Bandićev 'čovjek za rasvjetu' konačno ide u zatvor, oduzet će mu više od 5,7 milijuna kuna

Potvrđena presuda u jednoj od prvih korupcijskih afera u Gradu Zagrebu

21.10.2019.,Zagreb - zupanijski sud, objava presude Miji Marosevicu optuzen za malverzacije u gradu Zagrebu oko struje. Mijo Marosevic
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Vrhovni sud potvrdio je presudu protiv Mije Maroševića, koji je godinama u Gradu Zagrebu bio ‘Bandićev čovjek za rasvjetu’. Osuđen je na tri godine zatvora jer je od 2005. do siječnja 2009. uzimao proviziju od pet posto kako bi osigurao posao određenim dobavljačima.

Uz njega je, potvrđenom presudom, kažnjen i Petko Gavrilović, suvlasnik tvrtke ‘Gamont’, jedan od poduzetnika koji je kao i Marošević slovio kao iznimno blizak pokojnom gradonačelniku i njegovim ljudima. Za pomaganje Maroševiću u primanju mita kažnjen je uvjetno, s godinom dana zatvora uz rok kušnje od tri godine.

USKOK je uspio dokazati da je Marošević kao voditelj gradskog odsjeka zaduženog za građenje i održavanja javne rasvjete krajem 2005. tražio proviziju od dobavljača za svaku nabavljenu svjetiljku određenog proizvođača. Donio je odluku da se ugrade svjetiljke baš Hellux Elektre iz Češke. U idućih tri godine Marošević je za to primio 13.194,84 kuna mita.

Što je još radio Bandićev čovjek?

Osuđen je i jer je 2007. iskoristio svoj položaj i lažno se predstavio da ima odlučujući utjecaj i na plaćanje računa za održavanje javne rasvjete. Zato je od firme Elektrograđenje koja je obavljala poslove podizvođača na održavanju javne rasvjete tražio novac ne bi li im bili plaćeno odrađeni poslovi, ali i za dobivanje budućih poslova.

Zvonko Tolić, direktor ove firme na sudu je posvjedočio kako je Maroševiću donio 40 tisuća kuna mita. No, Bandićev čovjek tim iznosom nije bio zadovoljan pa je tražio još novaca, te mu je Tolić platio još 40 tisuća kuna.

“Govorio mi je da je on alfa i omega javne rasvjete i da mu zato moram dati novac. Bio sam uplašen. Dobio sam napad žuči, nikada se nisam našao u takvoj situaciji. Bio sam u dilemi što da učinim. Znao sam da, ukoliko Maroševiću ne predam novac, neću uspjeti naplatiti poslove koje sam već obavio. Bojao sam se i da ne ostanem bez novih poslova. Osim toga nije mi bilo svejedno, jer sam znao da je Marošević uvijek naoružan”, ispričao je na sudu Tolić.

Oduzeti mu nezakoniti milijuni

Vrhovni sud tek je malo korigirao prvostupanjsku presudu i od ukupnog iznosa koji je Maroševiću oduzet kao nesrazmjerna imovinska korist, odbio nešto više od 170 tisuća kuna što ih je primio kao mito. U konačnici kada je sve obračunato Marošević nije uspio na sudu dokazati porijeklo 5.738.897,65 kuna, te će taj iznos biti oduzet od njega i njegove obitelji.

Ovaj slučaj počeo se rasplitati tek 2014. godine kada su Tolić i Sipo Čičak, vlasnik tvrtke ‘Elektro Čičak’, inače kum Milana Bandića, podnijeli kaznene prijave protiv Bandića i njegovih suradnika, među kojima je bio i Marošević. Učinili su to zbog natječaja za dodjelu poslova javne rasvjete vrijednog 132 milijuna kuna. Sumnjali su tada da je taj posao, kao i većina ostalih, namješten za nekoliko tvrtki. Oni koji su dobili poslove ugradnje ili održavanja rasvjete morali pet do deset posto vrijednosti ugovora isplaćivati odgovornima u gradu Zagrebu.

Marošević je na sudu sve optužbe negirao. Pokušao je čak krivnju svaliti na svoje podređene. Tvrdio je da su Tolić i Čičak protiv njega svjedočili iz osvete, ne precizirajući doduše kakve i zbog čega. Uvjeravao je sud da je Tolić nenormalan i da se ponašao kao ‘malo dijete’. Sada je ipak stigla pravomoćna presuda.

Zašto su tako blage kazne?

Relativno blage kazne i Maroševiću i Gavriloviću Vrhovni sud je potvrdio jer je olakotnim cijenio to što su obojica do sada neosuđivani, te su već umirovljenici i narušenog zdravlja.

“Otegotnim je Maroševiću ocijenjeno što njegovo ponašanje nije bilo rezultat jednog ekscesa. Riječ je o uhodanom obrascu dugogodišnjeg nezakonitog korištenja pozicije gradskog službenika. Na taj način je grubo naštetio ugledu gradske uprave i narušio povjerenje građana u vladavinu prava i jednakost svih pred zakonom.

Vrhovni sud Republike Hrvatske smatra da su ove kazne primjerene težini i okolnostima počinjenih kaznenih djela i njihovim osobnostima. Takvim će se kaznama ostvariti svrha kažnjavanja i u dostatnoj mjeri izraziti odgovarajući prijekor društva prema takvim kaznenim djelima. Kazna će utjecati na počinitelje da ubuduće ne čine kaznena djela. Utjecat će i na svijest građana da je činjenje kaznenih djela pogibeljno te da je kažnjavanje njihovih počinitelja opravdano. Time će se istovremeno pojačati povjerenje građana u pravni poredak koji treba biti utemeljen na vladavini prava”, piše Vrhovni sud.