra jetra u ukupnom zdravlju organizma?

Gradivne jedinice jetre nazivaju se hepatociti koji čine oko 70-80% njene ukupne mase. Jetra se nalazi ispod desnog rebra, u trbušnoj šupljini odmah ispod ošita, teži oko 1,5 kilogram i sastoji se od 2 velika režnja koja nisu iste veličine.

Na donjoj plohi jetre nalazi se žučni mjehur, a vezivna tkiva – hepatociti poslagani su u redove između kojih se nalaze kanalići kroz koje teče žuč koja se izlučuje u dvanaesnik i skladišiti u žučnom mjehuru.

Kako se jetra ponaša kao filter u našem organizmu neke od najvažnijih funkcija uključuju:

  • Reguliranje razine glukoze u krvi
  • Svaranje glikogena – ugljikohidrata koji se prilikom razgradnje pretvara u glukozu
  • Metabolizam masti kroz stvaranje kolesterola
  • Stvaranje žuči za probavu masti u crijevima
  • Stvaranje imunoglubina – protutijela
  • Razgradnja i otpuštanje toksina za čišćenje tijela – transformacija tvari u manje štetne oblike koji se mogu izlučiti urinom ili stolicom
  • Razgradnja hormona – inzulin, estrogen
  • Sinteza i razgradnja proteina
  • Razgradnja alkohola

Upravo zato što sudjeluje u višestrukim funkcijama organizma, održavanje zdravlja jetre izuzetno je važno za cjelokupno zdravlje tijela. Iako sama jetra ima iznimnu sposobnost regeneracije, povremeno čišćenje jetre pomoći će njenoj bržoj regeneraciji i nesmetanom funkcioniranju.

namirnice za ciscenje jetre

Prirodno čišćenje jetre: Kada i zašto?

Stanice jetre, uz sve navedene uloge, posebno su važne kada je u pitanju čišćenje tijela od štetnih tvari. Upravo jetra pomaže u razgradnji lijekova, alkohola, droga i i ostalih teških tvari kojim je tijelo opterećeno. Iako ima nevjerojatnu sposobnost samostalne regeneracije, jetra također treba povremenu podršku u održavanju normativne funkcionalnosti.

Kako ne bi došlo do preopterećenja jetre i patoloških promjena koje se manifestiraju kao ciroza, važno je regulirati njenu funkcionalnost kroz umjeren stil života i prehranu, te povremeno čišćenje jetre.

Neki od znakova koji mogu pokazati da je vrijeme za čišćenje jetre su:

  • Česte upale i kožne infekcije
  • Slabija funkcija bubrega – tamnija boja urina
  • Česti probavni problemi – blijeda stolica
  • Poremećen rad štitnjače
  • Bol u desnom kutu trbuha
  • Povećano krvarenje i modrice po tijelu
  • Malaksalost i česti umor
  • Žutica

Prilikom unosa veće količine štetnih tvari u organizam poput lijekova i alkohola te zbog povećane tjelesne težine, povećava se nakupljanje masti u jetri. Velika količina masti uzrokuje nemogućnost nastanka regenerativnih jetrenih stanica, a neumjerenost u piću ili hrani dovodi do ubrzanog rada jetre. Masna jetra nije istovjetno učinkovita u detoksikaciji tijela kao i zdrava jetra.

Čišćenje jetre može se potaknuti tako da se poveća tjelesna aktivnost te radi na aktivnom smanjenju kilaže. Ako se poveća unos voća i povrća koji imaju visok udio prehrambenih vlakana, cjelovitih žitarica i namirnica s visokim udjelom omega 3 masnih kiselina također se može potaknuti regeneracija i njeno čišćenje.

Posebno je važno da se prilikom rada na čišćenju jetre izbjegavaju namirnice s praznim ugljikohidratima poput pekarskih proizvoda, pržene i pečene hrane, kolača i ostalo. Izuzetno je važno izbjegavati i gazirana pića te napitke sa visokim udjelom šećera, a konzumiranje alkohola je strogo zabranjeno.

Čajevi za čišćenje jetre

Prirodno čišćenje jetre koje započinje regulacijom prehrane, može se dodatno potaknuti korištenjem čajeva i tinktura. Najbolji čajevi za čišćenje jetre su sikavica, maslačak, peršin i rosopas.

Čaj od sikavice za čišćenje jetre

Glavni i aktivni sastojak sikavice je silmarin koji pomaže popraviti oštećene stanice jetre od teških i invazivnih tvari – alkohola i lijekova. Skavica, čaj i tinktura, korist se u liječenju oboljenja koja su povezana uz jetru – cirozu, hepatitis i masnu jetru.

Zbog toga što stimulira sintezu proteina, sikavica djeluje i smanjenje štetnosti koje mogu nastati usljedom teških metala iz hrane ili pesticida iz vode.

Pripremite čaj od maslačka za pomoć u čišćenju jetre

Korijen masačka sadrži ljekovitu gorku tvar – taraksacin i antioksidans tanin. Priprema čaja od maslačka pomaže u probavi, reuliranju krvnog tlaka i razine šećera u krvi, a posebice je dobar za kronične upale jetre.

Čaj od maslačka tako pomaže tijelu da brže preradi toksine, a korištenje sirovog maslačka pomaže u uklanjanju žučnih kamenaca.

čajevi za čišćenje jetre

Čaj od rosopasa ili ruse trave za čišćenje jetre

Drevne su kulture rosopas nazivale jednom od najmoćnijih biljaka za detoksikaciju tijela, a posebice za čišćenje jetre. Čaj od rosopasa ima gorak okus, a biljni alkaloidi kojim je bogata potiču proizvodnju enzima gušterače, aktivno stimulira proizvodnju žuči i ubrzava rad trome jetre.

Prehrana za čišćenje jetre

Tijekom procesa čišćenje masne jetre izuzetno je važno obratiti pozornost i na stil prehrane te namirnice koje se unose. Postoji niz namirnica koje istovremeno čiste jetru i daju joj podršku za uspješnu regeneraciju.

Namirnice koje čiste jetru:

  1. Citrusi – limun, naranča i grejp – snažni antioksidansi koji pomažu jetri da brže procesuira štetne tvari iz hrane
  2. Zeleno lisnato povrće – kelj, brokula, špinat i bltva imaju visoku razinu klorofila koji pomaže neutralizirati toksine te ih uspješno eliminirati iz tijela
  3. Đumbir – Istraživanja su pokazala da osobe koje imaju izazov sa kolesterolom i masnom jetrom, nakon samo 45 dana aktivnog korištenja đumbira – u prahu ili u svježem obliku, na prirodan način smanjuju razinu triglicerida u krvi.
  4. Orašasti plodovi – omega 3 masne kiseline koje su posebice naglašene u orasima i bademima imaju izvrsno djelovanje na detoksikaciju tijela.
  5. Cikla – bogata je flavnoidima koji stimuliraju rad jetre i potiču njeno čišćenje
  6. Češnjak – svježi češnjak ima viosku razinu antioksidanta koji štite jetru od toksina te ubrzavaju proces detoksikacije cjelokupnog organizma.