Telegramovo novo otkriće: iako su 2021. kupili skupu jahtu, Geodetski faks istraživanja cijelo vrijeme radio na ovom brodu

Jahta Mirakul uredno im je isporučena, no godinu i tri mjeseca nisu ni naručili preinake koje su im nužne za istraživanja podmorja

Jahta Mirakul 30, koju je Geodetski fakultet platio početkom kolovoza 2021., fakultetu je isporučena dva mjeseca kasnije, 1. listopada 2021., potvrdili su Telegramu iz Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU). Iz službenih dokumenata javne nabave, međutim, proizlazi kako su preinake na jahti, nužne da bi se mogla provoditi istraživanja zbog kojih je kupljena, ugovorene tek 25. siječnja 2023. godine.

Drugim riječima, brod Mirakul je godinu i tri mjeseca bio u posjedu Geodetskog fakulteta bez da su na njemu napravljene preinake nužne za, kako nam je ranije objasnio dekan Almin Đapo, prilagodbu jahte “specijalnom zadatku platforme za integraciju senzora”. Dekan je na naš inicijalni upit tvrdio i da se Mirakul koristi za diplomske radove studenata kao i za cijeli niz istraživanja i mjerenja na EU projektima.

Sada smo došli do znanstvenih radova u kojima su zabilježena spomenuta istraživanja; u njima je jasno prikazano kako su hidrografska mjerenja izvršena posve drugim brodom, a ne Mirakulom. Ove znanstvene radove, koji otkrivaju pravu brodica upućenu na terenska istraživanja, potpisuju dekan Đapo i profesor Boško Pribičević. Riječ je, podsjetimo, o profesoru koji inače privatno vozi luksuzni Land Rover Discovery također nabavljen na EU projektu, kako je otkrio Telegram.

Dekana demantiraju radovi koje je pisao

Najnovije Telegramovo otkriće otvara ozbiljno pitanje za Upravu Geodetskog fakulteta; ako su istraživanja vršena drugim brodom, čemu je uopće služila jahta Mirakul? Dekan Đapo na naše je upite prestao odgovarati, očito smatrajući da više ništa ne treba objasniti javnosti. Istovremeno, na televiziji je iznio nesporne neistine, poput izjave da je “plovilo isključivo korišteno od strane zaposlenika fakulteta za istraživačku namjenu”.

Osim brojnih oglasa za iznajmljivanje broda u charteru, koje je također otkrio Telegram, dekana sada demantiraju i znanstveni radovi koje je 2022. pisao s kolegom Pribičevićem u sklopu EU projekta HIDROLAB. Iz njih nedvojbeno proizlazi kako su terenska istraživanja na otoku Kaprije, Žutu, Braču, Hvaru, Pelješcu i uvali Kašjuni u Splitu obavljena brodicom Prvić 25, privatne tvrtke Geomar. Ovaj brod je u radovima dvojca Đapo-Pribičević detaljno dokumentiran fotografijama.

U radu koji potpisuje dvojac Đapo-Pribičević, prikazana je brodica tvrtke Geomar, korištena za hidrografska istraživanja Geodetskog fakulteta

Drugi brod na lokacijama koje je spominjao dekan

Lokacije na kojima su izvršena mjerenja s posve drugim brodom, za dekana Đapu dodatno su neugodne. U inicijalnom nam je odgovoru, naime, kazao kako je njihov Mirakul 30 vršio “terenske mjerne kampanje diljem Jadrana” pa je redom spominjao: okolicu otoka Kaprije, otok Žut, Brač, širi splitski akvatorij, kao i kaštelanski zaljev, Šoltu, ušće Neretve te Pelješac.

Riječ je, dakle, o lokacijama na kojima je Geodetski fakultet uistinu vršio hidrografska mjerenja, ali ne s Mirakulom 30, već s unajmljenom brodicom Prvić 25. Brodica je u vlasništvu tvrtke Geomar koja je Fakultetu isporučila i dio važne opreme, upravo za ova morska istraživanja na EU projektu HIDROLAB.

Oprema na brodici privatne tvrtke

Naime, Fakultet je preko HIDROLAB-a, osim jahte Mirakul 30, nabavio i kompleksnu geodetsku i hidrografsku opremu vrijednu više od 2,5 milijuna kuna. Javnu nabavu opreme, pokrenutu godinu dana prije nabave Mirakula, fakultet je podijelio u četiri grupe.

U dvije grupe – za nabavu višesnopnog dubinomjera za 1.698.750 kuna s PDV-om i inercijalnog navigacijskog sustava za 198.750 kn s PDV-om – posao dobiva tvrtka Geomar. Iz tvrtke uskoro na svojim web stranicama izvještavaju kako je oprema koju je – od njih – kupio Geodetski fakultet, montirana na njihov brod Prvić 25. “Krajem lipnja 2021. god. uspješno smo obavili prvu montažu novog hidrografskog dubinomjera (…) koristeći naš hidrografski brod kao radnu platformu”, objavili su iz Geomara.

Preinake na brodu radi tvrtka Grginić

O Mirakulu u kontekstu istraživanja na EU projektu pritom nema spomena. Preinake ove jahte, kako bi bila prilagođena za “ulogu mjerne platforme za integraciju različitih senzora za mjerenja na moru i podmorju”, ugovorene su tek početkom ove godine. Fakultet 25. siječnja 2023. sklapa ugovor o javnoj nabavi za “usluge preinake brodova” i to na 32.351,19 eura, odnosno oko 243.000 kuna.

Posao dobiva tvrtka Grginić jahte, od koje je Geodetski fakultet 2021. nabavio luksuzni Mirakul 30. Usprkos našim mnogobrojnim pitanjima, dekan Almin Đapo prekinuo je komunikaciju s nama i na Telegramove upite više ne odgovara.

Serijal o Geodetskom fakultetu

Telegram se već tjednima bavi EU projektima Geodetskog fakulteta. U prvom dijelu ovog istraživačkog specijala, otkrili smo kako su nabavili vozilo Land Rover Discovery Sport “za terenska istraživanja”. Zabilježili smo kako taj luksuzni automobil privatno vozi profesor Boško Pribičević. Pribičević je ključna osoba i na EU projektu na kojemu je nabavljen Land Rover, ali i na EU projektu preko kojeg je Geodetski fakultet kupio jahtu.

Otkrili smo i kako je jahta Geodetskog fakulteta bila oglašena u cijelom nizu online oglasa za privatna krstarenja. Za tjedna krstarenja na Mirakulu 30, kupljenom sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, bilo je potrebno izdvojiti do 3400 eura tjedno. Fakultet je sada pod lupom europskih istražitelja.


* Geodetski fakultet naknadno je reagirao na ovaj tekst