Tajvan izgubio još jednog saveznika. Minijaturna otočna država prekinula veze s Taipeijem nakon izbora

Tajvan sada održava službene diplomatske odnose sa samo 12 suverenih država i teritorija

The barren and bankrupt island state of the Republic of Nauru awaits the arrival of 521 mainly Afghan refugees, 11 September 2001 which have been refused entry into Australia.  The 25-square-kilometers of land encompassing Nauru has been devastated by phosphate mining which once made the Micronesian Nauruans the second wealthiest people per capita on earth.          AFP PHOTO/Torsten BLACKWOOD (Photo by TORSTEN BLACKWOOD / AFP)
FOTO: AFP

Pacifička otočna država Nauru u ponedjeljak je objavila da će prekinuti diplomatske odnose s Tajvanom i umjesto toga službeno priznati kopnenu Kinu kao saveznika, piše The Independent. Ta je vijest objavljena samo dan nakon što je za novog predsjednika Tajvana izabran kineski kritičar Lai Ching-te. Glasovanje je održano pod velikim pritiskom Pekinga koji tvrdi da je otok njegov teritorij.

”Republika Nauru više neće priznavati Republiku Kinu (Tajvan) kao zasebnu državu, već kao neotuđivi dio teritorija Kine te će prekinuti ‘diplomatske odnose’ s Tajvanom od ovog dana i više neće razvijati nikakve službene odnose ili službene razmjene s Tajvanom”, izjavila je vlast Naurua u priopćenju.

Nauru je druga država koja je prekinula veze sa samoupravnim otokom u manje od godinu dana. Prošlog je proljeća to učinio i Honduras.

Kina vrši globalni pritisak

Tajvan sada održava službene diplomatske odnose sa samo 12 suverenih država i teritorija, uključujući Vatikan. Kina već dugo vodi globalnu kampanju pritiska na zemlje da izbjegnu službene diplomatske odnose s Tajvanom, govoreći da će odbiti imati bilo kakve veze sa zemljama koje to čine.

Unatoč tome, Taipei, glavni grad Tajvana, drži čvrste, neslužbene veze s mnogim velikim zemljama, uključujući SAD, osobito kada je riječ o jačanju trgovine. Tajvan je najveći svjetski proizvođač poluvodiča koji su ključni za mnoge elektroničke uređaje i uređaje.