Ujedinjena Europa je uzdrmana, a budućnost ponajviše ovisi o ovih troje lidera. Mogu li je spasiti?

Merkel, Renzi i Hollande sastali su se na nosaču zrakoplova

A handout picture released by Bundesregierung, the Cabinet of Germany shows (From L) French President Francois Hollande, Italian Prime Minister Matteo Renzi, and German Chancellor Angela Merkel giving a joint press conference aboard the Garibaldi aircraft carrier on the Italian island of Ventotene, on August 22, 2016, ahead of a meeting, to discuss the post-Brexit EU.
Europe's economic outlook, jihadist attacks, the refugee and migrant drama, the Syrian conflict, and relations with Russia and Turkey were all on the agenda for the talks later Monday on the island of Ventotene, one of the cradles of the European dream. / AFP PHOTO / Bundesregierung / Guido Bergmann / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / GUIDO BERGMANN / BUNDESREGIERUNG" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - NO ARCHIVE
FOTO: AFP

Njemačka kancelarka Angela Merkel, talijanski premijer Matteo Renzi i francuski predsjednik Francois Hollande pozvali su u ponedjeljak Europu da na izvanrednom summitu 16. rujna u Bratislavi pronađe novi zamah nakon Brexita i da okrene leđa populistima koji Bruxelles krive za sve probleme.

Merkel je prilikom susreta održanom na talijanskom nosaču aviona Giuseppe Garibaldi poručila: “Poštujemo britansku odluku, ali naravno, želimo i jasno dati do znanja da ostalih 27 članica Europske unije radi na prosperitetnoj, sigurnoj Europi”. “Trebamo rezultate”, kazala je Merkel.

‘Sigurna i prosperitetna Europa’

Talijanski premijer Renzi je izjavio da mnogi populisti “Europu drže odgovornom za sve što krene krivo”. “Imigracija – kriva je Europa, ekonomija je loša – kriva je Europa. Ali to nije tako”, kazao je.

Renzi je naglasio da unatoč Brexitu s Europom “nije gotovo”. “Mnogi mislili da će nakon Brexita s Europom biti gotovo. To nije slučaj”, izjavio je.

Merkel je kazala kako ona i njezini kolege “poštuju odluku Velike Britanije”, ali da isto tako žele “sigurnu i prosperitetnu Europu”.

Podjele u pogledu postizanja tog cilja

Međutim, pitanje kako Europu učiniti prosperitetnom podijelilo je tri zemlje. Renzi i Hollande žele veću fleksibilnost za koju smatraju da bi pomogla rastu, dok Njemačka drži da se europska proračunska pravila moraju strogo poštivati.

Merkel je ponovila stav Njemačke da europske ekonomije moraju postati konkurentnije, dok Renzi i Hollande zagovaraju povećanje potrošnje s ciljem jačanja rasta i otvaranja novih radnih mjesta.

Francuski predsjednik Hollande naglasio je potrebu da se EU zaštiti od nasilja jačanjem granica i razmjenom obavještajnih podataka.”Da bismo imali sigurnost, moramo imati granice koje se kontroliraju, stoga radimo na jačanju zaštite granica”, rekao je Hollande. “Želimo i više koordinacije u borbi protiv terorizma”, kazao je i zaključio da su za Europu najveći rizici fragmentacija, egoizam i podjele.

Hollande, Renzi i Merkel
Hollande, Renzi i Merkel AFP/AFP

Borba protiv terorizma

Razgovaralo se i o političkim strujama, poput francuske Nacionalne fronte, koje žele izvesti zemlje iz Europske unije, kao i o rastu populističkih pokreta u Njemačkoj, Italiji, Nizozemskoj, i diljem istočne Europe.

Nakon serije terorističkih napada u Francuskoj prošle godine, državnici su zaključili da se Europa mora fokusirati na sigurnost, uključujući suradnju na obavještajnim razinama i razmjenu informacija.

“Želimo još veću koordinaciju, iako su već poduzeti važni koraci u borbi protiv terorizma”, kazao je Hollande. Merkel je istaknula važnost zakona i reda. Njezina stranka CDU priprema se na izborni sraz s anti-imigrantskom strankom Alternativa za Njemačku, a popularnost kancelarke se nakon serije napada u Njemačkoj u srpnju poprilično srozala.

Tjedan u znaku razgovora o EU

“Zadaća nam je da ponovno jamčimo ljudima sigurnu Europu i da isto vrijeme živimo u skladu s europskim vrijednostima”, kazala je Merkel.

Merkel je susretom s Renzijem i Hollandeom u Italiji započela seriju susreta s državnicima zemalja Europske unije u sklopu koje bi se u subotu u Mesebergu pored Berlina trebala sastati i s tehničkim predsjednikom hrvatske vlade Tihomirom Oreškovićem.

Merkel ovaj tjedan putuje u četiri države, a primit će državnike iz još šest zemalja. “Ovaj radni tjedan kancelarke Angele Merkel je u znaku razgovora o Europskoj uniji”, rekao je glasnogovornik savezne vlade Steffen Seibert. Razgovori služe za pripremu neslužbenog summita Europske unije koji bi se 16. rujna trebao održati u Bratislavi.