Telegram otkriva: Geodetski faks morat će platiti golemu kaznu jer je uprava iznajmljivala čuvenu jahtu za privatna krstarenja

Donosimo novo otkriće o brodu koji je plaćen europskim novcem, isključivo za znanstvena istraživanja

Iz nadležne državne agencije službeno nam je potvrđeno: brod nabavljen europskim novcem za potrebe istraživanja, nikako se ne smije koristiti za turistički najam

Dekan Geodezije Almin Đapo konačno je potvrdio: brod Mirakul 30 za koji tvrde da je kupljen zbog znanstvenih istraživanja, uprava Fakulteta dala je iznajmljivati za privatna krstarenja. O tom neobičnom potezu Telegram je već pisao, kada smo pronašli oglase kojima se jahta nabavljena europskim novcem nudila u charter za 3400 eura tjedno.

U svom pisanom reagiranju na to Telegramovo otkriće, dekan se opravdava kako su najmom htjeli pokriti troškove održavanja broda, no sada nam je službeno potvrđeno da to nikako nisu smjeli učiniti. Prema europskim pravilima, naime, plovilo nabavljeno za znanstvena istraživanja strogo je zabranjeno koristiti u bilo koju drugu svrhu.

‘U slučaju utvrđenih nepravilnosti’

Na naše eksplicitno pitanje, iz nadležne državne agencije koja nadzire ovaj projekt (SAFU), odgovorili su nam kako je “iznajmljivanje u ekonomske djelatnosti (turističke svrhe) u suprotnosti s propisanim odredbama”. Također, iz njihovih ranijih odgovora koje smo zaprimili, nedvosmisleno proizlazi kako će Fakultet zbog toga morati platiti ozbiljan iznos.

Iz agencije SAFU izvijestili su nas kako će, nakon kontrole koja tek treba biti provedena, “u slučaju utvrđenih nepravilnosti” Fakultet morati izvršiti povrat plaćenih iznosa. A s obzirom na to da je dekan sada sam službeno priznao da su jahtu dali charter agenciji u najam, navedene nepravilnosti neće biti teško potvrditi.

Prije objave ovog teksta obratili smo se dekanu Đapi s molbom za komentar odgovora koji smo primili iz agencije SAFU, no on se na naš mail oglušio.

Dekan prvo šutio o iznajmljivanju

Telegram je prije više od mjesec dana objavio dokaze da se jahta Geodetskog fakulteta iznajmljivala za luksuzna krstarenja, no dekan je službeno reagiranje na taj članak poslao tek ovih dana, potvrđujući pritom naše navode. Iako je u nekoliko medijskih istupa imao priliku reći da su jahtu namijenjenu za istraživanja podmorja iznajmljivali za turizam, on to nije učinio. Sve do sada, kada je poslao spomenuto reagiranje na Telegramovo otkriće.

Ustvrdio je kako su prošle godine sklopili ugovor s charter agencijom kako bi “smanjili velike troškove održavanja broda”. Do sada je, usput, u javnim istupima govorio tek kako “velike troškove održavanja broda” plaćaju kroz dva EU projekta.

Morat će platiti u slučaju nepravilnosti

No, kako smo kazali, nedvojbeno je da Geodetski fakultet nije smio davati jahtu za najam “u turističke, odnosno ekonomske svrhe”. Detaljizirajući proceduru za projekte financirane europskim novcem, iz agencije SAFU za Telegram su kazali kako će u slučaju utvrđenih nepravilnosti morati “izvršiti povrat plaćenih iznosa razmjerno težini utvrđenih pogrešaka, nepravilnosti i prijevara”.

Uprava Geodetskog fakulteta kupila je brod Mirakul 30 od tvrtke Grginich jahte d.o.o. za 598.750 kuna, odnosno 79.000 eura, a taj iznos u cijelosti je plaćen europskim novcem, i to isključivo za znanstvene svrhe. U svim javnim istupima, kao i u reagiranjima koje uporno šalje Telegramu, dekan ustrajno tvrdi da Fakultet uopće nije kupio jahtu već istraživačko plovilo. S druge strane, u oglasima koje smo pronašli, brod Mirakul 30 iznajmljivan je upravo kao “motorna jahta”.

Oglas za brod u vlasništvu Geodetskog fakulteta

Sva naša otkrića o Geodetskom faksu

Kako je poznato, slučajem Geodetskog fakulteta bavi se Ured europskog javnog tužitelja, nakon što je 26. travnja policija po njihovom nalogu ušla u prostorije Fakulteta i krenula s izuzimanjem dokumentacije.

Bilo je to svega nekoliko dana nakon Telegramovog prvog otkrića o neobičnim nabavama Geodetskog fakulteta. Prvo smo zabilježili kako su europskim novcem nabavili luksuzne automobile, među njima i Land Rover Discovery Sport koji je profesor Boško Pribičević vozio privatno. Zatim smo otkrili kako je Fakultet kupio danas već čuvenu jahtu, a između ostalog smo doznali i da su na taj brod zalijepili krivu registraciju pa ga je bilo nemoguće pronaći u registru brodova Ministarstva mora.