Možda ste propustili priču o nevjerojatnoj prevari u Plinari ili ispovijest našeg novinara o Oluji

Donosimo pregled najzanimljivijih članaka koje ste možda propustili

20.08.2013., Zagreb - Zagrebacki holding podruznica - Gradska Plinara Zagreb na Radnickoj cesta. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Za čitatelje Telegrama donosimo pregled članaka koje ste možda propustili ili ih naprosto niste imali vremena pročitati pa ste kasnije zaboravili. Pripremili smo stoga odabir naših tekstova koje ćete, nadamo se, rado pročitati.

1. Otkrivamo tko je misteriozni Allam, čovjek koji je naredio otmicu Tomislava Salopeka

Egipatski mediji tvrde da je vođa ISIS-ove podružnice u Egiptu koja je otela hrvatskog državljanina i zaposlenika francuske kompanije Tomislava Salopeka stanoviti Kemal Allam. Beduin iz grada El-Ariš na Sinajskom poluotoku ima oko 37 godina. Prije radikalizacije navodno je bio relativno popularan pjevač na vjenčanjima. Odrastao je u siromašnoj obitelji, a imao je šestero braće i pet sestara. O Allamu postoji jako malo informacija, a Egipat je početkom godine tvrdio da su ga ubili. Međutim, jedan od čelnih ljudi terorističke grupe tzv. Sinajske provincije u travnju je pozirao ispred zarobljenog APC tenka. Više o njemu možete pročitati OVDJE.

2. Telegramov novinar proveo je rat u Srpskoj Krajini. Ovo je njegova intimna priča o Oluji

Donosimo vam intimno svjedočanstvo novinara Telegrama Raifa Okića, Bošnjaka iz BiH, koji je kod Topuskog s mamom i bakom četiri godine živio pod srpskom okupacijom. Kad je krenula Oluja imao je osam godina i s prozora svoje kuće, dječje znatiželjno, gledao kolone civila u bijegu i vojske u uzmaku.

3. Damir Markovina o 300. Alki i tome za koga su zapravo Sinjani ginuli 1715. godine

Telegramov komentator Damir Markovina osvrnuo se na 300. obljetnicu Sinjske alke. “Sasvim u duhu Tuđmanove vizije o tisućljetnom snu i višestoljetnom povijesnom razvoju koji je nužno vodio do samostalne države, bitka iz 1715. godine dominantno se promatra u kontekstu borbe između Hrvata i Turaka u kojoj su Hrvati odnijeli pobjedu, spasivši Sinj od tuđinske okupacije. No, stvarnost je ipak nešto drukčija od povijesne mitologije”, piše on i dodaje da je bitka za Sinj, kao i sve ostale bitke između mletačke i osmanske vojske na prostoru Dalmacije, zapravo bila bitka za imperijalne interese Mletačke Republike. Promatrati te ratove kroz prizmu nacionalnog oslobođenja potpuno je promašeno, ističe Markovina. Cijeli komentar možete pročitati OVDJE.

4. Pronašli smo važnu presudu: ako roditelj ne plaća alimentaciju, to po zakonu moraju učiniti baka i djed

Kada vam bivši suprug ne plaća alimentaciju za djecu, ignorira sudske presude, a ovrhu bezuspješno pokušavate provesti, ipak ima načina da ipak do novca potrebnog za uzdržavanje djece – tužite njegove roditelje. To je učinila i žena koja se sa suprugom rastala još 2010. godine, a sada je prestao plaćati alimentaciju. Tužbu je podnijela u ime svoje maloljetne djece o kojoj bi otac, bez obzira što više ne živi s njima, trebao još uvijek financijski skrbiti. A tužila je njegove roditelje, baku i djeda svoje djece, te na kraju, doduše još nepravomoćno, dobila presudu u svoju korist, piše Telegramova Ana Raić-Knežević.

5. Naša čitateljica tvrdi da ju je okrao službenik Plinare, kojem je dala tisuću kuna za svoj račun

Naša je čitateljica (podaci poznati redakciji) početkom travnja ove godine doživjela neviđeni oblik pljačke – novac joj je uzeo službenik na jednom od šaltera Gradske plinare Zagreb! “Službenik koji je u tom trenu radio na šalteru zaprimio je stanje moje potrošnje, napravio obračun i rekao da sam dužna platiti iznos od 1087,50 kuna. Zamolila sam ga da mi isprinta uplatnicu s tim stanjem i iznosom kako bih je odmah uplatila na blagajni, no on je rekao da danas mogu platiti i na šalteru reklamacija jer je užasna gužva, koja se stvorila budući da su vjerojatno svi došli prijaviti jeftiniju cijenu plina.” Ne sumnjajući ni u što, pogotovo ne u kredibilitet službenika na šalteru, 26-godišnjakinja je račun platila gotovinom. I, kako se čini, ostala bez novca. Sve o ovom nevjerojatnom slučaju možete pročitati OVDJE.

6. Telegramov komentar: Aleksandar Vučić je opet dokazao da je trećerazredni političar

Prijedlog srpskog premijera Aleksandra Vučića o proglašavanju zajedničkog dana žalosti za sve žrtve ratova na prostoru bivše Jugoslavije izazvao je opću konsternaciju u regiji. U komentaru Telegramove redakcije tim se povodom ističe da bi takva ideja nužno vodila izjednačavanju krivnje. A krivnja za ratove ne smije se izjednačiti niti se ikada smije zaboraviti tko je kriv. Vučić želi skinuti sa Srbije stigmu agresora i uvjerljivo najgoreg i najvećeg počinitelja ratnih zločina, tako što pokušava izjednačiti sve ratne žrtve iz devedesetih godina. Ovdje se zapravo radi o duboko nemoralnom, neobično ružnom pokušaju manipulacije žrtvama u političke svrhe, a ne o bilo kakvoj humanoj namjeri. Cijeli komentar možete pročitati OVDJE.

7. Osjećao sam se ružno i govorili su mi da sam debeo pa me mama odvela na Rebro da mi pomognu smršaviti

S trinaestogodišnjim Karlom Polančecom i njegovom majkom Tamarom Telegramova se novinarka Ana Lonjak Božičević našla jednog jutra u novozagrebačkom naselju na čaju. Karlo ju je dočekao sa širokim osmijehom na licu, čvrsto joj stisnuvši ruku. Njegova vitka linija nije ni najmanje odavala da je prije samo dvije godine imao više od 62 kilograma. Taj nevjerojatno simpatičan dječak odlučio je, zajedno sa svojom majkom, progovoriti o debljini i načinu na koji ju je ta obitelj uspješno riješila.

8. Telegramova dama tjedna: Monika (24), svestrana djevojka koja želi postati teta u vrtiću

Telegram svaki tjedan objavljuje fotografije pravih žena. Pod prave žene mislimo: oble, uske, visoke, niske, pjegave, sa šminkom i bez šminke. Ovo je projekt koji ima nekoliko ciljeva – da afirmiramo ljepotu žena koje se tako osjećaju, da nakratko, čisto voajerski, zavirimo u njihove živote i da, radeći sve to, predahnemo od društvenih i kulturnih pitanja kojima se Telegram svakodnevno bavi. Naša dama tjedna ovog je puta 24-godišnja Monika Dugić iz Zagreba, osoba s jako puno hobija. Kaže da iduće godine ima u planu upisati studij predškolskog odgoja jer bi silno voljela postati teta u vrtiću.