NY Times istražio je tajnu povijest elitne jedinice američke vojske koja je likvidirala Osamu bin Ladena

U borbi koriste i indijanske tomahawke, a ne nadzire ih nitko

This still photo from  "SEAL Team Six: The Killing of Osama bin Laden" shows a dramatization of the night raid on Osama Bin Laden's compound on May 2, 2011 in the Pakistani city of Abbottabad.  Timing is everything in show business, but the director of the first movie about the commando raid that killed Osama bin Laden doubts its television premiere Sunday, November 4, 2012, will swing the US election. "SEAL Team Six: The Killing of Osama bin Laden" raised eyebrows when it was announced last month that it would screen for the first time on the National Geographic cable channel just two days before America votes.  AFP PHOTO / Geronimo Nevada, LLC. / National Geographic Channels / Ursula COYOTE    == RESTRICTED TO EDITORIAL  USE / MANDATORY CREDIT:  "AFP PHOTO / Geronimo Nevada, LLC. / National Geographic Channels / Ursula COYOTE" / NO SALES / NO MARKETING / NO ADVERTISING CAMPAIGNS / DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
FOTO: AFP

Priču o tajnoj povijesti Tima 6 američkih specijalaca SEAL, najpoznatijih po tome što su likvidirali Osamu bin Ladena, donosi New York Times. Provodili su smrtonosne misije u Somaliji, sudjelovali u borbama u Afganistanu, diljem svijeta špijunirali su prerušeni na trgovačkim brodovima, pretvarali se da su civili i prerušavali u muško-ženske parove prateći one koje SAD želi ubiti ili zarobiti.

Svi su ti poslovi dio Tima 6, Navy SEAL-a, specijalnih postrojbi američke ratne mornarice, jedne od skupina o kojoj su ispričani mnogi mitovi. Gotovo sve vezano uz ovu skupinu drži se u strogoj tajnosti. Pentagon ne želi otkriti ništa o ovom timu.

New York Times je međutim, na temelju desetaka intervjua sa sadašnjim i bivšim članovima i drugim vojnim dužnosnicima, te vladinim dokumentima, otkrio složenu i provokativnu priču od Timu 6. Ovo su najvažnije stvari koje morate znati o njima

1. Izbrisali su granicu između vojnika i špijuna

Logo Tima 6
Logo Tima 6 wikipedia

Ratujući u Iraku i Afganistanu, njihove su misije potpuno izbrisale granicu između vojnih i obavještajnih operacija. Snajperska jedinica Tima 6 redovito je provodila obavještajne zadatke, a neki pripadnici SEAL-a čak su se i pridružili CIA-i.

2. Nitko ih ne kontrolira

Premda postoje formalni oblici kontrole, zbog velikih zasluga i moći koju uživa ova jedinica, u praksi je ta kontrola često vrlo slaba. Misije Tima 6 vrlo su rijetko predmet istražitelja Ratne mornarice SAD-a.

Čak niti civilni nadzor vojske ne funkcionira kako bi trebao. “Ovo je područje o kojem Kongres ne želi znati previše”, kaže Harold Koh, bivši pravni savjetnik State Departmenta. Nemoguće je znati koliko je bilo civilnih žrtava u njihovim misijama, a o njima u američkoj javnosti ne postoje niti javne rasprave ili ih je vrlo malo.

Premda su u Afganistanu bili angažirani da štite afganistanskog predsjednika Hamida Karzaija, on je ubrzo postao jedan od najvećih kritičara Tima 6. U svojim akcijama u Afganistanu nerijetko su uzimali zarobljenike koji su nakon izlazaka iz takvog zatočeništva često imali slomljene noseve, rekao je jedan dužnosnik za New York Times.

Odluke o životu i smrti često su donosili na njihovim misija u gluho doba noći, s tek nekoliko svjedoka i bez ikakvog nadzora. “Upadao sam ljudima u kuće dok su spavali. Ako bih ih uhvatio s oružjem, ubio bih ih, baš kao i ostali dečki u jedinici”, napisao je Matt Bissonnette pripadnik jedinice koja je sudjelovala u likvidaciji bin Ladena i autor bestsellera “No Hero”.

Na jednoj od misija, zbog pogrešne obavještajne procjene, ubili su osmoricu studenata, a pucaju na svakog tko nosi oružje ili za koga smatraju da im je bilo kakva prijetnja. Osim protiv talibana, često su se sukobljavali i s lokalnim bandama u sukobima u kojima zapravo nije bilo nikakvog razloga da ih vodi jedinica američke vojske.

This still photo from "SEAL Team Six: The Killing of Osama bin Laden" shows a dramatization  of the team after killing Osama Bin Laden during Operation Neptune's Spear on May 2, 2011 in the Pakistani city of Abbottabad. Timing is everything is show business, but the director of the first movie about the commando raid that killed Osama bin Laden doubts its television premiere Sunday, November 4, 2012, will swing the US election. "SEAL Team Six: The Killing of Osama bin Laden" raised eyebrows when it was announced last month that it would screen for the first time on the National Geographic cable channel just two days before America votes. AFP PHOTO / Geronimo Nevada, LLC. / National Geographic Channels / Ursula COYOTE    == RESTRICTED TO EDITORIAL  USE / MANDATORY CREDIT:  "AFP PHOTO / Geronimo Nevada, LLC. / National Geographic Channels / Ursula COYOTE" / NO SALES / NO MARKETING / NO ADVERTISING CAMPAIGNS / DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
Scena iz dokumentarca o poznatoj postrojbi AFP

3. Ponekad krše međunarodno pravo

“Želite li imati ovakve snage za izvršavanje zadataka, povremeno morate pravila međunarodnog prava uzeti fleksibilno”, kaže James G. Stavridis, umirovljeni admirali i bivši zapovjednik savezničkih snaga u NATO-u referirajući se na djelovanje Tima 6 u zonama koje nisu ratne.

“S time sigurno ne želite izaći u javnost, treba nastaviti djelovati u sjeni”, kaže Savridis.

4. Koriste razno oružje, pa čak indijanske sjekire

U borbi tim 6 koristi modificiranju njemačku pušku Heckler&Koch MP7 opremljenu s prigušivačem, te MP5, strojicu koju koriste i američki policajci. U američkoj vojsci MP7 koriste samo Delta Force i SEAL-ov Tim 6. Rabe infracrvene lasere koji im omogućavaju točnije ciljanje po noći, što je postala standardna oprema, kao i termalne detektore tjelesne topline.

Tim 6 koristi i bojne sjekire američkih Indijanaca, tomahawke, koje specijalno za njih izrađuje kovač Daniel Winkler iz Sjeverne Karoline, koji je napravio noževe za film “Posljednjih mohikanac”. Ovo oružje nije samo za ukras, nekoliko bivših članova Tima 6 potvrdili su da su tomahawke nosili u borbu, a najmanje je jedan neprijatelj tako je i ubijen.

First bin Laden film premieres just in time for US vote

5. Formirani su nakon debakla operacije izvlačenja talaca iz ambasade SAD-a u Teheranu

Loše planiranje i loše vrijeme uzrokovalo je 1980. prekid misije spašavanja 53 američka zatočenika iz ambasade SAD-a u Teheranu. Tada, u sudaru dvije letjelice na improviziranom aerodromu u iranskoj pustinji, poginulo osam vojnika. Nakon toga je časnik Richard Marcinko, prezime je podrijetlom iz Hrvatske, osnovao jedinicu SEAL-a za brze reakcija.

6. Sam naziv je zapravo dio propagande Hladnog rata

U vrijeme kada je Marcinko osnivao jedinicu postojala su tek dva tima. Zato je jedinica nazvana Tim 6 kako bi sovjetski analitičari precijenili vojnu silu protivnika. Iz početka se Tim 6 sastojao od dvije jurišne skupine: plave i zlatne.

7. Jedina postojba koja je trenirana za reakciju ako nuklearno oružje padne u krive ruke

Rade zajedno s CIA-om i provode razne operacije izvan ratne zone. Obučeni su za mnoge vrste specijalnih operacija, a jedna od njih je i hvatanje terorista koji bi se domogli nuklearnog oružja.

8. Likvidirali su Osamu bin Ladena

Odjeća člana Tima 6 koji je likvidirao bin Ladena u muzeju u New Yorku
Odjeća člana Tima 6 koji je likvidirao bin Ladena u muzeju u New Yorku dpa Picture-Alliance/AFP

I nakon toga postali izvor brojnih knjiga i dokumentarnih filmova, ostavljajući Delta Force i ostale specijalne snage pomalo zavidnima. Od članova Tima 6 očekuje se da ne govore o svojim misijama, tako da sve informacije koje se pojavljuju treba uzeti sa rezervom.