Otkrili smo još jedan čudan posao Geodetskog faksa. Marko Rakar analizira: ‘Jasno je da su namjestili natječaj’

Analiziramo kako je Geodetski fakultet početkom 2023. dodijelio posao preinaka čuvene jahte

FOTO: Telegram

Kako je Telegram detaljno izvještavao, zagrebački Geodetski fakultet kupio je brod Mirakul 30, koji se reklamira kao jahta idealna za sportska i obiteljska krstarenja. U siječnju ove godine, 15 mjeseci nakon što im je čuvena jahta isporučena, uprava na čelu s dekanom Alminom Đapom odlučila je naručiti usluge za preinake. Trebalo je postaviti mobilnu opremu za istraživanja na brod, koji bi time formalno zadovoljio svrhu zbog koje je kupljen.

Telegram je sada, uz pomoć Zakona o pravu na pristup informacijama, došao do cjelovitih podataka o jednostavnoj nabavi navedenih usluga preinaka jahte. Geodeti su pozvali tri ponuđača da dostave svoje ponude; tvrtku koja se reklamira kao jedna od vodećih za izradu namještaja po mjeri, malu bravariju iz Dumovca te Grginić jahte d.o.o., tvrtku koja im je u listopadu 2021. isporučila jahtu. Na natječaju je pobijedila posljednja.

Način na koji je Geodetski fakultet proveo ovu nabavu analizirali smo s Markom Rakarom, komunikacijskim konzultantom i informatičkim stručnjakom koji za Telegram objašnjava zašto smatra da su geodeti – usprkos postupku nabave – posao unaprijed namijenili jednom ponuđaču, točno onome koji je u finalu i odabran. Rakar predviđa da će, nakon što je Geodetski fakultet došao pod lupu europskih istražitelja, i ova nabava biti obuhvaćena “odgovarajućom istragom i postupanjem”.

Kako su odabrali Grginić jahte

Nabava preinaka jahte, koju je uprava Fakulteta pokrenula u siječnju ove godine, procijenjena je na 25.880 eura bez PDV-a, taman u okvirima praga koji omogućuje manje striktni nabavni postupak. S Fakulteta su odaslali tri poziva na adrese potencijalnih ponuđača, da dostave svoje ponude. Javili su se tako tvrtki Panel Core d.o.o. koja se reklamira za izradu kuhinja i namještaja po mjeri. Ova tvrtka, pritom, prema podacima u Sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu uopće nije registrirana za usluge koje je tražio Geodetski fakultet.

Geodetski fakultet ponudu je zatražio i od male bravarije Steel iz Dumovca koja se reklamira za izradu metalnih ograda, rukohvata i klupa. Treći su poziv uputili tvrtki Grginić jahte d.o.o., od koje su u listopadu 2021. nabavili Mirakul 30. Na poziv se odazvao samo Grginić, koji je ponudio u cent istovjetnu cijenu onoj koju je odredio Fakultet.

Znakovi namještenog natječaja

Marko Rakar, kojemu smo dali na uvid svu natječajnu dokumentaciju u ovom postupku, prvo zamjećuje da se tvrtka Grginić jahte d.o.o. sa svojom ponudom odazvala samo dan nakon što su zaprimili poziv Fakulteta. U oči mu, kaže, upada i Grginićeva ponuda u cent istovjetna procjeni.

Izvjesno je, nastavlja, da je Fakultet kao naručitelj posla znao da će ostali pozvani ponuđači – mala bravarija i tvrtka za izradu namještaja po mjeri – ili odustati ili ponuditi iznose koji su veći od najvišeg dopuštenog. Naglašava i kako je “slanje ponuda dobavljačima koji u svojem poslovanju uobičajeno ne nude usluge koje su predmet nabave, također jedan od znakova da se radi o namještenom natječaju”.

Kako smo već naznačili, osim Grginić jahte d.o.o., ostali pozvani ponuđači nisu se ni odazvali na poziv Geodetskog fakulteta. Rakar tumači kako je u procesu jednostavnih nabava uobičajeni mit da je postupak transparentan, ako postoje tri ponude što je, kaže, “totalno pogrešno”. Analizirajući dokumente, zamjećuje još jednu zanimljivost.

Posao usmjeren jednom dobavljaču

Geodeti su, naime, propisali kako će plaćanje usluge preinake broda biti obavljeno 50 posto avansom, a 50 posto sedam dana nakon dostave računa. “U praksi, državne ili javne ustanove ne bi smjele avansirati svoje nabave te je uobičajeno da rokovi plaćanja budu 30 dana – iznimno 15 – tako da i po ovome parametru nabava značajno odudara od prakse”, kaže.

Neobično je i neuobičajeno, dodaje, i to što je otvaranje ponuda bilo predviđeno za 24. siječnja, a pritom su rokovi za izvođenje radova – ali i plaćanje avansa – počeli teći odmah sljedeći dan, 25. siječnja. Zanimalo nas je iznenađuje li ga činjenica da je posao dodijeljen tvrtki koja je inicijalno isporučila jahtu. Veliko iznenađenje, kaže, tu ne vidi. “Više je nego očito kako je naručitelj posao usmjerio prema unaprijed odabranom dobavljaču”, tvrdi Rakar.

Ističe, pritom, kako ne smatra spornim preferiranje jednog dobavljača, ako je sam postupak jasan i transparentan. “Ako je Fakultet unaprijed odlučio tko će biti dobavljač, trebali su jednostavno donijeti takvu odluku i stajati iza nje – i na to su imali zakonsko pravo”, podcrtava. No u ovome slučaju, veli, “vrlo vjerojatno se radi o u cijelosti fingiranom natječaju čija je jedina svrha bila kreirati dojam poštivanja zakona, procedure i postupka”.

‘Odgovarajuća istraga i postupanje’

Smatra kako će, “uzevši u obzir do sada objavljene informacije o cjelokupnom slučaju”, i ovaj postupak nabave biti obuhvaćen odgovarajućom istragom i postupanjem. U konačnici, naš sugovornik objašnjava kako osobe koje diskrecijski troše javni novac moraju posvetiti dužnu pažnju tome tko su dobavljači, kao i da su proizvod ili usluga kupljeni po stvarnim tržišnim cijenama. Sam proces, pritom, ne bi smio biti dizajniran na način da direktno pogoduje jednom dobavljaču, ističe.

Naručitelj ima pravo pozvati koga želi, kao što je to učinio Geodeteski fakultet, “no ako se doista želi postići konkurentna ponuda, minimum dobre prakse je natječaj objaviti na web stranicama naručitelja kao i u elektroničkom oglasniku javne nabave, kako bi bili sigurni da će informacija o postojanju natječaja biti dostupna i poznata većem broju potencijalno zainteresiranih dobavljača”, zaključuje Marko Rakar.

Dekan je prekinuo komunikaciju

Dekanu Alminu Đapi prije punih 10 dana poslali smo pitanja o ovoj nabavi, no odlučio je na njih ne odgovoriti. Takvu praksu provodi već neko vrijeme i s nama komunicira isključivo demantijima. Niti s adrese tvrtke Grginić jahte d.o.o. nismo zaprimili odgovore na pitanja o preinakama jahte koje su izvršili. Geodetskim fakultetom od kraja travnja bavi se Ured europskog javnog tužitelja, nakon Telegramovih otkrića o tamošnjim neobičnim nabavama. Europskim novcem nabavili su automobile, među njima Land Rover Discovery Sport koji je profesor Boško Pribičević vozio privatno.

Zatim smo otkrili kako je Fakultet kupio danas već čuvenu jahtu. Doznali smo i da se taj brod iznajmljivao za privatna krstarenja, kao i da su na brod zalijepili krivu registraciju pa ga je bilo nemoguće pronaći u registru brodova Ministarstva mora. Iz SAFU, agencije koja nadzire korištenje jahte, potvrdili su nam da ju fakultet nije smio iznajmljivati u turističke svrhe i da će “u slučaju utvrđenih nepravilnosti” fakultet morati izvršiti povrat plaćenih iznosa.