Neki HDZ-ovi gradovi i općine išli su kontra jednog od važnijih Vladinih aduta za izbornu godinu. Hoće li se u iduća tri dana ipak povući?

Bit će zanimljivo vidjeti hoće li se građani zbog nižih stopa poreza na dohodak seliti u Bjelovar, Svetu Nedelju, Imotski ili Sinj

FOTO: Telegram/Pixsell

U samo 20 dana gradski vijećnici Novog Marofa izglasali su odluku kojom podižu stope poreza na dohodak s 20 na 22 posto i s 30 na 33 posto i odluku kojom te stope vraćaju na staro. Pa su u samo 20 dana u dva različita broja Narodnih novina i objavljene te odluke, ova druga tek četiri dana prije isteka roka u kojem općine i gradovi moraju odlučiti i u Narodnim novinama objaviti kolike će stope poreza na dohodak plaćati njihovi stanovnici.

Nije Siniša Jenkač, gradonačelnik Novog Marofa, jedini HDZ-ov lokalni čelnik koji je morao povući već izglasani prijedlog o podizanju stopa i ponuditi novi u kojem se sve vraća na stare, niže stope.

Još tri dana za izmjene i objavu u Narodnim novinama

Pregled po Narodnim novinama pokazuje da u pojedinim općinama i gradovima gdje je HDZ na vlasti još nisu donesene odluke kojima se poništavaju one prethodne o podizanju stopa, koje su uglavnom donesene u studenome, ili ako je takvih odluka i bilo – još nisu objavljene u Narodnim novinama.

Ili je HDZ odlučio da ih neće sve disciplinirati ili su vodstvu stranke promakle pojedine odluke, ili neki načelnici i gradonačelnici naprosto imaju autonomiju ići kontra jednog od važnijih Vladinih aduta za sljedeću, izbornu godinu. Tako je primjerice za Grad Karlovac još na snazi odluka po kojoj donja stopa od 20 posto ostaje ista, ali gornja se podiže na 33 posto. Stope na 22 i 33 posto podižu i u općinama Mljet i Sveti Ilija, gdje su također na vlasti HDZ-ovi načelnici. Ako u Narodnim novinama do kraja godine ne osvanu nove odluke, takve će se stope dogodine i naplaćivati.

Vlada je odlučila od 1. siječnja sljedeće godine ukinuti prirez porezu na dohodak, ponudila je općinama i gradovima novi raspon stopa poreza na dohodak ovisno o njihovoj veličini i inzistirala na tome da oni koji iskoriste mogućnost podizanja stopa, kako bi nadoknadili gubitak prihoda od prireza, nisu spremni za akciju povećanja plaća svojih stanovnika.

Barem jednu stopu podižu 73 lokalne jedinice

Posebice su na tome inzistirali nakon što je postalo jasno da će veliki gradovi, Zagreb, Split i Rijeka, podići stope kojima će, kako tvrde, nadoknaditi gubitak prihoda od prireza. Po dosad objavljenim odlukama u Narodnim novinama, nisu ti gradovi jedini – čak 73 jedinice lokalne vlasti, od njih 555, odlučilo je podići barem jednu ili u većini slučajeva obje stope poreza na dohodak.

Uglavnom je riječ o gradovima i općinama u kojima su na vlasti stranke koje su na nacionalnoj razini oporba ili nezavisni kandidati. Ipak se eto provukla i pokoja HDZ-ova lokalna zajednica.

U 16 općina i gradova snižavaju se stope poreza na dohodak

Odluke o smanjenju obje stope, ili barem smanjenju jedne stope bez podizanja druge stope, donijelo je 16 općina i gradova. U njih pet – Imotskom, Baškoj Vodi, Drnišu, Severinu i Starim Jankovcima – na vlasti je HDZ. Ostale vode ili nezavisni načelnici i gradonačelnici, ili su iz stranke Fokus, koalicijskog HSLS-a (Bjelovar, Veliko Trojstvo) ili SDSS-a (općina Vrhovine). Nižu stopu s 20 na 18 posto spustili su i u Sinju, kojeg vodi Mostov Miro Bulj.

U tih 16 općina i gradova stanovnici bi od 1. siječnja trebali imati najveće povećanje plaća, posebice u Molvama, gdje je na vlasti HSS, Kapeli (nezavisni načelnik Danijel Kovačec) i Starim Jankovcima, gdje su stope spuštene na 15 i 25 posto. Iz Vlade su mogućnost gradova i općina da sami odrede stopu nazvali zdravom konkurencijom za privlačenje stanovništva pa će biti zanimljivo vidjeti u koliko će se gradova i općina u sljedećem razdoblju doseliti novih žitelja.

Stope od 20 i 30 posto zadržava 84 posto gradova i općina

Najviše gradova i općina, njih 466 ili gotovo 84 posto, zasad se odlučilo zadržati postojeće stope od 20 i 30 posto, i to će uz povećanje osobnog odbitka i ukidanje prireza na prosječnoj plaći donijeti povećanje od tridesetak eura.

Točan iznos ovisit će o tome koliki je prirez lokalna jedinica ranije naplaćivala, ali rast plaća zbog poreznih izmjena neće prelaziti tri posto, ako nije došlo i do smanjenja stopa poreza na dohodak.

(Grado)načelnici će ih vjerojatno snižavati za lokalne izbore

Ne bi bilo iznenađenje da u godini kad će se održavati lokalni izbori, a to je 2025., lokalne jedinice koje su zadržale stope ili one koje su ih podigle odluče iskoristiti priliku i smanjiti stope te tako povećati plaće svojim građanima.

Najviše će pak rasti plaće do 1300 eura bruto, jer su one obuhvaćene i promjenama u mirovinskom sustavu, odnosno Vlada na sebe preuzima plaćanje dijela mirovinskih doprinosa. Plaća od tisuću eura bruto tako bi trebala rasti za oko 25 eura, što je malo više od tri posto.