Aktivist koji je pomagao obitelji male Madine dobio 10 puta veću kaznu od krijumčara migrantima. Presude je donio isti sudac

Umičević nije dokazano ni svjesno pomaganje u ilegalnom prelasku granice. Akteri drugog slučaja su sve radili s planom i sve - priznali

Same, gole činjenice govore sasvim dovoljno. Aktivist udruge Are You Syrious Dragan Umičević pravomoćno je osuđen zbog pomaganja migrantima u ilegalnom prelasku granice. Umičević je u cijelom procesu tvrdio da je grupa o kojoj se radi već bila na teritoriju RH. Osuđen je na kaznu od 60 tisuća kuna. Prvostupanjsku presudu, koja je nedavno potvrđena na Visokom prekršajnom sudu, donio je sudac Prekršajnog suda u Vukovaru Dražen Goda, krajem 2018. godine. Godinu dana prije toga, međutim, pred istim sucem se našao sličan slučaj.

Dvije slovenske državljanke pokušale su do Slovenije prevesti dva afganistanska migranta koja su, u dogovoru s njima, ilegalno prešli granicu Srbije i Hrvatske. Ulovila ih je policija. Slučaj je, dakle, bio mnogo jednostavniji od Umičevićevog, štoviše, slovenske državljanke su sve priznale – i plan, i ilegalan prelazak granice, i pokušaj prevoženja Afganistanaca do Slovenije. Sudac Goda je svakoj odrezao po šest tisuća kuna kazne. Deset puta manje nego Umičeviću.

Nesvjesni nehaj

Stvari su, međutim, još gore. U slučaju Umičevića sud uopće nije dokazao njegovu namjeru da pomogne migrantima u ilegalnom prelasku granice. U prvostupanjskoj presudi, koju je Visoki prekršajni sud potvrdio, kaže se doslovno kako “okrivljeniku nije dokazana namjera u počinjenju prekršaja”. Proglašen je, međutim, krivim radi nečeg što je okarakterizirano kao “nesvjesni nehaj” – naime, iako je Umičević imao informaciju o tome da su migranti na teritoriju RH (baziranu na njihovim geolokacijskim koordinatama), sud je zaključio da tu činjenicu, da su migranti već u Hrvatskoj, “nije na pouzdan način utvrdio” i da je morao znati da bi im svjetlosnim signalima iz svog automobila mogao pomoći da ilegalno prijeđu granicu.

Slovenske državljanke su, pak, u slučaju iz 2017. godine, priznale da su se s Afganistancima dogovorile da ilegalno prijeđu granicu, da su bile stalno s njima u kontaktu preko mobitela, da su ih sačekale s automobilom u kojem su ih pokušale prevesti do svoje zemlje. I one i Umičević su proglašeni krivima zbog prekršaja iz istog članka (225.), istog stavka (3.), istog Zakona o strancima. One su, valja ponoviti, dobile deset puta manju kaznu.

Zabrana rada

Teško je, stoga, lišiti se dojma da je paprena kazna za aktivista udruge Are You Syrious motivirana baš činjenicom da je Umičević bio član udruge koja je pomaže migrantima u Hrvatskoj. Štoviše, PU Vukovarsko-srijemske županije je u optužnom prijedlogu tražio da se Umičevića kazni zatvorskom kaznom i globom od 320 tisuća kuna, a udruzi Are You Syrious – zabrani rad.

Druga razlika su prezimena. Dok identitet dvojice Afganistanaca na neuspjelom pokušaju proboja u Sloveniju ništa neće značiti široj javnosti, prezime 14-člane obitelji kojoj je Umičević pokušao pomoći uvjeren da se nalaze u Hrvatskoj je – Hussiny. Da, radilo se o obitelji koja je nekoliko mjeseci prije događaja za koji je osuđen Umičević izgubila šestogodišnju kćer Madinu, u slučaju koji je postao personifikacija mučnog odnosa Hrvatske prema migrantima.

Minus tri i novi snijeg

Jesu li te dvije razlike, zapravo, ključni motiv deseterostruku više kazne Umičeviću, radi li se o pokušaju slanja upozoravajuće poruke pojedincima i udrugama koje bi htjele, iz humanitarnih pobuda, pomoći migrantima u Hrvatskoj, stvar je interpretacije iznesenih činjenica.

No, činjenice ovdje ne završavaju. Tog 21. ožujka, u noći u kojoj im je osuđeni aktivist pokušao pomoći, negdje na granici između Srbije i Hrvatske, nalazila se grupa migranata u kojoj je bilo jedanaestero djece. Petero ih je bilo mlađe od tri godine. Bila su 2 sata i 25 minuta, a vremenska prognoza za taj dan je na istoku Hrvatske predviđala temperaturu do minus tri, umjereni sjeverni vjetar i novi snijeg.