Stipu Mesića HDZ-ova vlada seli iz vile u malu kancelariju u Visokoj ulici

Po novom zakonu bivši predsjednici više neće imati pravo na rezidencije

05.02.2014., Zagreb - Stjepan Mesic, bivsi predsjednik RH.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je Telegram nedavno objavio da je bivši predsjednik Stjepan Mesić posjetio Sjevernu Koreju na njega se u dijelu medija obrušila prava lavina žestokih optužbi. Zamjerili su mu što je posjetio tu “zloglasnu komunističku državu”, optužili su ga da je postao “šaptač diktatorima”, da bi ga se čak objedilo da se, dakako, u potpunoj tajnosti, sastao sa sjevernokorejskim diktatorom Kimom Jong-unom. Što je, pokazalo se, bila laž.

Najdalje je s javnim zgražanjima otišao bivši HDZ-ov ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, koji je kazao da je, ako je istina da je Mesić bio u Koreji, to prvoklasan skandal. Također je upozorio, citat je doslovan pa je zato malo smušen, kako se “ovdje ne radi toliko o tome što smo američki partneri, nego se ovdje radi doista o jednoj diktaturi koju osuđuje cijeli svijet. Dakle, ovo nije pitanje samo odnosa pojedinih velikih sila, nego postoji konsenzus. Svi jako dobro znamo kakav je režim u Sjevernoj Koreji i potpuno mi je neprimjereno da bilo tko od hrvatskih dužnosnika, na taj način u javnosti, odlazi u Sjevernu Koreju”. Zaključio je kako će zbog toga predsjednik Mesić biti kažnjen te da će mu “troškove skresati na najmanju moguću mjeru”.

Drukčiji kriteriji za predsjednicu

U isto vrijeme pročulo se kako je HDZ odlučio donijeti zakon po kojemu bivši predsjednici više neće imati pravo na rezidencije, nego samo na radni sobičak s tajnicom negdje u Visokoj ulici. I, naravno, minimalni proračun. Visoki izvori iz HDZ-a tvrde kako je jedan dio bio sklon da se bivši predsjednik posve razvlasti, no Karamarko je ipak odlučio da se njegovog bivšeg šefa ne ponižava do kraja.

Budući da su Gordan Jandroković i HDZ zbog Sjeverne Koreje najavili strogo sankcioniranje bivšeg predsjednika, sada će s velikim nestrpljenjem čekati kakva će kazna sustići predsjednicu države Kolindu Grabar Kitarović. Nigdje u službenim dokumentima nema potvrde da je predsjednica države primila vjerodajnice, a s time nisu upoznati ni visoki dužnosnici poput Jandrokovića.

Posjet veleposlanika Sj. Koreje Pantovčaku

Ona je, naime, 10. lipnja 2015. u Predsjedničkim dvorima primila veleposlanika Demokratske Narodne Republike Koreje, da ne bude zabune, Sjeverne Koreje, Njegovu Ekselenciju Ri Kwang-ila, kako ga je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova tituliralo u službenom dopisu Telegramu. Ri Kwang-il, koji ima sjedište u Bukureštu pa je u Zagrebu nerezidentno akreditiran, predao je gospođi predsjednici vjerodajnice za koje je potpis i odobrenje dao upravo zloglasni komunistički vođa Kim Jong-un.

Između 24. i 28. kolovoza hrvatski veleposlanik u Kini Nebojša Koharović boravio je u DNR Koreji te je tom prigodom u Pjongjangu predao vjerodajnice predsjedniku Prezidija Vrhovne narodne skupštine, gospodinu Kimu Yong-namu.

Najbestijalnija diktatura svijeta

Tako je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović počinila još veći grijeh od Mesića jer je izjednačila, barem što se diplomatskog statusa i Hrvatske tiče, Južnu i Sjevernu Koreju. Što je prilično sramotno budući da je Sjeverna Koreja na glasu kao najbestijalnija diktatura na svijetu, dok je Južna Koreja demokratska država, među 15 ekonomski najmoćnijih zemalja svijeta.

Hrvatska u Seulu, kao i u Pjongjangu, nema veleposlanstvo, za razliku od Republike Koreje koja u Zagrebu već godinama ima ambasadu, a uz nju i Korea Business Center (KOTRA), neprofitabilnu agenciju za promicanje trgovine i investicija.

Kada se tome još pridoda da je prošlu godinu Hrvatsku posjetilo više od 120.000 turista iz Južne Koreje, a da će ove godine doći oko 150.000, onda je zaista nemoguće suvislo odgovoriti na pitanje zašto Hrvatska nema veleposlanstvo u Seulu te kako je moguće da te dvije države predsjednica države i Vlada tretiraju na isti način.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 6. veljače 2016.